3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elmúlt napokban a pénzpiaci válság közvetlen hatásai Budapestet is elérték. Bár a példátlan nemzetközi összefogás hatásai hétfőn legalábbis nyugtatólag hatottak a piacokra, az azonban bizonyosnak látszik, hogy a hitelezési standardok sokáig nem lesznek annyira "ügyfélbarátok", mint a legutóbbi hónapokban. Az állami kezességvállalás és a kamattámogatás talán enyhíteni tudna a problémán.

Számos hitelintézet szigorította az elmúlt hetekben a hitelezési politikáját, drágábban és nehezebben adnak majd hitelt a jövőben. A kormányzat, érezve a nehézségeket, részben uniós forrásokra támaszkodó hitelprogramok elindításáról döntött, ám ezek pontos részletei, feltételrendszere egyelőre még nem ismert.

Az állami hitelprogram kedvező hatása mellett nem feledkezhetünk el arról, hogy a mostani bizonytalan gazdasági helyzetben felértékelődik a vissza nem térítendő Európai Uniós támogatások szerepe - mondta el Essősy Zsombor, a Magyar Pályázatkészítő Iroda (MAPI) vezérigazgatója.  A beruházások indításához - a feltételek betartása mellett - a pályázati pénzek biztos hátteret nyújtanak, ami egyrészt csökkenti a tervek megvalósításához szükséges forrás mennyiségét, másrészt - a 30-50 százalékos támogatási intenzitásnak köszönhetően - a beruházás finanszírozási kockázata is jelentősen kisebb lesz a megvalósításhoz kiegészítő és/vagy megelőlegező forrást nyújtó hitelintézeteknek. Az uniós pályázati pénzeket elnyert vállalkozások a bankok számára továbbra is a szívesen fogadott és akár az átlagos feltételeknél kedvezőbb kondíciókkal hitelezettek körébe fognak tartozni - vélekedett Essősy Zsombor.

A jövő évtől felfutó támogatás-kifizetések nyomán felgyorsuló beruházások ráadásul jelentősen hozzájárulnak a gazdaság fejlődésének újraindításához, akár 2-3 százalékos mértékben is növelhetik a hazai GDP mértékét - mondta el a MAPI vezérigazgatója, aki szerint a támogatások jelentősége így mind mikro- mind makrogazdasági szinten kedvezően járul majd hozzá a magyar gazdaság fejlődéséhez.

Komoly felelőssége tehát minden, a támogatások közvetítésében szerepet játszó intézménynek, szervezetnek és vállalkozásnak, hogy a brüsszeli fejlesztési pénzek valóban jó helyre és minél előbb kifizetésre kerüljenek, tette hozzá Esőssy Zsombor.

A kis- és középvállalkozások hitelfelvételi lehetőségeiről, Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára úgy nyilatkozott, hogy azok mindenképpen drágábbak, szelektívebbek és rövidlejáratúak lesznek, illetőleg sok helyütt szükségszerűen már most azok, de a kormányzatnak sürgősen lépnie kell, hogy áthidalja a válságot. „Ezért bízunk abban, hogy a szombati nemzeti csúcson komoly eredményre jutunk ebben a kérdésben is”- közölte az Mfor.hu-nak a főtitkár.

A lehetőségek között Dávid Ferenc az állami kezességvállalást és a kamattámogatást említette meg, amely, bár a válságot nyilván nem orvosolná, azt azonban lehetővé tenné, hogy ne lassuljon számottevően a hitelkihelyezés üteme. Az átmeneti protekcionista hozzáállás tehát alapvető fontosságú.

Az uniós támogatásoknál nagyon fontos lenne, hogy lerövidüljön a pályázati idő, mutatott rá Dávid Ferenc. Fontos lenne ugyanis, hogy minél több kkv jusson mielőbb pályázati pénzhez. Kellő források híján ugyanis lehetetlenség úrrá lenni a válságon.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!