6640 milliárd forintra csökkent a háztartások betétállománya idén júliusban, ez 55 milliárddal kevesebb, mint egy hónappal korábban és 504-el a tavalyi év hasonló időszakához képest. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint ennél alacsonyabb háztartási betétállomány utoljára 2008 szeptemberében volt.
A júliusi csökkenés elsősorban a forintbetéteket érintette, amelyek állománya hó végén 48 milliárd forinttal 5763-ra csökkent. Ez egyébként egy 52 milliárdos negatív előjelű átértékelődés és 4 milliárdos betét elhelyezés eredménye. Éves összevetésben 456 milliárdos a mínusz. A devizabetétből 7 milliárddal tartottak kevesebbet a háztartások a pénzintézeteknél az előző hónaphoz képest, tavalyhoz viszonyítva pedig 51-el. Itt ugyanakkor a betétkivonás volt a meghatározó, amelyet az átértékelődés csak részben ellensúlyozott.
A forintbetétek esetében a csökkenés elsősorban az egy éven belül lekötött betéteknél mutatkozott meg, amelyek hó végi állománya júliusban is folytatta mélyrepülését, 2635 milliárdon állt. Ez 80 milliárddal kevesebb, mint júniusban, az egy évvel korábbihoz képest pedig 900 milliárdos a mínusz. Hogy a teljes banki betétállomány mégsem csökkent ilyen mértékben, az elsősorban a látra szóló és folyószámlabetéteknek köszönhető, amely soron 463 milliárdos többletet mutatkozott az egy évvel korábbihoz képest.
A teljes háztartási hitelállomány 10 milliárddal 6805-re csökkent júliusban, ami az egy évvel korábbi szinthez képest 290 milliárdos visszaesést jelent. Ezen belül a devizakitettség 3645, a forint pedig 3159 milliárdos volt a nyár második hónapjában.
Az 5 éven túli lejáratú lakáscélú devizahitelek állománya 1741 milliárdon állt a múlt hónap végén, ami közel 5 milliárdos csökkenést jelent az előző hónaphoz és 72 milliárdosat 2013 júliusához képest. A szintén 5 éven túli forinthitelek állománya ugyanakkor némiképp emelkedett méghozzá közel 5 milliárddal 1488-ra. Így július már a második hónap, amikor nőtt az ilyen típusú hitelek banki állománya, bár tény, hogy az egy évvel ezelőtti 1516 milliárdtól még messze van. A tendencia egyébként nem csak az állományi, hanem a havonta kihelyezett hitelállományból is jól látszik, amely az előző hónapban 26,2 milliárd volt. Bár az MNB júniusban nem közölt adatokat, így az előző hónappal nem tudjuk összehasonlítani a számokat, sokat mond, hogy májusban hosszú idő óta először lépte át a 20 milliárdos határt. Láthatóan éledezik a lakossági hitelfelvételi kedv - Ismét rákaptunk a lakáshitelekre?
A szintén 5 éven túli fogyasztási hitelek esetében a devizakitettség 13 milliárddal 1775-re mérséklődött a forinthitelek állománya pedig 1 milliárddal 730-ra esett.
Szász Péter
mfor.hu