3p

Májusban a teljes háztartási betétállomány 165 milliárd forinttal mérséklődött. Ezen belül a forintbetéteké újabb mélypontra csúszott.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb adatai szerint május végén összesen 6686,6 milliárd forint betétállománnyal rendelkeztek a háztartások, mely 165 milliárddal kisebb az egy hónappal korábbinál.

Ezen belül az állomány döntő részét kitevő forintbetétek 168,6 milliárd tranzakcióból eredő változás miatt 5802,4 milliárdnyira apadt. Ennél kevesebb betéte a lakosságnak csak a válság kirobbanásakor, illetve az eseményt megelőző időszakban volt.

Bár a májusi változáshoz egyszeri hatás is hozzájárult, a folyamat nem ellentétes az eddigi trenddel. Amióta ugyanis elkezdődött a jegybanki kamatcsökkentések sorozata (1,5 éve), a betéti kamatok folyamatosan erodálódnak - jelenleg átlagosan 1,93 százalék éves kamat mellett kötik le a pénzüket a megtakarítók -, így veszítve el versenyképességüket például az állampapírokéval szemben. Utóbbi értékesítésének fellendítésére egyébként a kormány is nagy figyelmet szentel kedvező és változatos konstrukciók, illetve megfelelő marketing-kampány révén. Ráadásul tavaly augusztustól a kamatjövedelmekre is kivetették a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulást - állampapírok mentesülnek alóla -, ami szintén nem a banki betétek vonzerejét erősíti.

Tehát a betétállomány csökkenése régóta tartó folyamat, ám a mostani jelentős visszaesés hátterében az MNB jelentése szerint egyszeri folyamat áll. "A háztartási látraszóló- és folyószámla betétek, valamint a folyószámlahitelek jelentős állomány-változását a május eleji munkanap áthelyezések miatt előrehozott kifizetések egyszeri hatása okozta".

Egyébként a banki betétek "népszerűségvesztése" a havonta elhelyezett összegekben is tetten érhető. Májusban 1411 milliárdnyi forintbetétet helyeztek el a háztartások a bankokban, ami több mint 300 milliárddal kevesebb az egy hónappal korábbinál. Ugyanakkor utoljára ennél alacsonyabb összegű betételhelyezés 2012 szeptemberében volt, akkor még az 1400 milliárdot sem érte el ez az összeg.

A fentebb említett egyszeri hatás egyébként a háztartások hiteleinél is érvényesült, ám közel sem ekkora mértékben. A forinthitelek állománya ugyanis tranzakcióból eredően 46 milliárddal emelkedett, amit az átértékelődés és egyéb változásból fakadó hatások 5,6 milliárdos csökkenéssel ellensúlyoztak.

A devizahitelek állománya újabb történelmi mélypontra zuhant ezzel párhuzamosan. Az átértékelődésből fakadóan 67, tranzakcióból eredően pedig 30,5 milliárddal apadt az állomány, így május végén 3596 milliárddal rendelkeztek a háztartások.

Külön említésre méltó még, hogy a nem pénzügyi vállalatok forinthitel-állománya mindössze 15 milliárddal növekedett 3312 milliárd forintra egy közel 20 milliárdos tranzakcióból eredő emelkedés és egy 5 milliárdos átértékelődésből fakadó veszteség miatt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!