3p

Válaszokat is kapott Takács Pétertől.

Takács Péter egészségügyi államtitkár hétfőn Brüsszelben bemutatta Magyarország uniós elnökségi programját a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottságban (ENVI), ahol Kulja András szakorvos, a Tisza Párt politikusa kérdezte a magyar egészségügy helyzetéről, nehézségeiről kérdezte őt.

Kulja András azt kérdezte, hogy a magyar kormány a tervein túl milyen konkrét lépéseket tett, milyen hazai előremutató, jó gyakorlatokat javasolnak implementálásra. Kiemelte, hogy a kardiovaszkuláris és daganatos betegségekkel összefüggő, elkürülhető halálozások aránya Magyarországon közel kétszerese az uniós átlagnak.

„A nem kezelt, vagy rosszul kezelt kardiovaszkuláris megbetegedések és diabétesz okozta szövődmények miatti alsó-végtagi amputációk számában szintén a legrosszabbul állunk Európában” – magyarázta, majd arra is kitért, hogy a nyugati országokhoz képest a magyar amputációk aránya egységnyi lakosságszámra vetítve két-háromszorosa a nyugati országokban tapasztalható aránynak.

„Hogyan látja a magyar elnökség fentiekkel kapcsolatos célkültőzőseinek megvalósulását? Látja-e a kormánya felelősségét abban, hogy a 14 éves kormányzás alatt ezek az adatok Magyarországon érdemben nem javultak, sőt egyes területeken jelentősen romlottak? (...) Milyen eszközökkel támogatja a magyar kormány az európai egészségügyi unió megerősítését, amely elősegítheti a tagállamok köztük Magyarország egészségügyi rendszerének javítását?” – sorolta Kulja András.

Takács Péter válaszolt arra, hogy „mit tett a magyar kormány, amit érdemesnek tartunk átültetni nemzetközi jó gyakorlatba.” Szerinte az egyik ilyen jó gyakorlat az akut szívizominfarktus ellátása, ezen a területen nagyon jók az elérési idők, és „az egy hónapos túlélésünk körülbelül olyan színvonalú, mint Hollandiáé.” Sokszor viszont a rehabilitáció és az utánkövetés nem kellő effektivitásal valósul meg, ez az államtitkár szerint a legtöbb kelet-európai országban így van és Magyarországon is nagyot kell előrelépni abban, hogy „miután az akut szakaszon túl vagyunk, ne engedjék el az ellátó rendszerek a beteg kezét, hanem kövessük, hiszen nagyon sokszor igazából betegségtudat nélkül, élete végéig kíséri egy fokozott kockázat ezeket a betegeket.”

Magyarországon is alakítják ezt a rendszert, de szeretnék az Európai Unióban is kialakítani. „A másik, ami fontos célkitűzésünk, és ez nemzeti politikai szinten is, az a prevenció előmoztítása” – fogalmazott Takács Péter, aki az egyik legnagyobb vívmányuknak nevezte, hogy szeptembertől az iskolákban az egészségnevelést Magyarországon a tandrendbe illesztve oktatják, „ugyanis az egészségértés talán a legfontosabb a nyugati társadalmakban, hogy érezzük azt, hogy egyénileg is felelősek vagyunk a saját egészségünkért.” 

Kulja András figyelmét felhívta arra, hogy január 1-től Magyarországon a kardiovaszkulális betegségekre is kihegyezett, a teljes munkaképes felnőtt populációt érintő szűrést vezetnek be. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!