3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cseh kormány szerdai ülésén jóváhagyta a nyugdíjreform legfőbb elveit és kereteit, amelyekben politikai szinten március elején állapodott meg a jobbközép hárompárti kormánykoalíció. A reformot magánnyugdíjalapok létesítésére alapozzák - közölte Jaromír Drábek, munkaügyi és népjóléti miniszter a kormány ülése után Prágában.

Drábek szerint a kormány a nyugdíjreform megvalósításának időrendjét is meghatározta. A szükséges törvényjavaslatokon már dolgozik a pénzügyi, illetve a munkaügyi tárca. Ezeket az év közepén véglegesítik, majd a második félévben a parlament elé terjesztik őket.

A korábban nyilvánosságra hozott részletek szerint a kormány azzal számol, hogy a kötelező nyugdíjbiztosítási járulék egy részét újonnan létrehozandó magánnyugdíjalapokba irányítják át, ezzel párhuzamosan az eddig kétkulcsos - 10, illetve 20 százalékos - forgalmi adót 17,5 százalékos szinten egységesítik, az így megemelt áfa ellensúlyozására pedig kompenzációt kapnak az államtól a szegények, az idősek és a gyermekeket nevelő családok.

A nyugdíjreform fő pillérei közé tartozik, hogy 2013-tól kezdve a 35 éven aluli személyek biztosításuk 3 százalékát önkéntes jelleggel magánnyugdíjszámlára utalhatják, de csak akkor, ha kötelező biztosítási járulék további két százalékát is hozzáadják. Lehetőség lesz arra is, hogy egy százaléknyi járulékkal szüleik nyugdíját támogassák.

A befizetendő járulékok egy részének magánszámlákra való átirányításával az állam évente mintegy 25-30 milliárd koronás bevételtől esik el. Ezért kerül sor az áfa 17,5 százalékos szintű egységesítésére, gyakorlatilag annak megemelésére.

A magánnyugdíjszámlákat nyugdíjalapok fogják kezelni. Várható, hogy ezek a ma működő kiegészítő önkéntes nyugdíjalapokból alakulnak ki. Alapvetően négy portfólió lesz: általános, konzervatív, kiegyensúlyozott és dinamikus. Az általános alap csak cseh állami értékpapírokba fektetne be. A dinamikus alapban lehetne elérni a legnagyobb nyereséget, de egyben az lenne a legkockázatosabb is.

A nyugdíjreform első lépéseit 2012-ben valósítják meg, s teljes egészében 2013. január 1-jén vezetnék be.

A jobbközép hármas koalíciónak a 200 tagú alsóházban 118 képviselője van, ami olyan többség, amellyel Csehország megalakulása óta (1993) eddig egyetlen kormány sem rendelkezett. A koalíció széleskörű gazdasági reformokban egyezett meg, amelyeket azonban a baloldali ellenzék elvet és bírál, mert csökkennek a szociális támogatások. A mostani tervezetet Václav Klaus cseh államfő is bírálta. A kritika ellenére a kormány eltökélt szándéka, hogy a tervezett reformokat megvalósítsa.

A prioritások között van a nyugdíjrendszer átalakítása is. Petr Necas miniszterelnök ismételten kijelentette, hogy ezt tartja az idei év egyik legfontosabb feladatának. Szerinte, ha ezt nem sikerül megvalósítani, akkor kormányának nincs létjogosultsága.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!