A fogyasztói árindex (CPI) 5,4 százalékos emelkedését a szakemberek a nemzetközi piacokon tapasztalt nyersanyagár-emelkedéssel, az ezzel egyidejű magas kereslettel és a magas élelmiszerárakkal magyarázzák. Az országos statisztikai hivatal szerint februárban a CPI emelkedése 4,9 százalékos volt.
A fogyasztói árak emelkedését Peking "kezelhetőnek" tartja, a világ második legnagyobb gazdasága jelenleg nem szenved stagflációtól, vagyis a magas inflációhoz nem párosul a gazdasági növekedés lelassulása - hangoztatta a statisztikai hivatal szóvivője, Seng Laj-jüan (Sheng Laiyun). Elemzők ennek ellenére egyöntetűen úgy vélik, hogy a kínai vezetés folytatni fogja az infláció visszafogását célzó pénzügyi intézkedéseit.
Az első negyedév 9,7 százalékos gazdasági növekedése 2,1 százalékponttal elmarad ugyan a tavalyi év utolsó három hónapjában mérttől, de így is magasabb volt a vártnál. Seng tájékoztatóján úgy vélte: az ország gazdasága szilárd, és viszonylag gyors növekedéssel jó kezdetet vett. A gazdasági növekedés lelassítása éves szinten ugyancsak a kínai kormányzat makrogazdasági célja.
MTI