4p

Egyre gyakrabban hangzik el itthon is, hogy a nemzeti banknak be kellene avatkoznia a piacon a forint erősítése érdekében. A Wall Street Journal még 2011-ben gyűjtött össze néhány nemzetközi példát, melyekből arra lehet következtetni, hogy egy esetleges intervenció esetén korántsem garantált a siker. Mfor.hu-háttér.

A Wall Street Journal összegyűjtött néhány példát a világból azzal kapcsolatban, hogyan próbáltak a jegybankok védekezni a túl erős vagy túl gyenge nemzeti deviza ellen, illetve ezek az intézkedések milyen sikerrel jártak:

Lássuk, milyen hatást értek el a jegybankok november végéig!

- Brazília
A brazil jegybank 2011-ben november végéig összesen 50 milliárd dollárt költött piaci beavatkozásra. Először új adókat vezettek be és szigorították a kereskedési feltételeket, hogy gyengítsék a reált, majd később közvetlenül a piacon avatkoztak be, hogy erősítsék a nemzeti devizát. Az eredmény pozitív, hiszen november végén a reál 21 százalékkal állt 2011-es csúcsa alatt.


- Mexikó

A mexikói jegybank intervenciója is sikeres volt, pedig valójában be sem kellett avatkoznia. Mindössze annyit tettek, hogy arra figyelmeztettek év közben a peso gyengülését látva, hogy ha egy nap 2 százaléknál többet esik a peso, akkor interveniálni fognak. A szóbeli erősítés sikeres volt, a mexikói deviza az év végén erősödött, és a szakemberek 2012-ben további felértékelődést várnak.


- Svájc

Az alpesi ország jegybankjának verbális intervenciója sokkal ismertebb, hiszen a frankhitelek miatt a magyar sajtó is rendszeresen írt az SNB lépéséről. A nemzeti bank szeptember elején jelentette be, hogy 1,20-nál rögzíti a frank árfolyamát az euróval szemben, ha ez alá a szint alá erősödik a deviza, akkor beavatkoznak. Végül azonban kevesebb mint 10 milliárd frankot kellett költeni, a szavak már elegendők voltak ahhoz, hogy gyengüljön a frank.


- Lengyelország

A lengyel jegybank a zloty erősítése érdekében eurót adott el a piacon, ez az akció szeptemberben és októberben összesen egymilliárd eurójukba került. A lengyel nemzeti bank célja az volt, hogy 4,4 közelében tartsa az euró/zloty árfolyamot, ez sikerült is, azonban a lengyel fizetőeszköz november végéig így is 11 százalékkal gyengült az euróval szemben.


- Törökország

A török jegybank intervenciója tavaly a sikertelenség mintapéldája volt: összesen 13 milliárd dollárt költöttek el annak érdekében, hogy erősítsék a lírát. A cél érdekében az indirekt kamatokat emelték és dolláraukciókat tartottak Isztambulban, azonban a líra történelmi mélypontja közelébe esett.


- India

A rúpia erősítése érdekében az ország jegybankja limitálta a nemzeti valutában való devizakereskedést és felemelte a kötelező devizabetétek mértékét. Bár ezzel sikerült elérnie, hogy a rúpia erősödjön történelmi mélypontjáról, azonban a szakemberek szerint erősen kérdéses, hogy ez mennyire lesz tartós.


- Indonézia

Ellenkező irányokban többször beavatkozott év közben az ország jegybankja, dollárt vett vagy adott el éppen annak megfelelően, merre akarta mozdítani a rúpiát. Egy-egy ilyen akcióval 100 millió dollárt költöttek el, de az eredménye megvolt, hiszen a nemzeti deviza egész évben viszonylag stabil volt.


- Dél-Korea

Szöulban a wont erősítették egész évben, a cél az volt, hogy 1,20 alatt maradjon a dollárral szemben. A célt sikerült elérni, igaz ez legalább 25 milliárd dollárjába került a koreai nemzeti banknak.

- Japán
A 2011-es év talán legnagyobb kudarca a japán jegybank intervenciója volt. Tokióban összesen háromszor avatkoztak be, hogy gyengítsék a jent a dollárral szemben, ezekre összesen mintegy 165 milliárd dollár ment el. A japán fizetőeszköz kicsit gyengült, de továbbra is történelmi csúcsa körül áll, ami elsősorban az ország exportra termelő vállalatait sújtja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!