4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tavalyi költségvetés végrehajtása a jogszabályi előírásoknak megfelelt, a zárszámadási törvényjavaslat megalapozott, és tovább javult az egyes intézményi beszámolók és fejezeti elszámolások megbízhatósága - állapította meg az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

Domokos László, az ÁSZ elnöke pénteken a Parlamentben tartott sajtótájékoztatón elmondta: az ÁSZ ellenőrzése során feltárt hibák összege 3,1 milliárd forint volt. Az előző évi 2,9 százalékkal szemben a számvevőszék már csak a tavalyi beszámolók és elszámolások 1,5 százalékát látta el elutasító véleménnyel - fűzte hozzá.

Minősített, azaz elutasító véleménnyel látták el a Nemzeti Földalappal kapcsolatos kiadásokat azért, mert a fejezet kiadásai 5,5 százalékának, 937,4 millió forintnak az elszámolása nem a vonatkozó jogszabályok előírásai szerint történt. Az intézményi címek beszámolóinál az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala beszámolóját látta el az ÁSZ elutasító minősítéssel, mivel a hivatal előirányzat maradványának a megállapítása nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak - emelte ki Domokos László.

Hangsúlyozta azt is, hogy az államháztartás uniós módszertan szerinti hiánya a kitűzött hiánycél alatt maradt, a GDP 2,2 százaléka volt, és a költségvetési folyamatok kézben tartása nagyban hozzájárult ahhoz, hogy 2013 júniusában Magyarország kikerült az Európai Unió túlzottdeficit-eljárásának hatálya alól.

A számvevőszéki elnök elmondta: 2013-ban az államháztartás pénzforgalmi hiánya  820 milliárd forint volt, a módosított hiánynál 26,1 százalékkal alacsonyabb szintet ért el  A központi alrendszer pénzforgalmi hiánya 932,8 milliárd forintot tett ki, 17,1 százalékkal volt kevesebb a módosított hiánynál. A központi költségvetés hiánya 985,3  milliárd forint volt, ami 132,5 milliárd forinttal lett alacsonyabb a módosított előirányzatnál.

Kiemelte: az elkülönített állami pénzalapoknál a 7,4 milliárd forint tervezett hiány helyett 51,7 milliárd forint többlet keletkezett. A társadalombiztosítási alapok (tb alapok) többlete 0,8 milliárd forint ért.  Az önkormányzati alrendszer 112,8 milliárd forint pénzforgalmi többlettel zárt, mivel számos önkormányzati feladat átkerült a központi alrendszerbe.

Kitért arra: a központi tartalékok 56,8 százalékát nem költötték el, és a kormánynak a 2012. évihez képest 2013-ban 32,4 milliárd forinttal kisebb, 53,8 milliárd forint összegben kellett elrendelnie a költségvetési egyenleg tartását biztosító intézkedéseket .

Domokos László értékelte a maastrichti alapon számított államadósság GDP arányos alakulását is, ami 2013-ban 79,2 százalék, a 2012. évinél 0,6 százalékponttal alacsonyabb volt. A központi alrendszer bruttó adóssága  2013-ban 21 998,6 milliárd forintot ért el, amely a tervezettet 3,8 százalékkal haladta meg. Kedvezően alakult viszont az adósságállomány összetétele, amiben végül is 59 százalékra ment fel a forintadósság a 2012. évi 58,1 százalékról - tette hozzá.

SZÁMOLJA KI MENNYIT KAPHAT VISSZA A BANKJÁTÓL - Itt az első kalkulátor!

Arról is szólt, hogy az adóbevételek 534,2 milliárd forinttal, 7,2 százalékkal elmaradtak a tervezettől, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hátralék állománya 5,7 százalékkal 2260,9 milliárd forintra nőtt.

A tájékoztatón bemutatták a számvevőszéknek a 2013-as makrogazdasági folyamatokról készített tanulmányát is. Domokos László kiemelte: 2013-ban a centralizációs arány 1 százalékponttal, az újraelosztási arány pedig 1,2 százalékponttal volt magasabb a 2012. évinél. Az újraelosztás 2013. évi 49,8 százalékos aránya 0,7 százalékponttal haladta meg az Európai Unió 28 tagországának 49,1 százalékos átlagát, és megegyezett az eurózóna értékével, így Magyarország a középső országcsoportba tartozik -  mondta az elnök.

Kiemelte: a visegrádi országokban az újraelosztás mértéke a magyarországinál alacsonyabb, Szlovákiában 38,7 százalék, Lengyelországban 41,9 százalék és a Cseh Köztársaságban 42,4 százalék volt 2013-ban.

Kiemelte: tavaly az uniós támogatások felhasználása nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű volt. Míg 2012-ben az EU-s támogatások szintje alig haladta meg a 2011-es szintet, ezzel szemben tavaly - a 2012. évi teljesülést 495,2 milliárd forinttal meghaladva - 1583,8 milliárd forint származott az EU-tól - mutatott rá Domokos László.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!