6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok bank a gazdasági válságra hivatkozva váratlanul változtatott a már futó hitelek kondícióin az ügyfelek legnagyobb meglepetésére. Az árfolyamingadozásból származó kockázatokra a többség felkészült, azonban egyéb változásokra, például a kezelési költségek vagy a kamatláb emelkedésére már kevésbé. Mire számíthatunk még? Mfor.hu háttér.

A GVH vizsgálja a bankok mozgásterét

Az mfor.hu által megkérdezett pénzintézetek a megváltozott piaci körülményekre hivatkozva módosítottak a már felvett hitelek feltételein. Állításuk szerint döntéseiket nem követte tömeges ügyfélpanasz, a személyre szabott ügyintézés pedig lehetőséget ad a terhek bizonyos fokú enyhítésére.

A futó hitelek kamatai is nőnek

"Az MKB Bank is kénytelen hitelezési feltételeit az aktuális piaci körülményekhez igazítani, márpedig a már futó hitelek kamatainak alakulása sem függetleníthető a releváns, irányadó pénzpiaci kamatlábaktól. Természetesen mindent megteszünk annak érdekében, hogy finanszírozási gyakorlatunk kényszerű változásaiból ügyfeleink minél kevesebbet érzékeljenek" - mondta el az mfor.hu-nak Csák Csongor, a pénzintézet kommunikációs szakterület-vezetője.

A Raiffeisen Bank az utóbbi időben tapasztalható forrásszűkülésre és a banki költségek növekedésére hivatkozva változtatott az ügyfelek felé felszámított hiteldíjon.  A CIB Bank a forint alapú piaci kamatozású hiteleinek árazásán a múlt év végén változtatott, a kamatemelést a jegybanki alapkamat drasztikus emelkedése és a referenciakamatok növekedése indokolta. A bank hitelei éves kamatperiódusúak, azaz egy évre fixen meghatározzák a kamatot a hitel évfordulójától számítva. Ez minden évben megtörténik, az éppen hatályos kamatfeltételek szerint – tette hozzá a bank kommunikációs osztálya.

Az OTP Bank továbbra is folyósít deviza alapú hitelt, ugyanakkor a nemzetközi pénzpiaci helyzet hatására és a kedvezőtlen reálgazdasági folyamatok miatt módosított a hitelhez jutás feltételein és a kamatmértékeken. A legnagyobb hazai hitelintézet árazási testülete differenciált mértékű kamatváltoztatásról döntött a lakáscélú és a szabad felhasználású változó kamatozású kölcsönök körében, ami a korábban felvett hiteleket kisebb mértékben érintette. A használt lakás vásárlására, bővítésére, korszerűsítésére nyújtott, támogatott forint alapú hitelek kondíciói 2008 szeptembere óta nem változtak. Az új lakás céljára (vásárlás, építés) igényelhető támogatott lakáshitelek kamatai kis mértékben emelkedtek.

A  K&H novemberben és decemberben is változtatott a feltételein: 0,3, illetve 0,4 százalékkal nőttek a már folyósított svájci frank alapú ingatlanfedezetű hitelek kamatai. "A bekövetkezett ugrásszerű és tartósnak bizonyuló forrás-költségemelkedés kényszeríti a K&H-t az ingatlanfedezetű hitelek kamatainak emelésére. December 20-tól három százalékkal nőttek a forint alapú üzleti feltételű lakáshitelek és a forint alapú ingatlanfedezetű személyi hitelek kamatai. A negatív pénzpiaci események hatással vannak a hazai pénzpiaci helyzetre is, amely következtében nyár vége óta a jegybanki alapkamat jelentősen emelkedett. A kamatemelés következtében a hazai kereskedelmi bankok számára is ugrásszerűen megnőtt a forinthitelek forrásköltsége” - tudtuk meg Kónya Andrea intézményi PR referenstől.

A Budapest Bank ügyfélszerződései félévenként teszik lehetővé a szerződésmódosítást, amely során változhat a hitel kamata.

Mindenkit érint a válság

A gazdasági válság negatív hatásait tehát nem csak azok érezték meg, akik most akartak hitelt igényelni vagy akiknek devizaalapú hiteleik vannak, hanem szinte kivétel nélkül mindenki.

Mihálovits András, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) sajtószóvivője az mfor.hu-nak elmondta: a Hivatal a válságtól függetlenül harcol azért, hogy a bankoknak kevesebb mozgásterük legyen a feltételek egyoldalú módosítására. "Azt gondoljuk, túl nagy ez a mozgástér, és a válságra hivatkozva most sok bank alááshatja ügyfelei bizalmát. Bár még nem telt el annyi idő, hogy lássuk a következményeket" - tette hozzá.

Vizsgálják a bankok mozgásterét

Mihálovits András pozitív eredményként említette a nemrég lezárult versenyfelügyeleti eljárást, mely ugyan jogsértést nem állapított meg, de amely nyomán a Raiffeisen Bank kötelezettséget vállalt, hogy a lakáshitel, illetve egyéb hiteltermékekkel kapcsolatos fogyasztói tájékozottság javítása érdekében oktató célú, a fogyasztók számára közérthető formában megfogalmazott ismeretterjesztő kampányt folytat. Beleegyezett abba is, hogy ennek részeként átalakítja az ügyfelek szerződéskötés előtti tájékoztatását.

"Most teljes ágazati vizsgálatot indítottunk útjára a bankok szerződésmódosításaira és tájékoztatási szintjére vonatkozóan" - mondta a szóvivő.

Hogyan enyhítsük a terheket?

Az MKB Bank például - az ügyfelek önhibáján kívül keletkező terhek enyhítésére - mindkét fél számára elfogadható, az egyedi szükségleteket és lehetőségeket figyelembe vevő megoldásokkal áll elő.

Ilyen megoldás például a hitel futamidejének meghosszabbítása és a tőkemoratórium (esetleg a kettő kombinációja), amellyel adott esetben könnyebben kordában tartható a havi törlesztő-részlet. A legtöbb bank lehetőséget nyújt erre, vagy esetleg a törlesztés időszakos felfüggesztésére. Ezen kívül a devizahitel forintalapú hitelre cserélése is megfontolandó lépés lehet.

A bankok többsége hírlevein, személyesen vagy telefonon keresztül informálja az ügyfeleket a megváltozott kondíciókról. Állításuk szerint sehol nem volt tapasztalható tömeges ügyfélpanasz. A legkevésbé derűlátó pénzintézet szerint is csak "vegyesek a reakciók, és a jelenlegi gazdasági helyzetben az ügyfelek jobban megértik, hogy miért változik a hitelük ára."

Mire számítsunk?

Bár a legtöbb banknál nincs tervbe véve több változtatás, ezt az aktuális piaci körülmények bármikor felülírhatják. A CIB Bank megítélése szerint 2009-ben – az árfolyamkockázatot is figyelembe véve – a forint alapú konstrukciók újra előtérbe kerülhetnek. Emellett a leállítás óta a refinanszírozási kamatlábak is normalizálódtak, így ezen termék újraindítását tervezik még az év első hónapjaiban.

Az OTP várakozásai szerint a jövőben az egyéni élethelyzetekhez igazodó hitelfajták kerülhetnek előtérbe. A devizahiteleken belül a svájci frank helyett az euró hitelek népszerűségének növekedését és a támogatott forint alapú hitelek előtérbe kerülését prognosztizálja a legnagyobb hazai hitelintézet.

GF

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!