Milyen irodapánik? A Covid sem vette el a befektetők kedvét
A jó helyen, jó bérlőkkel teli irodaházakat most is viszik. Nem, mint a cukrot, de azért viszik - a járvány nem tántorította el az intézményi és magánbefektetőket. A magyarok már fölényben vannak Budapesten, de a külföldiek is tovább keresgélnek. Könnyen lehet, hogy a portfóliójukat szélesíteni akaró és eddig csak hotelek felvásárlásában jeleskedő tehetősebb magyar cégek a jövőben betesznek egy-két jobb irodaházat is a bevásárlókosarukba, átmozgatva ezzel biztosabb terepre a vagyon egy részét.
Az irodaházak az elmúlt 10-12 hónapban többnyire a negatív hírek között szerepeltek. Lapunk is gyakran írt arról, hogy alig lézeng bennük néhány bérlő, a földszinti éttermekre lakat került, és az egész helyzet sötét jövőt láttatott. Beütött a „home office”, majdnem mindent letarolt, és még azt is csaknem elfelejttette velünk, hogy valójában egy hosszú távú eszközosztályról, a kereskedelmi ingatlanpiac éllovasáról van szó. Merthogy szerencsére az irodák vezető pozíciója mit sem változott. És ezt mind tudják a profi befektetők.

Ennek megfelelően továbbra is jó, bár csökkenő haszonnal lehet birtokolni ilyen ingatlanokat. (2020-ban 5,5-6,0 százalék közötti hozamokkal lehetett irodaházat vásárolni.) Nem meglepő, ha a Váci úti fő alpiac mellett más környékeket is vizsgálnak a befektetők, például Észak-Budán, Dél-Budán vagy Dél-Pesten.
A nagy méret sem feltétlenül fontos, akár egy közepes, 6-8 ezer négyzetméteres irodaház is jó fogás lehet, lényeg, hogy kitűnő helyen legyen, és jó bérlőkkel működjön, akik rendesen fizetnek. Úgy tudjuk, hogy több „A” osztályú irodaház górcső alatt van, néhánynak az eladási tárgyalásai már tavaly megkezdődtek, de a járvány miatt áttolódtak 2021-re. Mindezek alapján könnyen lehet, hogy több százmillió euró lesz az éves befektetési összeg egyedül az irodapiacon. A teljes kereskedelmi ingatlanpiacon (üzletközpontokkal, ipari ingatlanokkal és a hotelekkel kiegészülve) valószínűleg 1,2-1,4 milliárd euró lehet a Magyarországon elköltött végösszeg 2021 decemberében.
Stabil bronzérem Közép-Európában
Ezzel stabilan a harmadik helyen állunk a közép- és kelet-európai térségben. Lengyelország és Csehország vezet, tavaly azonban ott is visszavettek a tempóból, egyes adásvételek idénre csúsztak, akárcsak nálunk és a régió egészében, így 2020-ban 10,4 milliárd euró jött össze, ez 24 százalékkal kisebb összes érték, mint 2019-ben.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat