5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szépen búcsúzott az október a magyar tőzsdétől, hiszen a BUX index eddig látott folyamatos emelkedése töretlen volt ebben a hónapban is, 2017. október 26-án újra történelmi csúcsot döntött a 39 890 pontos záróértékkel. Az index október második felében tartósan 39 ezer pont felett járt, sőt többször át is lépte napközben a 40 ezres határt, végül 39 612 ponttal búcsúzott a hónaptól.

A blue chipek közül, a Magyar Telekomot kivéve, valamennyi cég árfolyama emelkedett. Forgalom tekintetében az Opus és az Appeninn nagyon erős hónapot zárt. Október két, korábban standard kategóriában szereplő vállalattal, a Masterplasttal és az Opus-val gazdagította a börze prémium kategóriáját. Az Eximbank újabb hazai kötvénykibocsátást bonyolított le óriási érdeklődés mellett, és az olajipari papírok iránt lelkes befektetők pedig egy MOL bejelentésnek is örülhettek, aki egy újabb szerződést kötött a világ egyik vezető mérnöki-ipari-technológiai cégével, melynek köszönhetően a Mol-csoport várhatóan Közép-Európa fő poliéter poliol és propilén glikol gyártójává válik. A Richter pedig egy svéd és egy amerikai céggel is licenszmegállapodást kötött, amivel bizonyos területeken kizárólagos forgalmazójává válik a cégek egy-egy termékének/technológiájának. Ami a részvénypiaci forgalmi rangsort illeti, ezúttal a Concorde állt az élre, melyet a Wood, majd pedig az Erste követett.

2017. októberében az előző három hónapot tekintve a forgalom a tőzsdén igazán szép képet mutat: összesen 233,7 milliárd forint értékben kötöttek üzletet a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) azonnali részvénypiacán, ami jóval meghaladja az előző hónap (190,43 milliárd forint) értékét, nem beszélve a tavalyi év hasonló időszakában mért forgalomról (156,49 milliárd forint). A napi átlagforgalom az októberi 21 kereskedési napon 11,1 milliárd forint volt, amely jelentősen meghaladja mind a tavalyi 7,8 milliárd, mind az idei szeptemberi havi 9,1 milliárd forintos értéket is.
 
 
BÉT: Havi forgalom
 
A BUX hónapok óta tartó, eddig töretlen emelkedése októberben is folytatódott. Az index a hónap közepétől tartósan 39 ezer felett maradt, és bár nap közben többször is átlépte a 40 ezres határt, végül attól kicsit elmaradva, 2017. október 31-én 39 612 ponton zárta az őszi hónapot.
 
Indexértékek relatív változása 
 
A vezető részvények közül május óta még mindig töretlen az OTP részvényeinek forgalma. Olyannyira, hogy napon belül történelmi csúcsot is állított a vezető bankpapír, 2017. október 26-án 10 980 forinton is járt az árfolyama. Az OTP-papír árfolyama végül 8,9 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest és 10 780 forinton fejezte be a hónapot. Ebben a körben forgalom tekintetében második helyen a MOL papírja végzett, 6,7 százalékos emelkedéssel, a harmadik pedig a Richter 1,5 százalékos emelkedéssel. A blue chipek közül a Magyar Telekom 3,3 százalékos eséssel zárta a hónapot.

A kisebb részvények között a Prémium kategóriában októberben változott a rangsor. A hónap nyertese az októberben prémium kategóriássá vált Opus volt, 116,4 százalékos emelkedéssel, melyet az Appeninn (89%) és a szintén újonc prémium kategóriás Masterplast követett (5,1%).

A Standard kategóriás papírok közül az Altera emelkedett a legtöbbet, 67,9 százalékot, míg például az Alteo 11,6, a BIF pedig 7,2, százalékos növekedést produkált. A kategóriában a Forrás két részvénysorozata is jól teljesített, a FORRAS/T 8,6, míg a FORRAS/OE 6,9 százalékot erősödött. Az előző hónapban kategória nyertes Nordtelekom árfolyama azonban 15 százalékot esett az előző hónaphoz képest.

 
Bluechipek részesedése 

Az azonnali részvénypiac duplikált forgalma 467,3 milliárd forint volt. A szolgáltatók rangsorának élére ezúttal Concorde Értékpapír Zrt. lépett 114,2 milliárd forintos forgalommal, míg a második helyre a Wood & Company Financial Services a.s lépett 82,7 milliárdos forgalommal. A képzeletbeli dobogó harmadik fokát végül az Erste Befektetési Zrt. foglalta el, 67,6 milliárd forintos forgalommal.
 
A szekciótagok részedése a forgalomból 

A hónap jelentős eseménye az Eximbank újbóli hazai kötvénykibocsátása, mely nagy érdeklődés mellett zajlott, ugyanis a papírok iránti piaci kereslet számottevően meghaladta a felajánlott 8 milliárd forintnyi mennyiséget. A társaságot idézve: „a kibocsátott kötvények számottevő mértékben támogatják a hazai tőkepiac fejlődését. A júliusban kibocsátott 3 éves 3 hónapos forintkötvények után, ezúttal 4 éves 8 hónapos lejáratú forintkötvények kibocsátására került sor. […] Az Eximbank elkötelezett a magyar piaci kötvénykibocsátások folytatásában, illetve a hazai tőkepiac további fejlesztésében”.

2017. októberében a tőzsde standard kategóriájából két társaság, az Opus és a Masterplast is fellépett a prémium kategóriába. Ahogy a BÉT elnök-vezérigazgatója, Végh Richárd fogalmazott korábban, mindkét cég szép példája annak, hogyan lehet a tőkepiaci finanszírozásban és a tőzsdei megjelenésben rejlő lehetőségeket növekedésre használni. A vállalatok BÉT Prémium kategóriába lépésével egy olyan kibocsátói körbe kerültek a cégek, amelyek méretüket tekintve a legjelentősebbek és a legnépszerűbbek a befektetők körében. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!