Az Európai Unió Belső Piaci Harmonizációs Hivatalának (OHIM) legfrissebb jelentésére hivatkozva a HENT azt írta, hogy uniós szinten mintegy 10,2 milliárd eurós kárt okoz évente a hamis gyógyszerek online forgalmazásából származó közvetlen bevételkiesés. A közvetett károkat is figyelembe véve ugyanakkor már 17,3 milliárd euróra tehetők a 2008-tól 2013-ig tartó időszakban évente.
Az illegális online kereskedelemből származó közvetlen károkat vizsgálva a térség legfertőzöttebb országa Bulgária 18 százalékkal, ezt követi Románia és Magyarország 17, 13 százalékkal. A legtisztább ország Finnország és Svédország, ahol statisztikailag nem igazolható, hogy a hamisítás hatással lenne az értékesítésre - írták a közleményben.
Az anyagi károk mellett a gyógyszerhamisítás közvetlenül átlagosan évi 38 ezer ember munkahelyének elvesztéséhez is vezetett az EU-ban, az egyéb kapcsolódó szektorokra gyakorolt hatásokat is figyelembe véve viszont már csaknem háromszor annyian, évente 90 ezren lettek munkanélküliek.
A munkanélküliség következtében jelentős állami bevételkiesést is regisztráltak a felmérésben: a legsúlyosabb következményt a társadalombiztosítási járulékösszegből kieső csaknem 800, valamint a személyi jövedelemadó-bevallásból kieső csaknem 700 millió euró éves összeg jelenti. Emellett további 200 millió eurós kieséssel lehet számolni a társasági és osztalékadó esetében is, mivel a cégek a kisebb nyereségük után kevesebbet fizetnek az államkasszába.
MTI