Lapunk is beszámolt arról, hogy a Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet honlapján tette közzé arra vonatkozó kérését, hogy a betegek és a látogatók egyaránt viseljenek maszkot az intézmény területén – ezzel az indoklás szerint az őszi vírusok terjedését akarják megakadályozni.
Ezzel a lépéssel a kórház nincs egyedül, például egy budai háziorvosi rendelő is hasonló eljárásra kérte az érkező betegeket. Akkor most indokolt a maszkviselés?
Az Egyesült Államokban a Covid-19 esetek számában a nyár végén, ősz elején kisebb ugrás volt látható, mindez pedig az országban ismét előhozta a párbeszédet arról, hogy szükség van-e a „ruhadarab” visszahozására. A San Francisco-i Egyetem fertőző betegségekkel foglalkozó szakértője, Peter Chin-hong arra figyelmeztetett, hogy a maszkok teljese elengedése növeli a vírusfertőzések kockázatát, nemcsak a koronavírus esetében. Véleménye szerint ezért legalább a tömegközlekedési eszközökön és a repülőtereken indokolt a felvételük.
Ezzel az álláspontjával nincs egyedül, sőt, a CNN által megkérdezett Jonathan Reiner kardiológus némi iróniával azt is hozzátette, hogy a tanácsot a 80 éves Joe Biden elnöknek is meg kéne fogadnia, hiszen az Egyesült Államok első embere fokozottan beletartozik a veszélyeztetett, szövődményeket leggyakrabban elszenvedő kategóriába.
Nemcsak koronavírus ellen
Bár a Gavi elsősorban a vakcinák legszegényebb országokba történő terjesztését tűzte ki a céljául, honlapján néhány pontba szedve indokolta meg, hogy milyen esetben éri meg akkor is felvenni a maszkokat, hogyha egyébként a koronavírus-számok nem feltétlenül indokolják mindezt.
- Ha rosszul érezzük magunkat: a szervezet kezdésként leszögezi, a koronavírusos beteg mindenképpen viseljen maszkot, akár kötelezik erre, akár nem. Hozzátették, ha azonban ez a diagnózis nem születi meg, vagy kiderül, hogy csupán influenzás megbetegedés, vagy egy megfázás miatt érezzük magunkat rosszul, a maszk felvétele ekkor is jó ötlet, hiszen a legyengült, vagy gyenge immunrendszerű emberek számára ezek a betegségek is súlyos kockázatokat hordozhatnak.
- Buszon, vonaton, villamoson: a szervezet szerint amellett, hogy ezek a járművek nem rendelkeznek olyan szellőzőrendszerrel, amely kiszűri a kórokozókat, gyakran rendkívül zsúfoltak, és a megbetegedésnek kitett, gyenge, idősebb embereket is szállítanak. A maszkok viselése a közlekedési eszközökön így nemcsak saját magunk, hanem az ő megvédésükre is szolgál.
- Zsúfolt üzletekben, szupermarketekben: Erin Bromage, a Massachusetts Dartmouth-i Egyetem biológus docense a cigarettafüst analógiáját használta a nyilvános helyek víruskockázatának érzékeltetésére. A szakember feltette a kérdést: „ha valaki dohányozna itt, a cigaretta szaga gyorsan betöltené a levegőt? Ha igen, akkor a vírus is.” Ennek alapján egy hatalmas, magas mennyezetű szupermarketben valószínűleg alacsonyabb a kockázat, viszont egy szűkös, de tömött boltban pillanatok alatt el tud terjedni a megbetegedés.
Összességében az azonban nem kérdés, hogy a maszkviselés, vagy nem viselés egyéni döntés, és egyelőre nem utal semmi arra, hogy a kormányzatnak vagy az egészségügyi hatóságnak olyan tervei lennének, hogy ismét erre vonatkozó mandátumot hozzon. Ha azonban megfázott, influenzás, elkapott egy vírust, vagy megfertőzte a Covid, a száj eltakarása nemcsak saját magunk, hanem mások megvédésében is segíthet.