6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az ultrahang – vagy szonográfia – egy olyan, nem invazív képalkotó eljárás, melynek segítségével a test belső szerkezete térképezhető fel. A vizsgálatnak számos előnye van: nem jár együtt fájdalommal, valós idejű képet hoz létre, tehát a diagnózis azonnal felállítható, és semmilyen káros hatást nem gyakorol a szervezetre. Bár egyes esetekben az ultrahangot egyéb vizsgálatokkal is ki kell egészíteni, mégis számos olyan betegség létezik, melyet nagy bizonyossággal már itt is kiszűrhetnek. Lássuk, mik ezek!

Milyen területeken alkalmazható ultrahangvizsgálat?

Az ultrahang az egyik leggyakrabban használt képalkotó módszer, ami a már említett előnyeire figyelemmel nem meglepő. A vizsgálat akárhányszor megismételhető, és akár csecsemőknél is biztonságosan alkalmazható, így számos panasz fennállása esetén elsőként ezt választja a diagnózist felállító orvos.

Ultrahangvizsgálat azonban nemcsak az ismeretlen eredetű betegségek feltárása során alkalmazható: mivel teljesen biztonságos, akár egyszerűen az egészségi állapot felmérésére is alkalmas, de egy már ismert betegség, például daganat kezelését követően is jó eszköz ez az ellenőrzésre, utánkövetésre.

A szonográfia több területen is jól bevált módszer: hasi ultrahang segítségével vizsgálhatóak a hastáji fájdalmak, az epe, a vese, a máj elváltozásai, a daganatos betegségek áttétei, a hasüregben felgyűlt folyadék, de az ultrahang fontos eszköze a terhesgondozásnak is. Hüvelyi ultrahanggal vizsgálható a méh, a petefészek, a petevezeték és a környező szervek, szívultrahanggal ellenőrizhető a szívbillentyűk, szívüregek állapota és a szív egyéb funkciói. Az ultrahang ezen kívül használható a nyaki erek, a pajzsmirigy és az emlők vizsgálatára is, láthatjuk tehát, hogy szinte az egész testünk szempontjából lehet jelentősége.

Milyen betegségek szűrhetők ki egy ultrahangvizsgálattal?

Az ultrahang számos állapot, betegség diagnózisához járulhat hozzá, az alábbi lista tehát nem teljeskörű.

Lépmegnagyobbodás

Lépünk fontos szerepet játszik mind a vérképzésben, mind az immunrendszer megfelelő működésében, hiszen – egyéb feladatai mellett – hozzájárul az elöregedett, károsodott vörösvérsejtek eltávolításához, valamint előállítja a fertőzések leküzdéséhez nélkülözhetetlen limfocitákat.

A lép megnagyobbodását több körülmény is indokolhatja, ez azonban soha nem lehet normális és egészséges jelenség. Okozhatják a vérképzéssel kapcsolatos zavarok, sérülések, gyulladások, fertőzések (hepatitisz, tuberkulózis) de akár daganatos betegségek is, időben történő felfedezése tehát rendkívül fontos. Az állapot tünete lehet a gyakori csuklás és a rekeszizom vagy a has bal felső részének fájdalma, mely akár a hátba is kisugározhat.

A lépmegnagyobbodás diagnosztizálása gyakran szabad kézzel, tapintással is megtörténhet, ezt azonban általában kiegészítik ultrahangos képalkotó vizsgálattal is.

Epekő

Az epehólyag a máj alatt található apró szerv, mely az epe tárolásáért felelős. Az epe egy olyan emésztőnedv, mely segítségünkre van az ételek feldolgozásában és a zsírok megemésztésében. A szerv leggyakoribb betegsége az epekő kialakulása, mely az epefolyadékban lévő anyagokból kristályosodik ki. Ha ez a kő elzárja az epehólyag kivezető csatornáját, igen komoly fájdalmakat, hányást, lázat, de akár sárgaságot is okozhat.

A betegség diagnosztizálásában az ultrahangvizsgálaté a legfontosabb szerep, hiszen ennek segítségével az epehólyagban lévő kövek egyértelműen felfedezhetők. Az ultrahang kiegészíthető laborvizsgálattal, hasi CT-vel és endoszkópos vizsgálatokkal is.

Mélyvénás trombózis

Ha a szervezet valamely mélyen – tehát nem közvetlenül a bőr alatt – futó vénájában vérrög alakul ki, mélyvénás trombózisról beszélhetünk. Ez a jelenség általában az alsó végtag ereiben jellemző, és bár előfordulhat, hogy magától megszűnik, rendkívül veszélyes szövődményeket, így tüdőembóliát is okozhat, ezért a diagnosztizálás nagyon fontos. A trombózis tünete lehet egyebek mellett az érintett testrész duzzanata, melegsége és fájdalma, a mellkasi fájdalom, rossz közérzet, ájulás és szédülés.

Trombózis gyanúja esetén a laborvizsgálat elvégzése is fontos, az ultrahang segítségével azonban látható, hogy jelen van-e vérrög, hol és mily mértékben zárja el az eret, illetve a kezelést követően így ellenőrizhető annak felszívódása is. 

Crohn-betegség

A Crohn egy olyan krónikus bélbetegség, mely az emésztőrendszer gyulladását idézi elő. Elsősorban a vékonybél végső és a vastagbél kezdeti szakaszát érinti.

A betegség oka ismeretlen, kialakulásának esélyét azonban növeli a családi előfordulás, a dohányzás és bizonyos gyógyszerek használata. Leggyakoribb tünetei a görcsös hasi fájdalom, de együtt járhat lázzal, ízületi fájdalmakkal vagy vérszegénységgel is. Veszélye, hogy igen komoly következményei lehetnek, így akár bélelzáródás, tályogok, fekélyek, gyulladások is kialakulhatnak a test egyéb területein.

A diagnózis felállításához szükséges fizikai vizsgálat, vér-és székletvizsgálat, de komoly szerepe van a képalkotó diagnosztikának is. A hasi ultrahang segítségével képek készíthetők a belekről, így láthatóvá válnak a Crohn-betegség jelei: a megvastagodott bélfalak vagy a tályogok.

Emlődaganat

A mellrák az emlők rosszindulatú daganata, mely – bár leggyakrabban a nőket érinti – a közhiedelemmel ellentétben férfiak esetében is előfordulhat. A legtöbb beteg a 40-60 közötti korosztályból kerül ki, azonban egyre gyakoribb az, hogy már fiatalabb korban diagnosztizálják. A leginkább veszélyeztetett korcsoportban a nők leggyakoribb daganatos megbetegedése, mely időben észlelve jó eséllyel gyógyítható, a korai diagnózis tehát létfontosságú.

A mellrák felfedezésének legbiztosabb módja ugyan a mammográfia, fiatalabb páciensek esetén azonban érdemes először az emlők ultrahangos vizsgálatát elvégezni.

Ne hagyjuk ki a szűrővizsgálatokat

Ahogy azt láthatjuk, az ultrahang egy gyors, egyszerű, fájdalommentes és teljesen veszélytelen vizsgálat, mely sok esetben mégis életet menthet. Nem érdemes tehát az éves szűrővizsgálatokat halogatni: rendszeresen gondoskodjunk az általános egészségi állapotunk felméréséről, ha pedig bármilyen gyanús tünetet észlelünk, azt haladéktalanul jelezzük orvosunknak, aki a szükséges vizsgálatok elvégzését követően választ fog adni a kérdéseinkre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!