5p

Ki kell várni, amíg a kockázatok és a forrásköltségek csökkenése az árfolyam stabilizálódása mellett lehetővé teszi a törlesztőrészletek további mérséklését; gazdasági törvényszerűségekről van szó, a politikai nyilatkozatok nem segítenek - mondta az MTI-nek pénteken Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára.

A napokban szocialista országgyűlési képviselők kifogásolták, hogy a devizaalapú hitelek után fizetendő részletek a forint erősödése ellenére nem csökkennek érzékelhetően. A felügyelet piacfelügyeleti eljárást indított, azt vizsgálja, hogy az árfolyam- és kamatváltozások érvényesülnek-e a törlesztőrészletekben.

Nyers Rezső hangsúlyozta: a forinterősödés kifejezésre jut a törlesztőrészletek csökkenésében, amit mindenki ellenőrizhet, mert minden hitelszerződés tartalmazza, hogy az adott bank mely napon érvényes banki árfolyammal számolja ki a törlesztőrészleteket.

A devizaalapú hitelek törlesztőrészleteinek nagyságát meghatározó másik lényeges elem a kamat. A banki forrásköltségek a főtitkár szerint az utóbbi időszakban árnyalatnyit már csökkentek, és javult valamelyest a külföldi forrásokhoz való hozzáférés is, de nem olyan mértékben, hogy ez már megjelenhetne a törlesztésekben. A törlesztőrészletek eddig bekövetkezett csökkenése ezzel együtt egyáltalán nem jelentéktelen - mutatott rá.

A jellemzően hosszú futamidejű, jelzálogalapú lakossági hiteleket a bankok rövidebb lejáratú devizaforrásokból folyósítják. Ezeket lejáratkor a nemzetközi bankközi piacon elérhető - jelenleg magas - kamatszint mellett kell megújítani.
    

A CDS (szuverén adósságra köthető határidős biztosítási ügylet) felárának mérséklődése a szakember szerint nagyon áttételes módon már érződik azon, hogy milyen kamatokkal és futamidőkkel kapnak hitelt a nemzetközi pénzpiacon a bankok, de nem olyan közvetlenül, hogy ezt azonosítani lehetne az országkockázati felárral.

Úgy vélekedett, talán pontosabb, ha a német állampapírok hozamát vagy reálhozamát hasonlítjuk össze a magyar állampapírokéval, akkor nagyjából látni lehet, hogy a külföldiek milyen felár mellett hajlandóak befektetni itt, illetve ott. (Július 9-én a tízéves magyar állampapírok hozama 9,01, a tízéves Bundé 3,27 százalék volt.)

Nyers Rezső kifejtette: a problémát nem a törlesztőrészletek túlzott nagysága jelenti, hanem az, hogy a válság a lakossági jövedelmekben is érezteti hatását, miközben a háztartások egy része az elmúlt években jelentősen eladósodott, semmiféle tartalékkal sem rendelkezik a nehezebb időkre.

"Amikor a jövedelmi helyzet gyenge, s azzal szemben nagy az eladósodás, a bizonytalan gazdasági környezetben megnő a bukás valószínűsége, ezért a bankok a kockázat fedezésére nagyobb kamatot számítanak fel. A kamatok mértékében a forrásköltségek és a hitelkockázatok növekedése is tükröződik" - mondta a szakember.

A bankszövetség főtitkára szerint a magyar gazdaság helyzetéről a valóságosnál negatívabb kép él a külvilágban, amiben az itthoni "katasztrófadumának" is szerepe van.
    
Nyilvánvalóan nagyon komoly problémák vannak, mint a világon mindenkinek, egy dolog azonban biztos: a magyar gazdaság helyzete minden tekintetben jobb annál, mint ami a nemzetközi közvéleményben visszatükröződik. Az utóbbi időben ugyanakkor egyre több pozitív értékelés jelenik meg a nemzetközi sajtóban, szakmai közvéleményben a magyar gazdaságról és a magyar pénzügyi szektorról is, amire nem ártana, ha itthon is odafigyelnénk - hívta fel a figyelmet.

Úgy vélekedett: nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy amikor a válság véget ér, Magyarországon nem a költségvetési stabilizációval kell majd kezdeni, mint a legtöbb országban, hanem majdhogynem borítékolva van egy további jelentős költségvetési pozíciójavulás. A növekedés forrásai így erőteljesebbek lehetnek, mint azokban az országokban, ahol a válság végeztével a költségvetés rendbetétele a következő szakasz.  

A magyar bankrendszerről szólva hangsúlyozta: a bankok helyzete minden tekintetben szilárd. A banki tevékenységet sok szempontból és sokszor jogosan kritizálni lehet, ám egy dolgot nem lehet kétségbe vonni: a magyar bankrendszer ebben a súlyos, világméretű válságban stabilabbnak bizonyult, mint sok fejlett ország eddig stabilnak gondolt bankrendszere.

Nyers Rezső elmondta: most vizsgálják a jegybank javaslatát, amely a devizaalapú hitelek feltételeinek szigorítását célozza. Az MNB a forintalapú hitelekhez képest magasabb jövedelmi tartalékot, a lakáshitelek esetében magasabb önrészt, alacsonyabb hitelfedezeti arányt (LTV) javasol, ami fedezetet nyújtana az árfolyam nagyobb mértékű ingadozására.

Hozzátette: bizonyos korlátozások most is vannak. Az egyoldalú szerződésmódosításról szóló törvény szerint az LTV a portfolió egészére nem haladhatja meg a 70 százalékot, egyedileg pedig a 100 százalékot az új lakáshiteleknél. Ehhez képest javasol a jegybank a devizaalapú hitelek esetében szigorúbb korlátot felállítani.

A bankszövetség főtitkára szerint senki ne számítson arra, hogy holnaptól olcsóbb lesz a forintalapú hitel, mert annak kamatát más tényezők határozzák meg. Kijelentette: a bankok hitelezési hajlandósága a lakosság körében rövid időn belül nem fog lényegesen javulni, mert a kockázatok továbbra is fennállnak. Még benne vagyunk a válságban, ezért maximális óvatosság indokolt mind a bankok hitelkihelyezésekor, mind a lakossági és a vállalati ügyfelek hitelfelvételekor - mondta.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!