A Wall Street Journal összegyűjtött néhány példát a világból azzal kapcsolatban, hogyan próbáltak a jegybankok védekezni a túl erős vagy túl gyenge nemzeti deviza ellen, illetve ezek az intézkedések milyen sikerrel jártak:
Lássuk, milyen hatást értek el a jegybankok november végéig!
- Brazília
A brazil jegybank 2011-ben november végéig összesen 50 milliárd dollárt költött piaci beavatkozásra. Először új adókat vezettek be és szigorították a kereskedési feltételeket, hogy gyengítsék a reált, majd később közvetlenül a piacon avatkoztak be, hogy erősítsék a nemzeti devizát. Az eredmény pozitív, hiszen november végén a reál 21 százalékkal állt 2011-es csúcsa alatt.
- Mexikó
A mexikói jegybank intervenciója is sikeres volt, pedig valójában be sem kellett avatkoznia. Mindössze annyit tettek, hogy arra figyelmeztettek év közben a peso gyengülését látva, hogy ha egy nap 2 százaléknál többet esik a peso, akkor interveniálni fognak. A szóbeli erősítés sikeres volt, a mexikói deviza az év végén erősödött, és a szakemberek 2012-ben további felértékelődést várnak.
- Svájc
Az alpesi ország jegybankjának verbális intervenciója sokkal ismertebb, hiszen a frankhitelek miatt a magyar sajtó is rendszeresen írt az SNB lépéséről. A nemzeti bank szeptember elején jelentette be, hogy 1,20-nál rögzíti a frank árfolyamát az euróval szemben, ha ez alá a szint alá erősödik a deviza, akkor beavatkoznak. Végül azonban kevesebb mint 10 milliárd frankot kellett költeni, a szavak már elegendők voltak ahhoz, hogy gyengüljön a frank.
- Lengyelország
A lengyel jegybank a zloty erősítése érdekében eurót adott el a piacon, ez az akció szeptemberben és októberben összesen egymilliárd eurójukba került. A lengyel nemzeti bank célja az volt, hogy 4,4 közelében tartsa az euró/zloty árfolyamot, ez sikerült is, azonban a lengyel fizetőeszköz november végéig így is 11 százalékkal gyengült az euróval szemben.
- Törökország
A török jegybank intervenciója tavaly a sikertelenség mintapéldája volt: összesen 13 milliárd dollárt költöttek el annak érdekében, hogy erősítsék a lírát. A cél érdekében az indirekt kamatokat emelték és dolláraukciókat tartottak Isztambulban, azonban a líra történelmi mélypontja közelébe esett.
- India
A rúpia erősítése érdekében az ország jegybankja limitálta a nemzeti valutában való devizakereskedést és felemelte a kötelező devizabetétek mértékét. Bár ezzel sikerült elérnie, hogy a rúpia erősödjön történelmi mélypontjáról, azonban a szakemberek szerint erősen kérdéses, hogy ez mennyire lesz tartós.
- Indonézia
Ellenkező irányokban többször beavatkozott év közben az ország jegybankja, dollárt vett vagy adott el éppen annak megfelelően, merre akarta mozdítani a rúpiát. Egy-egy ilyen akcióval 100 millió dollárt költöttek el, de az eredménye megvolt, hiszen a nemzeti deviza egész évben viszonylag stabil volt.
- Dél-Korea
Szöulban a wont erősítették egész évben, a cél az volt, hogy 1,20 alatt maradjon a dollárral szemben. A célt sikerült elérni, igaz ez legalább 25 milliárd dollárjába került a koreai nemzeti banknak.
- Japán
A 2011-es év talán legnagyobb kudarca a japán jegybank intervenciója volt. Tokióban összesen háromszor avatkoztak be, hogy gyengítsék a jent a dollárral szemben, ezekre összesen mintegy 165 milliárd dollár ment el. A japán fizetőeszköz kicsit gyengült, de továbbra is történelmi csúcsa körül áll, ami elsősorban az ország exportra termelő vállalatait sújtja.
mfor.hu