A Magyar Orvosi Kamara honlapján tette közzé a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központjának összeállítását arról, hogy rendkívül alacsony a méhnyakszűrésre járó magyar nők aránya.
A szakcikk szerint a magas halálozási szám is többek között ennek tudható be, pedig a méhnyakrák kialakulása megelőzhető, korai felismeréssel, megfelelő kezeléssel gyógyítható, és felszámolható. Magyarországon a 20-69 éves nők méhnyakszűrésen való, háromévenkénti részvételi aránya mindössze 26 százalék. 2020-ban itthon 974 nőt diagnosztizáltak méhnyakrákkal és 382 nő hunyt el ebben a betegségben.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2030-ra az úgynevezett "90-70-90"-es célszámokat tűzte ki, ennek betartásával a betegség felszámolható lenne, azaz az új méhnyakrákos megbetegedések számát 100 000 nőre számolva évi 4 vagy az alá lehetne csökkenteni.
Ehhez a következőket kellene véghez vinni:
- az oltási programban a lányok 90 százaléka 15 éves koráig megkapná a HPV elleni védőoltást,
- a szűrési programban a nők 70 százaléka 35-45 éves kor között legalább kétszer részt venne méhnyakszűrésen,
- kezelés: a szűrés során észlelt rákmegelőző elváltozások legalább 90 százaléka időben, megfelelő kezelésben részesülnének.
Az előrejelzések szerint ennek a stratégiának a végrehajtása világszerte több mint 74 millió méhnyakrák megbetegedés és több mint 62 millió haláleset elkerülését eredményezné a következő évszázad során.