A myEESZT alkalmazás használatához ügyfélkapus regisztráció és egészségügyi azonosító (TAJ-szám) szükséges, amely az AppStore-ból vagy a Google Play-ből tölthető le. Az applikációt már korábban is sokan letöltötték, de eddig csak a Covid-oltások igazolására lehetett használni.
Az applikációban látható információk:
- mikor lett felírva a gyógyszer (ez segítség abban, hogy mikor lehet menni a patikába kiváltani),
- recept érvényessége,
- felírt dobozszám, adagolás,
- vonalkód, ami egyszerűsíti a patikai kiváltást.
Az adott e-recept adatlapjának alján egy 22-vel kezdődő számsor található. Ez megegyezik a felírási igazolásokon megtalálható vonalkóddal, amely alapján az e-recept kiváltása megtörténhet.
A fejlesztés segítségével, hogy már mobiltelefonnal is kiválhatóak a gyógyszerek, nagy segítség, hiszen a beteg leellenőrizheti, hogy fent van-e már a felhőben a gyógyszer, így elkerülheti a felesleges utat a patikába. Ezenkívül nem kell a TB-kártyáját vagy a személyi igazolványát sem keresgélnie.
Fontos!
A telefon tulajdonosa csak a saját EESZT adatait tudja kezelni, más teréhez, receptjeihez nem férhet hozzá, ilyen módon rokon, barát, ismerős vénye nem váltható ki – írja a Pharmindex.
Ugyanakkor a beteg készíthet képernyőfotót a saját vényadatairól – fontos, hogy nem maradhat le a vonalkódos rész! – és a fotó megosztásával lehetősége van arra, hogy "átadja" valakinek a receptjét, megkérje, hogy váltsa ki, ha önmaga valamilyen okból akadályoztatva van ebben.
Az átadott képfájl gyakorlatilag olyan, mintha papír alapú recept lenne, bemutatásával egyszeri és megismételhetetlen gyógyszerkiváltás történhet. A kiváltó személy azonosító okmányát a gyógyszertárban elkérik és rögzítik. A kiváltó személy nem ismerheti meg a beteg többi receptjét, csak azt, amit rábíztak, továbbá nem szükséges számára átadni a recepttel együtt a TAJ számot, hiszen ez egy fontos, személyes adat.
A myEESZT applikáció hiánypótló. Ez a megoldás jól kombinálja a régi, „kézzel fogható” papírrecept összes előnyét a mai, modern technikával, és teszi mindezt nagyobb biztonsággal.
Nem minden recept e-recept
Dobson Szabolcs gyógyszerész mindehhez egy fontos tudnivalót is hozzátesz:
Nem minden orvos által kiállított papír, ami receptnek néz ki, e-recept! A régi klasszikus vényen (rózsaszínű), ha NINCS három vonalkód, akkor az NEM e-recept, azt nem érdemes az EESZT-ben keresni!