Keddi brüsszeli értekezletükön a miniszterek bírálták, túl "ciklusbarátnak" minősítették a mostani, 2004-ben aláírt nemzetközi megállapodást (Bázel II.), amely lehetővé teszi, hogy a bankok csökkentsék tőketartalékukat akkor, amikor a környező gazdaságnak jól megy, viszont kénytelenek növelni tartalékukat, amikor növekednek a kockázatok, vagyis amikor a gazdaság már valószínűleg visszaesik.
Ez a tartalékpolitika súlyosbítja a gazdasági visszaesést, ehelyett éppen "ciklusellenes" politikára lenne szükség, vagyis arra, hogy bankok éppenhogy jobb időkben növeljék tőketartalékukat. Ily módon kevésbé tudnák eltúlozni a hitelezést gazdasági fellendülés idején - a túl sok és túl ellenőrizetlen hitelezés volt a mostani válság kiindulópontja -, viszont rossz időkben csökkenthetnék tartalékukat, és többet hitelezhetnének. Ez az "anticiklikus" tartalék- és hitelpolitika segítene kisimítani a gazdasági föllendüléseket, illetve visszaeséseket, illetve a spekulatív piacok szélsőséges hullámzását.
Az EU pénzügyminiszteri tanácsában kedden elfogadott elvek alapján az Európai Bizottság októberre szabálytervezetet dolgoz ki.
Ugyanakkor a miniszterek elutasították német kollégájuk javaslatát, hogy átmenetileg enyhítsék 2004-es nemzetközi megállapodás (Bázel II.) tőkemegfelelési mutatókra vonatkozó szabályait, szintén a hitelezés könnyítése végett.
Peer Steinbrück (német pénzügyminiszter) nagyon erőteljesen kiállt a különleges német problémák érdekében, azonban, másfelől, nagyon fontos, hogy széles alapú következtetésekre jussunk - mondta a tanácskozás után Anders Borg svéd pénzügyminiszter, az EU pénzügyminiszteri tanácsának soros elnöke.