A 800 milliárd forintos további kiemelt része a hitelgarancia program, amelynek keretében a kis- és középvállalkozások uniós forrásokból hitelgaranciát kapnak a kereskedelmi bankokon keresztül. A hitelösszeg maximum 100 millió forint lehet, amelynek akár 80 százalékáig kezességet, garanciát vállal a kormányzat, uniós források segítségével, közölte a tárcavezető.
Annak érdekében, hogy fenn tudják tartani, illetve növelni tudják a kis- és közepes méretű vállalkozások hitelezését, új refinanszírozási hitelhez jutnak a kereskedelmi bankok. A Magyar Fejlesztési Bank a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt.-vel együttműködésben refinanszírozási hitelkeretet nyit a kereskedelmi bankok felé, 50 milliárd forint értékben. A kis- és közepes méretű vállalkozások ezen keresztül 10-100 millió forintos kedvezményes hitelekhez juthatnak. A hitelkamatok elszállásának megakadályozására kamatplafont határoznak meg ezekre a hitelekre.
Jövő tavasszal elérhető lesz a mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások számára kidolgozott, szintén uniós forrásokból finanszírozott kockázati tőke program. Erre összesen 45 milliárd forint áll rendelkezésre. A befektetéseket tenderen kiválasztott, szerződött alapkezelők hajtják majd végre.
Kedvezőbbé válnak a mikrohitelek igénylésének feltételei
A jelenleg felvehető beruházási mikrohitel összege 6 millió forintról 10 millió forintra emelkedik, miközben a futamidő 5 évről 10 évre nő. Hitelcéltól függetlenül 6 hónapról 1 hónapra csökken a vállalkozás korábbi hiteleire vonatkozó kivárási idő.
"A jelen makrogazdasági körülmények között különösen nagy a hangsúly a kkv-szektor forráshiányának orvoslásán. Felértékelődik a forint alapú hitelek szerepe, amelyek nem rejtenek magukban árfolyamkockázatot" – hangsúlyozta Bába Ágnes, a K&H vezérigazgató-helyettese.
A vállalkozások finanszírozása aktívan hozzájárul a fizikai tőke minőségének javulásához, valamint a foglalkoztatás és a beruházások növekedéséhez, amely a magyarországi munkavállalók mintegy 70 százalékát alkalmazó kkv-szektorban kiemelt szerepet kap, tette hozzá a vezérigazgató-helyettes.
Könnyebb lesz pályázni
A 2007-13 közötti Gazdaságfejlesztési Program technológiafejlesztési pályázataiban enyhül a belépési korlát, több, a romló piaci feltételekkel küzdő vállalkozás pályázhat, derült ki a tájékoztatón. A 2009-ben megjelenő technológiakorszerűsítési pályázatokban a jelentkezéshez még elfogadott nettó árbevétel csökkenés mértéke a mai 5 százalékról 10-25 százalékra enyhül.
A mikro-, kis-, és közepes méretű vállalkozások számára ez a mérőszám a közép-Magyarországi Régióban 10 százalék lesz, míg az ezen kívül található, nem hátrányos helyzetű kistérségekben 15 százalék (a nagyvállalatoknak 10 százalék). A hátrányos és leghátrányosabb helyzetű kistérségekben 20 százalék, a 33 kiemelten leghátrányosabb helyzetű kistérségben pedig 25 lesz a megengedett árbevétel-csökkenés.
Csökken a beruházási pályázatoknál az árbevétel csökkenési elvárás, méghozzá 1 százalékponttal. Az intézkedés visszamenőlegesen a 2007-es és a 2008-as pályázatok esetében is érvényes lesz. A jelenlegi, a területek fejlettségétől függően ma elvárt 6-, 5-, 4-, 3 százalékos árbevétel növekedés helyett 5-, 4-, 3-, 2 százalék lesz az elvárt reálnövekedés mértéke. A jövő évi tényleges makro növekedési adatok ismeretében ezt újra felülvizsgálják.