3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Az amerikai kormány nem tervezi, hogy megemeli a Fannie Mae és a Freddie Mac jelzálogintézetek alaptőkéjét" - jelentette ki Henry Paulson amerikai pénzügyminiszter az NBC-nek adott interjújában.

A Fannie Mae és a Freddie Mac a múlt hónapban kerültek kisebb válságba, miután a befektetők pánikszerűen vették ki betéteiket a két cégből. Néhány nap alatt több mint egymilliárd dollárt vontak ki a cégekből, melyek a múlt héten közölték második negyedéves eredményeiket. A Fannie és a Freddie összesen 3,12 milliárd dollárdos veszteségről számolt be, ezért került szóba az alaptőke megemelése.

"Nem tervezzük, hogy pénzt tennénk bármelyik cégbe" - szögezte le Paulson az NBC műsorában. A pénzügyminiszter hozzátette: a két vállalat gyenge eredménye nem volt meglepetés. Paulson szerint az amerikai lakáspiac válsága várhatóan tovább fog tartani, az idén már nem várható a válság enyhülése.

Paulson a múlt hónapban számolt be arról, hogy ha szükséges, megmentik a két céget. A kormány felhatalmazást kapott arra, hogy végső esetben megvegye a vállalatok részvényeit. A Fannie és a Freddie a 12 000 milliárd dolláros amerikai jelzálogpiac mintegy felét uralják, a második negyedéves veszteségük háromszorosa volt a vártnak. Sokan ezért számítottak arra, hogy Paulson konkrét lépésre szánja el magát.

"Mivel a két jelzálogcég szinte kizárólag a lakáspiacon tevékenykedik, ezért nem volt meglepő a rekordveszteség számunkra látva a lakáspiac alakulását" - mondta Paulson. A miniszter szerint a Fannie és a Freddie veszteségei alátámasztják azt a vélekedést, hogy az amerikai gazdaság számára a legnagyobb problémát a lakáspiac visszaesése jelenti. Ráadásul a jelenlegi jelek alapján nem valószínű, hogy hamarosan véget érne a válság - tette hozzá. Szerinte a mostani válság az év vége előtt nem fog megoldódni.

A S&P és a Case Shiller közös lakáspiaci indexe szerint az Egyesült Államok 20 kiemelt övezetében májusban 15,8 százalékkal voltak alacsonyabbak a lakásárak, mint egy évvel korábban. Paulson szerint a lakáspiac válsága rossz jel, de a külföldi befektetőkben azt kell tudatosítani, hogy a kormány meg tudja oldani a problémákat.

Paulson az interjúban arról is beszélt, hogy várhatóan egy második gazdaságélénkítő programra lesz szükség. A februárban elfogadott 168 milliárd dolláros program élénkítette a lakossági fogyasztást és a gazdaság növekedését a második félévben, ezért folytatni kell a hasonló terveket. Nancy Pelosi kaliforniai demokrata politikus szerint 50 milliárd dolláros újabb élénkítő program bevezetése várható.

A pénzügyminiszter saját sorsát illetően kijelentette: a novemberi választások eredményétől függetlenül biztos, hogy nem folytatja munkáját az új elnök kormányában. Paulson 2006 júliusában lett pénzügyminiszter, korábban a Goldman Sachs elnöke volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!