A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett előzetes adatai szerint az elmúlt évben az export 2,5, és az import 1,8 százalékos növekedésének eredőjeként 7,271 milliárd euró lett a külkereskedelmi mérleg többlete, 617 millió euróval több, mint az előző évben. Az exporttöbblet nemcsak a 2012-es 6,655 milliárd eurót haladta meg, de túlszárnyalta az eddig legmagasabb 7,061 milliárd eurós 2011-es értéket is.
Tavaly decemberben az euróban számított export 9,5, az import 6,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, a 290 milliós exporttöbblet 150 millió euróval volt nagyobb, mint egy évvel azelőtt.
Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank senior elemzője kiemelte: az export és az import decemberi növekedése igen impozáns, összehasonlítva a német export 4,6, illetve az import 2 százalékos decemberi növekedésével. A hazai import lassabb növekedése feltehetően a szezonálisnál enyhébb téli időjárásnak köszönhető, mivel visszaeshetett a földgáz importja. Az export jelentős növekedése az ipar exportértékesítésének gyorsulását tükrözheti - tette hozzá.
A negyedik negyedévben a külkereskedelmi többlet 550 millió euróval nőtt az egy évvel korábbihoz képest, így a külkereskedelem hozzájárulása a negyedik negyedéves GDP-hez szignifikáns lehetett - mutatott rá az elemző. Suppan Gergely szerint az idén 7,6 milliárd euróra emelkedhet a külkereskedelmi többlet, mivel az élénkülő belső kereslet importnövelő hatását ellensúlyozhatják a javuló külső keresleti kilátások, valamint a felfutó autóipari termelés.
Balatoni András, az ING Bank vezető elemzője felhívta a figyelmet arra, az előző hónapokhoz képest a decemberi külkereskedelmi többlet jelentősen kisebb. Ennek azonban elsősorban szezonális okai vannak, így januárban jelentős korrekcióra lehet számítani - mondta.
A szakember szerint a nyugat-európai konjunktúra viszonylag erős támaszt ad a hazai kivitelnek. Az adatok szerint az import trendje viszont kissé lefelé mutat, ami a GDP-kilátásokat tekintve kedvezőtlen - mutatott rá. Balatoni András úgy fogalmazott, önmagában a külkereskedelmi mérleg lehet akkor is kedvező, ha gyenge az import, illetve a belső fogyasztás. Az látszik, hogy hiába volt jelentős reálbér-kiáramlás, a kiskereskedelmi forgalom, és különösen a fogyasztás nem nőtt annyival, mint amire számítani lehetett - tette hozzá.
Balatoni András úgy látja, hogy az idei év egészében mérséklődni fog a külkereskedelmi többlet. Ebben az évben a hazai belső kereslet erősödése maga után vonja az import megugrását, ami az emelkedő exportpiaci részesedés ellenére várhatóan rontja majd a külkereskedelmi mérleget - fejtette ki.
MTI