4p

Tegnap a Magyar Újságírók Országos Szövetségének székházába várták Takács Péter egészségügyi államtitkárt egy előre egyeztetett rendezvényre, ám egy nappal korábban lemondta, így az élet furcsa játékának köszönhetően helyette Kincses Gyula, a MOK elnöke ugrott be Újlaki Ákos, a Boston Consulting Group egészségügyi szakértője és Závecz Tibor, a Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet alapító-ügyvezetője mellé.

A Boston Consulting Group volt az a cég, amely Szlovákiában átvilágította az ottani egészségügyi rendszert, s ezek után jött a magyar kormány felkérése, hogy a magyar egészségügyre is dolgozzon ki egy reformcsomagot. Csakhogy információink szerint Szlovákiában időről-időre nyilvánosságot is kapott az országban a tervezet, míg Magyarországon tíz évre titkosították a dokumentumot. Mindeközben az egészségügyi reform szemmel láthatóan beindult, azaz minden bizonnyal a titkosított elemek megvalósulását látjuk az elmúlt hetek történései alapján.

A dán mintára készült szlovák reformcsomag valószínűleg azért volt szimpatikus a kormánynak, mert nem az egészségügyre fordított költségek növelése volt a cél, hanem az, hogy a meglévő ráfordítások hatékonyabb elköltése által 20 százalékkal növelnék az ágazat hatékonyságát és 30 százalékkal az ellátás minőségét. 

Kincses Gyula az esten nem volt hajlandó a keddi történésekről beszélni. Fotó: MOK
Kincses Gyula az esten nem volt hajlandó a keddi történésekről beszélni. Fotó: MOK

„A svéd és a német rendszerekben is részt vettünk, de a magyarországinál jóval nehezebb volt a helyzetünk, hiszen Kelet-Európa egészségügye abszolút a lista legvégén kullog. Szóval vannak közös elemek, de óriási eltérések vannak országonként” – mondta a tegnapi rendezényen Újlaki Ákos, aki arra is kitért, hogy miért tartja jó dolognak a nagyívű dokumentum titkosítását.

„Ez sokkal mélyebb téma ahhoz, hogy a közvélemény rágódjon rajta. Fontos a kommunikáció, de nem az általános kommunikáció. Mára egy lényeges szabályozó van, s az az erős akarat. És ha már a fele sikerül annak, amit akartunk, az már jó” – felelte a BCG közép- és kelet-európai projektvezető egészségügyi szakértője.

Azt is kifejtette, hogy ha túl sok kompromisszumot kell kötni, akkor az újításokból nem tud reform születni, csak káosz lesz. Ugyanis a magyar egészségügyben túl sok érdek van egyszerre jelen, s ha ezek sérülnek, nemigen lehet változtatni a fennálló viszonyokon, s az erős javaslatokat az ágazat szereplői próbálnák ellehetetleníteni.

Arra a kérdésre azonban, hogy a magyar kormány jól végzi-e az egészségügyi reform megvalósítását, azt felelte:

„Ebben nem foglalok állást, nem az a dolgom, hogy ezt minősítsem.”

Mégis, mintha megállt volna az idő

A rendezvényen Závecz Zsolt a rendszerváltás utáni időket és a 2022-es évet mérő felmérésekkel arra mutatott rá, hogy hiába korszerűsödtek a dolgok az egészségügyben, a belső érzéseink mégis azt súgják, hogy hozzávetőleg ugyanolyan problémákkal küzdünk, mint évtizedekkel ezelőtt.

Azaz pénzhiánnyal, egyenlőtlen ellátással és szervezési problémákkal. Mintha megállt volna az idő, még mindig „megpinpongoztatjuk a beteget.”

A Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Intézet alapító-ügyvezetője szerint jelenleg is rapid megoldások vannak, és nincsenek fórumok, ahol a vélemények egymásnak feszülhetnének.

„Sok mindent a választói elvárások mozgatnak, és miközben azt látjuk, hogy mennyit költöttek a kormányzati kommunikációra, lehet, hogy az egészségügyi kommunikációt is meg kéne lépni” – vélekedik a szakember.

Kincses Gyula - aki előadásában arról beszélt, hogy honnan hová tart a magyar egészségügy - viszont már a rendezvény elején leszögezte, hogy a kormány és a kamara közötti harcot most a falakon kívül hagyta, ő most egészségügyi közgazdászként van jelen. Prezentációjában számtalan hiánypótló ábrán arra mutatott rá, hogy Magyarország egészségügyi helyzete milyen hátrányos helyzetben van, amit csak ciklusokon átívelő reformokkal lehet megváltoztatni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!


AJÁNLOTT VIDEÓK