8p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hívogatóan zöldellő park, kiváló tömegközelekedés, néhány percre a város szívétől, pompás bevásárlási és szórakozási lehetőségek a közelben, csend és nyugalom egy lépésre a központtól. Ki ne olvasta volna ezeket a hívószavakat egy-egy új építésű beruházás által kiadott reklámanyagban vagy katalógusban? Noha feltehetjük, hogy a legtöbb esetben csak enyhe költői túlzásról van szó, és a beruházó szándékai tisztességesek, nem árt néhány tanácsot megfogadni vásárlás előtt.

Jaj kedveském, hát az ez az X térnél van? Oda költözzön a fene! – mondta nevetve a középkorú hölgy az ingatlanvásáron az értékesítőnek, majd továbbállt a következő standhoz. A jelenet szinte mindennapos, egyes rossz hírű környékek a mai napig nem tudták levetkőzni magukról a régi beidegződéseket, hiába változtak, szépültek. Éppen ezért egyes reklámok már csak homályosan említik az új épület közvetlen környékét.

Elhelyezkedés

Piaci felmérések szerint a lakásvásárlók egyik döntő szempontja a vásárláskor az ingatlan elhelyezkedése. Ez a tény természetesen ismert az értékesítők előtt is, így a beruházás tervezésekor már eleve igyekeznek "eladható" helyre építkezni, vagyis távolabb a forgalmas főutaktól, de mégis közel valamilyen tömegközlekedési lehetőséghez - még akkor is, ha a fejlesztés egy külső városrészben valósult meg.

Vásárlás előtt érdemes tanulmányozni a menetrendet: előfordulhat, hogy a gyors tömegközlekedési kapcsolatként jelzett BKV-jármű csak ritkán jár, és a szokásos torlódások, fennakadások miatt reggel jóval hosszabb időre van szükség beérni munkahelyünkre. Szintén nézzük meg a hétvégi menetrendet is: például a Buda egyik elegánsabb részében közlekedő busz hétvégén fél óránál sűrűbben nem ejti útba a környéket, ami különösen bosszantó lehet – alternatívaként a negyedórás gyaloglásra lévő HÉV-megálló jöhet szóba. (Anno a fejlesztést "Tíz percre a Belváros" szlogennel reklámozták...)

Amennyiben mindez másodlagos, mivel autóval tervezi a leendő vásárló a közlekedést, szintén érdemes kipróbálni, hova-mennyi idő alatt jutunk el, különös tekintettel a reggeli és délutáni csúcsra. A fentebb említett budai területről optimális esetben autóval öt-tíz perc alatt érhető el a városközpont. Ez reggelenként – köszönhetően az összesen két darab bevezető út bedugulásának – 40-80 percre is felmelkedhet. Gyakorlott ingatlanértékesítők szerint érdemes néha pár megállót utazni próbaképpen a környék tömegközlekedési eszközein: már ott fontos információt szerezhetünk jövendő ottonunk környékéről. (Ezzel kapcsolatban leginkább bizonyos kétszámjegyű villamosjáratokat szoktak emlegetni a pesti oldal "fejlődő" részein).

Természetesen előfordulnak néha egészen extrém dolgok is a hirdetésekben: azt talán még maga a kreatív tervező sem hitte el, hogy a tizensokadik kerület külső részén épülő lakóparkból öt perc alatt a Belvárosba lehet érni, mint ahogyan ez a hirdetésben olvasható volt.

Környezet

A fővárosi kerületek mindegyikének saját "hírneve" van. A budai kerületek a közgondolkodásban viszonylag elitebbnek és drágábbnak számítanak (kivéve talán a XI. és III. kerületek egyes részeit, valamint a II. kerület forgalmas útvonalait), s a pesti belvárosban sem kell lasszóval fogni a vásárlókat. A nagyobb kihívást inkább a külvárosok és az úgynevezett "fejlődő" területek jelentik az értékesítők számára, különösen akkor, ha az adott rész kevésbé "elit" volta nem tükrőzödik a lakások áraiban.

Valahol természetesen az értékesítésen dolgozók is tisztában vannak azzal, hogy a – különösen a fővárosban járatos – vevőket nem a legegyszerűbb a korábban rossz hírű környékekre csábítani. A régi beidegződéseket természetesen ellensúlyozni lehet a viszonylag kedvező árakkal (márpedig a hazai ingatlanvásárlók többsége - köszönhetően szűkös erőforrásainak - meglehetősen árérzékeny), valamint a jövőbeni fejlesztések ígéretével.

A látványterveknek azonban sokszor sajátosságuk, hogy nem minden esetben valósulnak meg, vagy nem feltétlenül úgy, ahogyan azt anno eltervezték. Érdemes tehát több napszakban is sétát tenni leendő lakásunk környékén: ebből egyrészt láthatjuk, mennyire előrehaladott állapotban vannak az igért fejlesztések, valamint pontos képet kaphatunk jövendő lakhelyünk sajátosságairól; például egyes városrészek nappal egészen más arcukat mutatják, mint este.

Mi van a közelben?

Jó dolog, ha nem kell túl messzire menni, amikor bevásárolni, ügyeket intézni vagy szórakozni szeretnénk – a gombamód szaporodó bevásárlóközpontoknak köszönhetően ezt már a beruházások nagy része teljesíteni tudja. Különösen a külsőbb kerületekben egy-egy hipermarket már garantáltan van a közelben, hasonlóan a szórakozási lehetőségekhez. A vásárlás előtti válogatásnál azonban nem csak ezt érdemes mérlegelni, hanem azt is, milyen lehetőségek adódnak, ha csak valamilyen apróság hiányzik a háztartásból – van a fővárosban nem is egy terület, ahol bizony egy doboz cigarettáért is autóba kell ülni. (Ennek fényében érdemes vizsgálni a "bevásárlási lehetőségek csak egy macskaugrásnyira" típusú hirdetéseket is.)

Amennyiben valaki sokat utazik, érdemes olyan helyen vásárolni, ahonnan viszonylag egyszerűen el lehet érni a pályaudvarokat, a repülőteret vagy esetleg valamelyik autópályát. A főváros elhagyása autóval olykor hosszabb időt vehet igénybe a város másik végéből, mint amennyi idő szükséges a városhatártól eljutni eredeti úticélunkig. Hasonlóképpen érdemes elgondolkodni munkahelyünk és a lakás távolságán is (már amennyiben hosszabb ideig szeretnénk még jelenlegi helyünkön dolgozni): egy naponta kétszer megtett Óbuda – Dél-Pest távolság bizony rengeteg időt el fog venni, utazzunk bármilyen módon is.

Hová néz?

Érdemes alaposan tanulmányozni a lakás tájolását is. Általánosságban elmondható, hogy a leggyorsabban a déli, délkeleti, délnyugati lakások kelnek el, míg az utolsó lakások között jellemzően az északi-északnyugati tájolásúak maradnak, melyeket a végén kénytelen-kelletlen sokan akciókkal próbálnak értékesíteni.

Fontos, hogy személyesen is fáradjunk el a jövendő ház környékére, a látványtervek ugyanis könnyen homályban hagyhatnak olyan apróságokat, mint például a következő házban lévő alacsony színvonalú kocsma, a szemben lévő ház aljában működő szociális konyha, vagy éppen a három házzal odébb futó vasúti sín vagy autószerviz. A forgalmas utakra néző ingatlanok manapság nem túl kedveltek a vásárlók között, hasonlóan a vonatra néző lakásokhoz, bár utóbbiaknál zajvédő fallal a probléma részben vagy egészben orvosolható.

Szubjektív szótár a vásárláshoz

Ha - ismerve az adott helyszínt - némi kétségünk támad a hirdetésekben megfogalmazottakkal kapcsolatban, hasznos lehet az alábbi rövid, szubjektív szótár az előszűrés pontosításához.

- buján zöldellő tér közelében: Előfordulhat, hogy van néhány fa a téren, sőt egy kis gyep is, ami a kutyasétáltatók paradicsoma is lehet. Ha szerencsénk van, a tér mindössze néhány száz méterre van, de lehet messzebb is.

- öt percre a belvárostól: Egyszerűen nézzünk a térképre! A reggeli és a délutáni forgalomban a két közlekedési lámpa közötti út is tovább tarthat. Egyes hirdetések egyébként elég tágan értelmezik a Belváros fogalmát. (Minősített eset: a Budapesttől néhány percre fekvő ... nevű településen: semelyik agglomerációs településről nem lehet bejutni pár perc alatt a központba, maximum autóval, éjszaka).

- panorámás kilátás: Tisztázzuk, hogy a panoráma a nappaliból vagy a hálóból is élvezhető-e, vagy csak az erkélyen erősen kihajolva és elfordulva...

- fejlődő városrészben: Itt érdemes alaposan tájékozódni. Vannak utcák, körzetek, melyek valóban fejlődnek, vannak olyanok, ahol egy-két utcát rendbetesznek, de a következő sarok már egészen más világ, és van, ahol még csak a nagy tervek megálmodásánál tartanak. Vizsgáljuk meg az ár-érték arányt!

- madárfüttyös környezet: Egyrészt utalhat arra, hogy a környéken sok a fa, esetleg egy kisebb erdő is megtalálható. Ez mindenképpen előny, de nézzük meg az erdőt is alaposabban, lehetnek meglepetések. Kellemetlenebb eset, amikor a madárfütty az erkélyen lévő galambokra korlátozódik.

- uszoda, szauna, fitneszterem várja a lakókat: Gondoljuk át, mennyire van szükségünk ezekre a szolgáltatásokra. A wellness-helyiségek használata a közös költségben fog a későbbiek során jelentkezni, vagy más esetben magunknak is fizetni kell érte.

- garázsvásárlási akció: Tájékozódjunk, hány garázs épül. Ha a környéken nincs parkolási díj és bőségesen létesülnek garázsok, ráérünk a vásárlással. Az is előfordult már, hogy a garázsokat a végén bérelni is lehetett, jóval kedvezőbb feltételekkel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!