A Barclays szakelemzőinek helyzetértékelése szerint Oroszország fizikailag sem tudja komolyabb nehézségek nélkül "kedvére nyitni-zárni" a lelőhelyek olajcsapjait.
A ház - az összehangolt csökkentés bonyolult mivoltát illusztrálandó - kimutatta, hogy az orosz olajkínálat 90 százalékát hét termelővállalat adja, a fennmaradó részen viszont 90 további olajcég osztozik.
Ráadásul a tél közepén egyébként is nagyon valószínűtlen a termeléscsökkentés orosz részről - hangsúlyozták a Barclays londoni elemzői.
A cég szerint mindemellett az OPEC-termelők keze is meg van kötve. Főleg Szaúd-Arábiáról nehéz elképzelni, hogy belemenjen a termeléscsökkentésbe, miközben Irán éppen most futtatja fel kitermelését. A szaúdiak nem fogják megkockáztatni, hogy "ádáz vetélytársuk" javára piaci részesedést veszítsenek - jósolták a Barclays londoni elemzői.
Hasonlót mond a Capital Economics is
Ugyanilyen következtetésekre jutottak az esetleges orosz-szaúdi, vagy orosz-OPEC megállapodás esélyeit latolgatva más nagy londoni házak szakértői is.
A Capital Economics iparági elemzői kifejtették: nem magától értetődő, hogy Oroszország bármilyen termeléscsökkentő megállapodásban megbízható partnernek bizonyulna, részben azért, mert az orosz gazdaság recesszióban van, másrészt a számos, egymással is versengő orosz olajvállalat a lehető legtöbb olaj eladására törekszik, vélhetően bármilyen áron.
Szaúd-Arábiában ezzel szemben az Aramco olajcég szinte monopolhelyzetben van.
Ráadásul az orosz olajipari vállalatok nem tudják egykönnyen nyitni-zárni az olajcsapokat, tekintettel a kemény téli időjárásra, és nincs is túl sok tározókapacitásuk.
A Capital Economics londoni iparági szakértői szerint mindebből az is következik, hogy az olajárak tartós erősödéséhez több kell "egy-két orosz illetékes elejtett megjegyzéseinél".
A cég londoni elemzői közölték: 2016 végére 45 dollárig emelkedő világpiaci olajárat várnak, de ezt az előrejelzésüket mindenekelőtt az OPEC-en kívüli kínálat csökkenésétől várják, amelyet várakozásuk szerint az amerikai kitermelés visszaesése okoz majd.
A Capital Economics elemzői egyelőre fenntartják azt az előrejelzésüket is, hogy a jelenlegi negyedév végén nem fogja meghaladni a 30 dollárt a nyersolaj hordónkénti árfolyama.
Más nagy londoni házak ugyanakkor az idei év egészére sem várnak 30 dollárt jelentősen meghaladó olajárakat.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni iparági elemzőinek jelentősen felülvizsgált új prognózisa szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti átlagára 2016-ban 31,25 dollár lesz, és 2017-ben is csak 43,25 dollárig emelkedik. A ház eddig 40, illetve 45 dolláros Brent-átlagot valószínűsített erre a két évre.
MTI