3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rövidebb élettartam jut a magyar lakosságnak.

A Gazdasági és Együttműködési Világszervezet (OECD) adatbázisában bukkantunk egy magyarok számára rendkívül elszomorító adatsorra, ugyanis hazánk egy újabb lista sereghajtó helyeire keveredett.

A hivatalos definíció alapján a 65 éves korban várható élettartam azt mutatja meg, hogy egy ilyen életkorú ember átlagosan hány további évre számíthat, feltéve, hogy a korcsoportokra jellemző halálozási arányok változatlanok maradnak.

Az adatok valamennyire képlékenyek, hiszen érthető módon a halálozási adatok pontos alakulása előre nem ismerhető, azt több tényező is befolyásolhatja – az OECD jelenlegi trendeken alapuló előrejelzése azonban nem sok jót ígér.

Ahogy az grafikonunkon is látszik, a különbség megdöbbentő a szervezet más európai tagállamaival összehasonlítva is: az átlagosan a legmagasabb várható élettartamot elérő spanyol férfiaknak több mint 5 évvel hosszabb élet jut, mint magyar társaiknak, de hasonló helyzetben vannak a magyar nők is a spanyolokkal szemben.

A rangsor végén Magyarország és Lettország gyakorlatilag egymás mellett áll, ugyanis a magyar férfiaknak átlagosan 0,2 évvel több idő jut, viszont a magyar nők esetében majdnem egy évvel rövidebb a várható élettartam. Az OECD adatainak szomorú valósága azonban az, hogy

egy átlagos magyar férfi nem fogja megélni a 80 éves kort.

A régióban sem jobb a helyzet

Egészségügyi és nyugdíjas-jóléti intézkedéseket sürget az is, hogy a 65 év feletti várható élettartam terén Magyarország a Visegrádi Négyek országait tekintve sem áll jól: ha a két nem várható élettartamának átlagát vesszük, a magyaroknak a legjobban teljesítő Szlovákiához képest átlagosan 2 évvel kevesebb jut.

Nem jó az irány

Azt, hogy a jelenlegi és egyébként a korábbi kormányoknak is akadna – illetve akadt volna teendője – a várható élettartam javítását elősegítő intézkedések terén, az OECD hosszútávú statisztikájának alakulása is igazolja. Magyarország 1996-ban lett a Világszervezet tagja, ezért az 1996 és 2023 közti adatok segítségével néztük meg, hogy hogyan alakult a hazai várható élettartam 65 éves kor felett ebben az időszakban:

Azt nem lehet tagadni, hogy a helyzet javult ezen a téren, ám a várható élettartam növekedésének mértéke messze nem elegendő. A nők esetében 16,9, a férfiak esetében 18,7 százalékkal sikerült emelni ezt az eltelt közel 30 évben, ez pedig messze nem elegendő ahhoz, hogy felzárkóztassa Magyarországot – egyúttal pedig jel a mindenkori kormánynak arra, hogy komoly teendők vannak az egészségügy, a szociális ellátás, és a nyugdíjrendszer területén is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!