Pénteken Varga Mihály egy zárószavazás előtti módosító indítványt nyújtott be az idei költségvetés nyolcadik módosításához. Ez a jelenleg érvényben lévő 1050 milliárd forintos költségvetési hiánycélt 1089,9 milliárd forintra emelné, amit a zárószavazás előtti módosítással 1125,2 milliárdra növelnének.
Varga a változtatással a bevételeket érintetlenül hagyná és csak a kiadási oldal (így a pénzforgalmi hiány is) növekedne 35,3 milliárd forinttal - az uniós módszertan szerinti ESA-hiányt viszont nem módosítja. Így a költségvetés idei bevételi főösszege maradna 15 460,8 milliárd forint, míg a kiadási főösszeg 16 550,7 milliárdra módosulna. Mindez a Mol Európai Bírósságal zajló vitás és immár lezárult ügyével van összefüggésben.
2010 júniusában ugyanis az Európai Bizottság megállapította, hogy a kormány Mollal kötött megállapodása és a bányászatról szóló 1993. évi XLVIII. törvény 2008. évi módosításának együttes hatása azt eredményezi, hogy „ a Mol mentesül olyan pénzügyi terhek megfizetése alól, melyeket a versenytársaknak meg kell fizetniük, ennél fogva tisztességtelen versenyelőnyhöz jutott”.
Így a Molnak a jogellenesnek ítélt támogatást vissza kellett fizetni az államkasszába, ami 35,3 milliárd forintot jelentett. És bár az olajipari társaság fellebbezett, ettől függetlenül 2010 harmadik negyedévében vissza kellett fizetnie az összeget.
A Mol ugyanakkor az Európai Bizottság határozatát megtámadta a Törvényszék előtt,
fellebbezést nyújtott be a határozat megsemmisítése érdekében, az ítélethirdetésre pedig 2013 . november 12-én került sor.
Ennek keretén belül a Törvényszék megsemmisítette az Európai Bíróság határozatát, és a döntés értelmében a Mol számára vissza kell fizetni a korábban általa befizetett 35,3 milliárd forintot. Az indoklás szerint nincs olyan adat, amely bizonyítaná, hogy a társaság a bányajáradékok fizetését illetően a versenytársaihoz képest kedvezőbb elbánásban részesült volna.
mfor.hu