Az Europion 1300 fős, reprezentatatív közvélemény-kutatásából kiderül, hogy a magyar emberek többsége évente néhányszor jár háziorvoshoz, és ritka az, hogy azonnal magánegészségügyi szolgáltatóhoz forduljon.
Mint írják, a háziorvosi rendszer egészével kapcsolatban pesszimista a lakosság, de az emberek személyes tapasztalatai a saját háziorvosaikról túlnyomórészt pozitívak. A felmérés szerint a tizenhat év felettiek nagy része évente párszor (36 százalék) vagy egyszer (42 százalék) megy háziorvoshoz, ennél gyakrabban kevesen fordulnak meg (19 százalék), valamint a megkérdezettek 4 százaléka állítja, hogy egyáltalán nem veszik igénybe háziorvosuk szolgáltatásait.
Mindössze 11 százalék választja inkább a magánegészségügyi szolgáltatókat, és különösen az idősek kerülik a magánellátást, valószínűleg anyagi okokból. 65 százalékuk soha nem hagyja ki a háziorvost, és csupán 2 százalékuk fordul azonnal magánszolgáltatóhoz.
Fotó: Depositphotos
Az emberek orvoslátogatásának fő célja leginkább a beutaló kérése (50 százalék), a gyógyszerek felírása (59 százalék) és a diagnosztika (37 százalék). A felmérés rámutat, hogy 41 százalék rossz véleménnyel van a háziorvosi rendszer működéséről, és 19 százalékuk elégedett a jelenlegi helyzettel.
A felmérés szerint a társadalom alapvetően negatív véleményen van a háziorvosi rendszer jelenlegi működéséről Magyarországon (41 százalék), míg csak 19 százalék vélekedik pozitívan erről, noha a kormánypárti szavazók hajlamosabbak rózsaszínben látni a helyzetet (az ő körükben pont fordítottak a fenti arányok).
A legkritikusabbak a Tisza-párt szavazói, ebben a csoportban 60 százaléknak van negatív és csak 13 százaléknak pozitív véleménye a rendszer működéséről.
A pártnélküliek is egyértelműen pesszimista irányba húznak: 44 százalékuk inkább negatívan és 10 százalék pozitívan értékeli a rendszer működését (a 100-ból hiányzó %-ok az egyes csoportokon belül semleges álláspontra helyezkedtek).
A teljes népesség 56 százaléka van a saját háziorvosával inkább, vagy teljes mértékben megelégedve és csak 17 százalékának van róla negatív véleménye. Ebben a kérdésben nincs is jelentős különbség a különböző pártok szavazói között, a háziorvosunk személyes megítélését tehát kevéssé árnyékolja be a pártpolitika.
A társadalom 70 százaléka szerint a háziorvosa kompetens és kulturáltan, empátiával áll hozzá, 66 százalék szerint jó körülmények között dolgozik, 65 százalék szerint jó fizikai és mentális állapotnak örvend, 56 százalék szerint elérhető és „csak” 39 százalék szerint fáradt és túlterhelt. Az orvostársadalom elöregedéséről szóló adatok kapcsán a háziorvosuk korára is rákérdeztek és a válaszadók csak 41 százaléka tartja a háziorvosát idősnek.