2p

A vonalkódot lehet manipulálni, de nem egyszerű a módszer.

A HWSW informatikai szaklap szerint a vonalkóddal ellátott nyomtatott utalvány akár hamisítható is lehet egy tetszőleges összeggel, igaz, a módszer gyakorlatban való kivitelezése nem egyszerű. A nyomtatott utalványok vonalkódjai tartalmazzák a visszaváltott palackok összegét, amely könnyen olvasható és technikailag módosítható. A vonalkód alatti számsorozat egy része az utalvány értékét jelöli, ami kódolási hibák révén visszaélésre adhat lehetőséget, ha a vonalkódot megfelelő algoritmussal manipulálják.

A szakértők szerint a vonalkódba kódolt érték helyett véletlenszerűen generált azonosítót kellene alkalmazni, amelyet központi adatbázisban tárolnak. Az utalványok hitelességét az üzlet rendszere online módon ellenőrizné, így csökkentve a visszaélés kockázatát. Hasonló sebezhetőségeket azonosítottak más uniós országok visszaváltási rendszereiben is, ami arra utal, hogy a probléma nemcsak magyarországi sajátosság.

Értesült róla és vizsgálja a Mohu a kötelező visszaváltás sebezhetőségét, amelyre egy informatikai cég szerint a vonalkód manipulációja ad lehetőséget – közölte a társaság az Index megkresésére. A portálnak nyilatkozó, a rendszerre nagy rálátással bíró források szerint elenyésző a visszaélések száma.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!