Internetes - a Twitter társasági portálon közzétett - üzenetében az uniós illetékes közölte: Lengyelország, Bulgária, Románia, Lettország, Litvánia és Dánia döntött úgy máris, hogy csatlakozik a zóna 17 országa által már elfogadott javaslatcsomaghoz, amelynek rendeltetése, hogy növelje az övezet versenyképességét, és tovább fokozza a gazdaságpolitika összehangolását az érintett országok között. Helyszíni információk szerint a kormányfők egyúttal elvi jóváhagyásukat adták a paktumra, amelyről az euróövezet tagállamai már két héttel ezelőtt megállapodtak.
A csomaghoz bármely EU-tagállam csatlakozhat. Négy ország - Magyarország, Svédország, Nagy-Britannia és Csehország - egyelőre úgy döntött, hogy nem tekinti kötelezőnek magára nézve. Orbán Viktor miniszterelnök ezt hét eleji nyilatkozatában azzal indokolta, hogy a kormány fenn kívánja tartani függetlenségét adózási ügyekben, önállóan akarja megállapítani az adó mértékét.
A versenyképességi paktum fő újdonsága, hogy az eddiginél jobban számon kérhető kötelezettségvállalások rendszerét állítja fel. A csomag kijelöli a foglalkoztatás-, a pénzügy- és a vállalkozáspolitika azon elemeit, amelyekre vonatkozóan a paktumot elfogadók hosszabb távra szólóan vagy rendszeresen közös célkitűzéseket állapítanak meg. A célok alapján a tagállamok olyan nemzeti programot állítanak össze, amely legjobban illik saját országaik belső adottságaihoz.
A versenyképesség-növelő paktum végcélja, hogy segítsen gyorsítani a gazdasági növekedést az EU-ban közép- és hosszú távon is, segítsen megőrizni az EU szociális modelljét, és a lakosság számára jobb jövedelmet, magasabb életszínvonalat tegyen lehetővé - hangoztatták a témáról két hete kiadott közleményben az euróövezeti állam- és kormányfők.
MTI