5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legalábbis az Egyesült Királyságban, ahol rekordszintet döntött a petesejtjüket lefagyasztó nők száma. Magyarországon egyelőre csak bizonyos betegséggel küzdő nők számára lehetséges a módszer.

Egyre több az olyan nő, aki azért fagyasztja le a petesejtjeit, mert még keresi az igazit, és termékenysége megőrzése érdekében teszi meg ezt a lépést. A 34 éves Hannah, aki álnéven nyilatkozott csak a The Independentnek, azt mondta, hogy 2018 óta egyedülálló, és nagyon megkönnyebbült, amióta 2021 augusztusában lefagyasztotta a petesejtjét, mivel már nem érzi a nyomást, hogy sietnie kell partnert találnia, különben kifut az időből.

Az új adatok szerint Angliában rekordszintet döntött azoknak a nőknek a száma, akik petesejtjeik lefagyasztását kérik, miközben egyre több egyedülálló nő választja az IVF-t (in vitro fertilizáció), azaz a mesterséges megtermékenyítést is.

A Humán Megtermékenyítési és Embriológiai Hatóság (HEFA) kutatása szerint 2021-ben több mint 4 ezer páciens döntött a petesejtjei lefagyasztása mellett – ez jelentős növekedés a 2019-es körülbelül 2500-hoz képest. Az emelkedés azt jelenti, hogy a petesejt- és embriófagyasztás jelenleg a leggyorsabban bővülő termékenységi kezelés az Egyesült Királyságban.

Magyarországon drákóiak a pesesejtfagyasztás szabályai. Fotó: Depositphotos
Magyarországon drákóiak a pesesejtfagyasztás szabályai. Fotó: Depositphotos

Egy petesejt lefagyasztása és kiolvasztása átlagosan 7000-8000 font (3,3 millió-3,7 millió forint) közé esik, míg egy IVF-ciklus több mint 5 ezer fontba (ez 2,3 millió forint) kerülhet, ami sokak számára elérhetetlen.

Hannah doktorandusz, aki három petesejt-leszíváson ment keresztül, végül a London Petesejtbank „fagyasztás és adományozás” programja mellett döntött. Ez azt jelentette, hogy csak 160 fontot (ez 75 ezer forint) fizetett azért, hogy lefagyaszthassa a petesejtét, cserébe azért, hogy néhányat közülük eladományoz. Azt mondta, bár megengedhette volna magának, hogy a kezelés teljes költségét kifizesse, az az egész megtakarított pénzét elvitte volna, így ez volt a legjobb megoldás.

A fiatal nő szerint olyan érzés volt a petesejtjei lefagyasztása, mintha adott volna még öt évet magának az igazi megtalálására, akivel gyermeket szeretne vállalni, vagy hogy biztosabb anyagi helyzetbe kerüljön addig.

„Ez még a randevúzást is élvezetesebbé teszi. Anélkül mehetek el találkozni valakivel, hogy nyomás nehezedne rám. Több időm és több lehetőségem van arra, hogy találkozzak a megfelelő férfival” – tette hozzá.

Eddig 20 petesejtet fagyasztott le, és 18-at adományozott el, amelyeket olyan nők kapnak, akik nem tudják felhasználni a sajátjukat a mesterséges megtermékenyítéskor, és Hannah azt fontolgatja, hogy folytatja az adományozást. Mondván, egyáltalán nem zavarja, hogy petesejtjeit arra használják, hogy más emberek megfoganjanak, és alig volt fizikai vagy mentális mellékhatása a fagyasztási folyamatnak.

Julia Chain, a HFEA elnöke szerint az új jelentés ígéretes, azt mutatja, hogy a kezelések száma visszatért a pandémia előtti szintre, és a jobb klinikai és laboratóriumi gyakorlatnak köszönhetően idővel nő a terhességek aránya is.

„Annak ellenére, hogy a világjárvány hivatalosan véget ért, az utórengések még mindig érezhetőek, mivel az egészségügyi ellátás más területein tapasztalható elmaradások miatt egyes betegek nem férhetnek hozzá a termékenységi szolgáltatásokhoz” – tette hozzá.

Dr. Kamal Ahuja, a London Petesejtbank tudományos igazgatója a lapnak úgy nyilatkozott, hogy „a régóta folyó fagyasztási és adományozási program jól szabályozott és olyan nők számára jó, akik szeretnének segíteni valaki másnak, olyan személynek, akinek petesejtre van szüksége a terhességéhez, ugyanakkor az a petesejtjeik ingyenes tárolásának előnyével jár.”

Mindeközben Magyarországon ...

Magyarországon az úgynevezett social freezing, a közösségi petesejtfagyasztás jelenleg nem alkalmazott gyakorlat, pedig remek módszere lehetne a gyermekszületések sokat hangoztatott csökkenésének a megállítására, illetve növekvő pályára állítására.

A magyar nőknek csak akkor van módjuk petesejtjeik lefagyasztására, ha rosszindulatú daganatos betegségük van és a gyógyításakor alkalmazott kemoterápia vagy sugárkezelés, illetve bizonyos nőgyógyászati betegségek során végzett műtétek a petefészek működésének átmeneti vagy végleges károsodását eredményezhetik. Szerencsére az érintett kockázati csoportba tartozó nők közül a partnerrel nem rendelkezők is kérhetik petesejtjeik lefagyasztását.

Tehát nemcsak a petesejtjei lefagyasztását nem kérheti a többi nő Magyarországon a jövőre nézve, de ha valamelyiküknek petesejtdonorra lenne szüksége, és nincs egy 35 év alatti és minden egészségügyi előírásnak megfelelő egyenes ágú nőrokonuk, a donorra szoruló magyar nőknek gyakorlatilag esélyük sincs arra, hogy anyák legyenek. Így akár fagyasztási tervekkel, akár petesejtdonori szándékkal sokan keresik fel a szomszédos országokban működő meddőségi klinikákat. Ha viszont ott fagyasztják le a petesejtjeiket, a mesterséges megtermékenyítésre is ott kerül sor, hiába ingyenes Magyarországon a meddőségkezelés.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!