Harold Hamm, az olaj- és gáziparból meggazdagodott üzletember, aki jelenleg 19,6 milliárd dolláros vagyonával a Forbes listájának 37. helyén áll, elég kínos helyzetbe került válópere kapcsán. Hamm és felesége tavaly döntöttek úgy, hogy 25 év után inkább külön utakon folytatják, azonban a vagyonelosztás nem megy zökkenőmentesen. Az Oklahoma City bíróságán második hete folyó per legnagyobb kérdése, hogy Hamm pusztán a szerencsének köszönheti a tetemes pénzhalmot, vagy vérrel és verítékkel építette birodalmát, és küzdötte fel magát a gazdagok top 50-es listájára. Bár elsőre furcsának tűnik, de ha az első eset áll fenn, akkor a vagyon Hammnél marad, ha pedig a utóbbi, akkor méltányosan meg kell osztozniuk rajta – tudósít az NBC.
Carolyn Thomson egy válási ügyekre szakosodott jogász elmondta, hogy a szakzsargon ezt a családi vagyon aktív vagy passzív felértékelődésének nevezi. Ezen logika szerint, ha valakinek csak befújja a szél a pénzét az ablakon, akkor ott a passzív faktorok dolgoztak, tehát nem tartozik a családi vagyon fogalma alá.
Hamm pénzének nagy részét az általa alapított Continental Resources olajvállalatban birtokolt 70 százalékos tulajdonrésze képezi, amelyet 1967-ben alapított, még 20 évvel azelőtt, hogy feleségét Sue Ann-t egyáltalán megismerte volna. Ez idáig még egész tiszta helyzetet teremtene, azonban a feleségének dolgozó jogászok arra hívták fel a figyelmet, hogy a cég az utóbbi néhány évben ötszörözte meg értékét a jelenlegi 17 milliárd dollárra.
Raoul Felder, egy másik szakjogász szerint Amerika legtöbb államában a válási ügyekben a méltányos elosztásra törekszenek, és persze rendre megjelennek a passzív és aktív vagyongyarapodási szempontok is. A jelenlegi helyzet csak összegében különbözik a korábbiaktól. Nem kizárt, hogy ez lesz minden idők legnagyobb összegű válási pere, amely jópár milliárdot ráver a korábbi „csúcstartó” orosz milliárdos Dmitry Rybolovlev és felesége ügyére. Ha Hamm felesége „megelégszik” 3 milliárd dollárral, már úgy bekerül a 20 legvagyonosabb amerikai nő közé, megelőzve televíziós showjából meggazdagodott Oprah Winfrey-t.
Mind Felder, mind pedig más szakjogászok szerint elképzelhetetlen, hogy Hamm úgy épített birodalmat, hogy egy fűszálat sem tett keresztbe érte. Hamm és ügyvédei egyébként nem igen nyilatkoznak az ügyben ugyanis igyekeznek megnyugtatni a piacokat és a cég befektetőit. Amikor a válás híre tavaly napvilágot látott, 3 százalékot estek a vállalat részvényei.
Nem mellesleg különösen pikáns lenne mindent a szerencsére fogni egy olyan ember szájából, aki szinte a semmiből építettfel mindent. Ő volt az első, aki profittal tudott olajat kitermelni az észak-dakotai mezőkről, cége pedig a mai napig a legnagyobb bérlője a területnek.
Szász Péter
mfor.hu