Bárhogy hívhatjuk, csak pénznek vagy valutának ne, kérte a közönséget a svéd jegybank alelnöke, Cecilia Skingsley. Szerinte befektetési eszköznek lehet nevezni, de közgazdaságilag a pénz funkciókat – mint például a fizetés - nem tölti be, így annak aligha nevezhető. (Az mfor.hu bár nincs semmiféle kapcsolatban a bankárral, erről tavaly év végi összefoglalójában már elmélkedett – szerk. )
Az árfolyama olyan volatilis, ami nem teszi lehetővé, hogy pénzként használják, így leginkább egy erősen spekulatív befektetési eszközről beszélhetünk Cecilia Skingsley szerint. A Bitcoin tavaly év elején 1000 dollár körüli szintről indulva december közepére megközelítette a 20 ezer dolláros szintet, majd nagyjából két hét alatt értékének közel felét elveszítve a 10 ezer dolláros szint közeléig zuhant.
Keményebb véleményt fogalmazott meg a kanadai jegybank első embere, Stephen Poloz. Szerinte a Bitcoinnak nincs semmiféle "valós értéke", amely alátámasztaná az óriási piaci kapitalizációját. A Bank of Canada kormányzója úgy gondolja, hogy a kriptovaluták befektetési eszköznek sem igazán tekinthetők, az ezek való kereskedés csupán szerencsejáték.
Szkeptikusnak tekinthető volt a Nobel-díjas közgazdász, Robert Shiller nyilatkozata is, aki a CNBC-nek azt mondta, hogy véleménye szerint nagyobb esély van arra, hogy összeomlik a Bitcoin mánia, és a kriptovaluta teljesen eltűnik. De nem lehet teljesen azt sem kizárni, hogy túléli és 100 év múlva is lesz még Bitcoin, bár erre a forgatókönyvnek sokkal alacsonyabb a valószínűsége.
Nagyon csípi a bankárok és a szabályzó hatóságok szemét
Az biztos, hogy a bankárok többsége nincs kibékülve a kriptoeszközökkel. A téma nagyon megosztó, van aki szerint azért vannak ellene, mert a pénzvilágban és a gazdaságban meglévő domináns pozícióikat féltik a blockchain technológia okozta változásoktól. Mások szerint viszont jól felfogott érdekük, hogy figyelmeztessék az embereket, hiszen valóban lufit fújnak a spekulánsok, amely minél nagyobb lesz a kidurranásakor, annál komolyabb kárt okozhat majd a gazdaság más területein. Egy harmadik álláspont szerint a 90-es évek dot-kom őrületéhez hasonlóan egy forradalmi újdonságról van szó, amely utat fog magának törni a következő években, évtizedekben. Most azonban erre a hullámra nagyon sok szerencselovag és csaló is felült, továbbá az elképesztő hozamokat hallva sok kevés ismerettel rendelkező befektető tett ilyen eszközökbe pénzt. Ők is úgy vélik, hogy lesz egy komoly zuhanás, amikor az immár több százra tehető kriptovaluta döntő többsége eltűnik, amelyek azonban megmaradnak, azok megerősödve kerülnek ki az úttörő korból.
Természetesen mind a három vélemény mellé lehet pro és kontra érveket felsorakoztatni, így manapság legfeljebb a ködben tapogatózunk ezek jövője kapcsán. Az viszont látszik, hogy szó sem lesz fáklyás menetről, a kormányok és hatóságok ugyanis egyre több helyen komoly korlátokat vezetnek be, amelyek az eszközök használatát és elterjedését akadályozzák. Olyan országokban is fellépnek a Bitcoin és a társaival szemben, amelyekben nagyon sokan fektettek ilyen eszközökbe, így Kína, Dél-Korea és Oroszország is igyekszik betiltani, vagy legalább erősen korlátozni a kriptovaluták kereskedelmét.
mfor.hu