3p

A 2021-ben nyolcadszorra átadott Klasszis díjak kategóriái közül az Amundi Alapkezelő kettőben is dobogós helyezést ért el. A cég befektetési igazgatója adott rövid helyzetértékelést.

A Privátbankár.hu idén is kiosztotta a Klasszis díjakat a hazai alapkezelői szakma legjobb vagyonkezelő szakembereinek. A győztes alapokat, portfóliómenedzsereket egy online díjátadó keretében adták át; a 2020-as év eredményeiről és a 2021-es kilátásokról az alapkezelők szakembereit kérdezték.

A Privátbankár.hu Klasszis – A Legjobb Vegyes Dinamikus Alap 2021 kategóriában az Amundi Feltörekvő Piaci Vegyes Alapok Alapja a második helyet szerezte meg, A Legjobb Fejlett Piaci Részvény Alap 2021 kategóriában pedig szintén második helyezést ért el az Amundi USA Devizarészvény Alap.

Forián-Szabó Gergely, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója a rendkívüli fordulatokkal tűzdelt 2020-as évről elmondta: aki türelmes volt, és ki bírta ülni az évet az izgalmak ellenére, az nem nagyon tudott melléfogni – alig volt olyan eszközcsoport, ahol jelentősebb veszteség volt, a piacok többsége az év végére összeszedte magát. Tavaly bebizonyosodott, hogy a pánik nagyon rossz tanácsadó a befektetések esetében – a legnagyobbat akkor lehetett veszíteni, ha valaki nagyon megijedt február-március táján. Egy másik érdekessége volt a tavalyi évnek, hogy érdemes volt felülni a trendre, venni azokat a részvényeket, amelyek jól mentek: például a technológiai szektor papírjait.

Az idei év sok szempontból más Forián-Szabó Gergely szerint. Kissé talán el vagyunk kényelmesedve a nagyon kellemes makrogazdasági környezet miatt – fundamentálisan vizsgálva a helyzetet azonban azt látjuk, hogy az eszközök egyáltalán nem olcsók, sőt: inkább igen drágák, főleg hosszú távú visszatekintésben. Erre az egyik magyarázat, hogy nagyon extrém erős hátszéllel hajózunk, ennél jobbat elképzelni is nehéz: nem csak a monetáris politika támogat, hanem a költségvetések is olyan élénkítési programokat vezettek be, amelyeket utoljára háborús időszakban engedtek meg maguknak.

A legnagyobb kockázat ebben a környezetben az infláció feltámadása. 2008 óta már sokszor felmerült, hogy előbb-utóbb infláció lesz a pénzbőségből. Ezt az eszközárakon már látjuk is – az viszont még kérdés, hogy a fogyasztói árakban is megjelenik-e. A szakember szerint a korábbiaknál jóval nagyobb esély van erre jelenleg. A jegybankok egyelőre nagyon nyugodtak, nem aggódnak a jelenség miatt – nem fékeznek, legfeljebb csak kevesebb gázt adnak. Ez a környezet – ha a kamatvárakozások emelkedni kezdenek – a kötvénypiacnak nem tesz jót; ha pedig a kötvénypiaci hozamok egy bizonyos szinten túl emelkednek, az a részvénypiacnak sem lesz jó. Ha a folyamatokat nem az egészséges optimizmus és növekedés jeleként kezdik értékelni a befektetők, az előbb-utóbb a részvények árazásán is meg fog látszani.

Forián-Szabó Gergely szerint idén érdemes inkább a lemaradókra vadászni: érdemes lehet olyan szektorokat elővenni, amelyek a korábbi években gyengébben teljesítettek, és az elmúlt egy-másfél évben lemaradtak. A növekedési részvények helyett inkább értékalapú szűrőt alkalmaznak, és a szektorok között is megfigyelhető egyfajta fordulat. Regionális megközelítésben idén a feltörekvő piacokon látnak kedvezőbb árazású papírokat az alapkezelő szakemberei.

A befektetési igazgató egy fontos trendre is felhívta a figyelmet: egyre nő a felelős befektetések iránti elkötelezettség.

Az interjú itt nézhető meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!