5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rossz viccnek tűnhet a kormány szemében a magán-nyugdíjpénztári rendszer, legalábbis erre utalhatnak a hétvégén ismerté vált tények. Miközben Selmeci Gabriella személyében nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízottat nevezett ki Orbán Viktor, addig a hárommillió magánnyugdíjpénztári tag semmiféle garanciát nem kapott arra vonatkozólag, hogy az állam által "lefoglalt" 420 milliárd forintot, illetve annak hozamát miként kapja vissza, hiszen a szombaton benyújtott jogszabálytervezet erről nem tesz említést. Az elmúlt időszak tényei emellett a kormány állításával ellentétben nem azt mutatják, hogy a magyar állami nyugdíjrendszer a biztonság és a kiszámíthatóság mintapéldája lenne.

Szombaton külön jogszabályjavaslatot terjesztett be a kabinet a magánnyugdíjpénztári befizetések 14 hónapra történő felfüggesztéséről. Ez utóbbi, "A magánnyugdíjpénztári befizetésekhez kapcsolódó törvénymódosításokról" című javaslat  az intézkedés technikai részleteit pontosítja, nem tér ki arra, hogy miként kompenzálja majd a kormány a magánnyugdíjpénztári tagokat. Az intézkedés annak fényében különösen furcsa, hogy aznap a kormányfő arról is döntött, Selmeci Gabriella személyében nyugdíjvédelmi miniszterelnöki megbízott fog a jövőben tevékenykedni.

A kormány hétvégi lépései így inkább felerősítheti azokat a véleményeket, melyek szerint az emberek - mégha a jövőbeli nyugdíjukon keresztül is, - de direkt módon kénytelenek szembesülni megszorításokkal, mivel részben a 3 millió magánnyugdíj-pénztári taggal kívánja a kormány a költségvetési kiigazítást megfizettetni.

Most akkor lesz nyugdíjunk?

Orbán Viktor szerdán jelentette be, hogy november elsejétől 2011 végéig a kormány felfüggeszti a havi 30 milliárd forintnyi járulék átutalását a magánnyugdíjpénztáraknak. A szektor szereplőit tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség szerint ezzel havi tízezer forintos kárt okoznak a 2,8 millió tagnak.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter ezzel szemben csütörtökön kijelentette, hogy senkit nem ér majd kár a befizetések befagyasztása miatt, hiszen az állam "el fogja számolni" az összesen 420 milliárd forintnyi befizetést, sőt egy minimális hozamot is felszámítanak. Az elmúlt időszakban a jobboldali sajtó által meneszteni kívánt miniszter kijelentésének a hitelességét ugyanakkor erősen kikezdi az a tény, hogy a befizetések "einstandolt" részének visszafizetéséről a hétvégén benyújtott törvénytervezet nagyvonalúan hallgat.

Amennyiben a levegőben lógó miniszteri ígéretnek mégis hitelt adunk, úgy az intézkedések pontos ismerete nélkül csak azt lehet leszögezni, hogy a jelenleg problémákkal küzdő költségvetés ilyen visszafizetést rendkívül dinamikus gazdasági növekedés vagy egyenlegromlás esetén lenne képes teljesíteni.

A Stabilitás Pénztárszövetség szerint az sem igaz, hogy az állami nyugdíjrendszer biztonságosabb lenne, hiszen az elmúlt húsz év alatt ugyanúgy voltak nagy bukások ott is, mint a magánpénztáraknál. Juhász Istvánné, a szövetség főtitkára szerint az állami nyugdíjrendszer távolról sem olyan hatékony és biztonságos, mint ahogyan azt most a kormány állítja. Sőt: az állami nyugdíjrendszer nagyobb veszteségeket volt kénytelen elkönyvelni bizonyos időszakokban, mint amelyet a magánnyugdíjpénztárak szenvedtek el a 2008-as válság kapcsán.

Juhászné konkrétan az 1995-96-os évet említette, amikor a drasztikus kiigazítások közel 40 százalékos negatív hozamot jelentettek a nyugdíjasok számára. Ilyen kiigazítás volt a 2009-es Bajnai csomag is, amelyben visszavonták a 13. havi ellátást, felemelték a korhatárt és leszorították a már megállapított járadékok éves indexét.

„Az adatokat vizsgálva kiderül, hogy a felosztó-kirovó pillér sem tudja kikerülni a válságok hatásait. A kilencvenes évek eleji foglalkoztatási válság jóval nagyobb veszteséget okozott a felosztó-kirovó rendszerben, mint a 2008-as tőkepiaci válság a magánpénztárakban” – mutatott rá Juhász Istvánné. A rendszert 1992-ben csak a várományok 31 százalékos leértékelésével lehetett volna stabilizálni, ami jóval meghaladja a 2008-as pénztári veszteségeket. Ezután ráadásul még további negatív hozamokat eredményező évek következtek.

 „Mivel az állami nyugdíjrendszer sem képes biztos hozamokat garantálni, ezért fontos, hogy a kockázatokat megosszuk, és a magánnyugdíjpénztári pillérre is támaszkodjunk” – vonta le a következtetést a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.

2008 volt a fekete év

A magánnyugdíjpénztárak számára 2008 volt a legrosszabb év: a válság mélypontján egyes tagok akár befektetésük harmadát is elbukhatták. Az átlagos hozamok 15 százalék körüli mínuszt mutattak, a szakemberek azonban már akkor is úgy nyilatkoztak, hogy hosszútávon pozitív lesz az egyenleg.

2009-ben aztán a pénztárak többségének sikerült is egy év alatt ledolgoznia a hátrányt: tavaly közel 40 százalékkal nőtt az általuk kezelt vagyon, sok pénztár már kétéves időtávon is nyereséget tudott felmutatni. 2009-ben a választható portfóliós rendszerben a klasszikus portfóliók átlaghozama 12,11 százalék volt, a hozamok 18,46 és 8,48 százalék között szóródtak. A kiegyensúlyozott portfóliók esetében az átlag 17,75 százalék volt, míg a növekedési portfóliók átlagosan 25,95 százalékos hozamot értek el tavaly. A legmagasabb hozam 34,18 százalék volt a szövetséghez tartozó pénztárak között a negatív rekord pedig 5,08 százalékos növekedés volt.

A 2000-2009 között elért tízéves átlaghozam a klasszikus portfóliók esetében 7,22 százalékos volt átlagosan, a kiegyensúlyozott portfólióknál 6,64 százalék volt az átlagos növekedés, míg a növekedési portfóliók 5,77 százalékot értek el 5,9 százalékos tízéves átlagos infláció mellett.

A kormány most a 2008-as adatokra és a gyenge tízéves hozamokra hivatkozik akkor, amikor azt állítja, hogy a pénztárak nem megfelelően kezelik a rájuk bízott pénzt.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!