3p

Egyre több magánszemély és kisebb befektető dönt úgy, hogy kiadásra szánt lakásba fekteti pénzét. Nem véletlenül, hiszen az ingatlanpiaci árak növekedése és a folyamatos kereslet miatt a bérbeadás stabil bevételi forrást jelenthet. A kiadó lakások piaca Budapest belső kerületeiben, valamint az egyetemi városokban kifejezetten aktív. Ugyanakkor a hosszú távú siker nemcsak a jó lokáción és a berendezés minőségén múlik, de azon is, hogy a tulajdonos mennyire van tisztában a költségekkel és azzal, hogy mennyi dolga lesz ezzel.

Amit sokan nem terveznek be: a háttérmunka

Bérbeadni egy ingatlant nemcsak azt jelenti, hogy a kulcsot átadjuk a bérlőnek. Éppen ezért is lett egyre keresettebb szolgáltatás az ingatlankezelés azok körében, akik több lakást is kiadnak, vagy egyszerűen nem akarnak a napi ügyintézéssel foglalkozni.

A lakáskezelés nemcsak adminisztrációs terheket vesz le a vállunkról, de biztosítja, hogy a bérleti díjak rendszeresen érkezzenek, és a karbantartási problémák gyorsan megoldódjanak. Ezek a szolgáltatások azonban jellemzően bizonyos százalékú jutalékot vonnak le a havi bérleti díjból, amit sok kezdő bérbeadó nem kalkulál bele az elején.

Felújítás, amortizáció és rejtett költségek

Ha egy lakás ki lesz adva, előbb-utóbb szükség lesz karbantartásra. Ez lehet egy elromlott mosógép, festés, vagy akár egy komplett konyhafelújítás is. A bérlők – még ha gondosak is – másképp használják a lakást, mint a tulajdonos, így az amortizáció gyorsabb lehet. Érdemes már a bérbeadás előtt olyan költségkeretet meghatározni, amit évente visszaforgatunk az ingatlan állapotának fenntartására. A tapasztalt bérbeadók ezt a havi bérleti díj 10–15%-ában szokták meghatározni.

Jog, adózás, adminisztráció

A bérbeadás jogi és adózási kérdéseket is felvet. Fontos a megfelelő bérleti szerződés, amelyben részletesen szabályozzuk a jogokat és kötelezettségeket. Ezen felül nem árt tisztában lenni az adózási szabályokkal: a magánszemélyek szja-köteles bevételként kell, hogy feltüntessék a bérleti díjat. Aki több lakást kezel, annak érdemes mérlegelni, hogy egyéni vállalkozásként folytatja-e a tevékenységet, esetleg marad a magánszemélyként történő bérbeadás mellett.

Mégis mikor éri meg?

Mindezek után joggal merül fel a kérdés, hogy akkor mégis kinek és mikor éri meg bérbeadni egy ingatlant? A válasz nem egyszerű. Azoknak, akik hosszú távban gondolkodnak, és hajlandók időt vagy pénzt fordítani a gördülékeny működésre, továbbra is jó befektetés lehet. A hozam ugyan nem azonnali, de stabil és kiszámítható. A jól kiválasztott lokáció, az átgondolt szerződéses háttér és a profi ügyintézés a kulcsa annak, hogy az ingatlan hosszú távon is jövedelmező maradjon.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!