2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tízből hat olyan európai uniós tagállam csatlakozik az eurózóna versenyképességi paktumához, amely nem tagja a közös pénzt használó övezetnek - jelentette be Herman Van Rompuy, az EU-tagországok állam- és kormányfői tanácsának elnöke a vezetése alatt álló fórum brüsszeli tanácskozása közben, csütörtök este.

Internetes - a Twitter társasági portálon közzétett - üzenetében az uniós illetékes közölte: Lengyelország, Bulgária, Románia, Lettország, Litvánia és Dánia döntött úgy máris, hogy csatlakozik a zóna 17 országa által már elfogadott javaslatcsomaghoz, amelynek rendeltetése, hogy növelje az övezet versenyképességét, és tovább fokozza a gazdaságpolitika összehangolását az érintett országok között. Helyszíni információk szerint a kormányfők egyúttal elvi jóváhagyásukat adták a paktumra, amelyről az euróövezet tagállamai már két héttel ezelőtt megállapodtak.

A csomaghoz bármely EU-tagállam csatlakozhat. Négy ország - Magyarország, Svédország, Nagy-Britannia és Csehország - egyelőre úgy döntött, hogy nem tekinti kötelezőnek magára nézve. Orbán Viktor miniszterelnök ezt hét eleji nyilatkozatában azzal indokolta, hogy a kormány fenn kívánja tartani függetlenségét adózási ügyekben, önállóan akarja megállapítani az adó mértékét.

A versenyképességi paktum fő újdonsága, hogy az eddiginél jobban számon kérhető kötelezettségvállalások rendszerét állítja fel. A csomag kijelöli a foglalkoztatás-, a pénzügy- és a vállalkozáspolitika azon elemeit, amelyekre vonatkozóan a paktumot elfogadók hosszabb távra szólóan vagy rendszeresen közös célkitűzéseket állapítanak meg. A célok alapján a tagállamok olyan nemzeti programot állítanak össze, amely legjobban illik saját országaik belső adottságaihoz.

A versenyképesség-növelő paktum végcélja, hogy segítsen gyorsítani a gazdasági növekedést az EU-ban közép- és hosszú távon is, segítsen megőrizni az EU szociális modelljét, és a lakosság számára jobb jövedelmet, magasabb életszínvonalat tegyen lehetővé - hangoztatták a témáról két hete kiadott közleményben az euróövezeti állam- és kormányfők.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!