A vállalati hitelek "összecsomagolásának" és intézményi befektetők számára történő értékesítésének lehetősége a kis- és középvállalatok kötvénypiaci részvételét és finanszírozási alternatíváit bővíti, a befektetők érdekeinek védelme mellett -- olvasható a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) közleményében. A ma megszavazott törvénymódosítás összhangban van az Európai Tanács és Parlament azon törekvésével, hogy az értékpapírosítás egyszerű, átlátható, egységesített és kellően felügyelt keretek között történjen.
A tőkepiaci törvény módosítása értelmében a tőzsde a Magyar Nemzeti Bank engedélyével és ellenőrzése mellett végezhet értékpapírosítást elősegítő szervezői és tanácsadói tevékenységet. Ezzel a BÉT a tőkepiac központi szereplőjeként konkrét eszközt kap a kezébe ahhoz, hogy előmozdítsa az értékpapírosítás hazai elterjedését, és ebben a speciális szervező szerepkörben segítheti a piac érdemi fejlődését, biztosítva ugyanakkor az értékpapírosítással érintett befektetők érdekeinek megfelelő védelmét is. Az értékpapírosítás során az értékpapírosítást kezdeményező fél – általában egy bank – meghatározza azon eszközeit, amelyeket egy portfólióba rendez, majd értékesíti azt egy másik félnek, aki az eszközportfolió megvásárlásának finanszírozására értékpapírokat bocsát ki a piac befektetői számára.
A BÉT szerint az értékpapírosítás hazai elterjedésével egy fejlett kötvénypiac alakulhat ki, mely a pénzügyi stabilitást növeli és ezáltal ellenállóbbá teszi a pénzügyi rendszert. Egy, a vállalatok szélesebb köre által elérhető, likvid kötvénypiac a reálgazdasági szereplők számára diverzifikáltabb forrásbevonást tesz lehetővé, növeli a rendelkezésre álló forrást, ezáltal pedig a finanszírozási feltételek javulását eredményezheti. Ezek hozzájárulnak ahhoz, hogy mind a nagy-, mind pedig a nemzetgazdasági szempontból kiemelt fontosságú kis- és középvállalatok forrásellátottsága és versenyképessége érdemben javuljon.
A tőzsde közleménye arra is felhívja a figyelmet, hogy a versenyképesség, a reálgazdasági konvergencia elengedhetetlen feltétele a pénzügyi konvergencia megvalósulása, amelyhez nemcsak a bankrendszer, hanem a tőkepiac – ezen belül a vállalatikötvény-piac – mélyülésére is szükség van. A vállalati kötvénypiac fejlesztésének egyik kulcseleme az értékpapírosítási piac megfelelő működéséhez szükséges jogszabályi feltételek megteremtése. A piac fejlődésével a nagyobb vállalatok által kibocsátott kötvények mellett a kkv-kal, különösen a termelő vállalatokkal szemben fennálló hitelkövetelések is megjelenhetnek értékpapírosított formában. Ez pediga vállalatok finanszírozási feltételeinek javulását, a vállalati kötvénypiac likviditásának javulását eredményezheti. A BÉT a lakossági követelések értékpapírosítását nem támogatja.
A törvénymódosítással lehetőség nyílik arra, hogy a BÉT aktív szereplőként elősegítse az értékpapírosítás folyamatát és annak hazai elterjedését. Az ehhez szükséges intézményi feltételek kialakítását a következő időszak kiemelt feladatának tekintik.
Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök