Az utóbbi időben egyre többször pletykáltak arról, hogy a válság a dollár hatalmát is megtörheti, konkrét lépésekről azonban most először lehet hallani. Az Independent értesülései szerint az Arab-öböl országai azt szeretnék elérni, hogy a jövőben több nemzetközi devizában, például japán jenben és kínai jüanban vagy euróban számolják el az olaj árát, illetve az aranyat is bevennék a fizetőeszközök közé. Ezek mellett a kosárba bekerülhetne egy új, eddig meg nem nevezett deviza is, melyet az arab országok jelölhetnének meg.
A hírek szerint Brazília és India is csatlakozna azokhoz az olajtermelő országokhoz, melyek a dollár egyeduralmának megtörését célozzák. Az Independent forrása szerint azonban mostanában kicsit megakadtak a tárgyalások, mivel az oroszok mindenképpen el akarták érni, hogy a rubel is bekerüljön az elszámolásra használt devizák közé.
Kínai-amerikai gazdasági háború készül?
Az Independent úgy értesült, hogy az érintett országok pénzügyminiszterei és jegybanki vezetői már többször tárgyaltak titokban. A brit lapnak arab és kínai források is megerősítették a tárgyalások hírét. Az újságcikk szerint ha megvalósul a terv, akkor az az arany árának hirtelen jelentős növekedését okozhatja.
Az valószínűnek tűnik, hogy az amerikaiak megpróbálnak majd tenni valamit a nemzetközi összeesküvés ellen, azonban lehet, hogy komoly ellenállásba ütköznek. Kína közel-keleti küldötte ugyanis az Asia and Africa Reviewnak úgy nyilatkozott, hogy országa nem akarja feladni pozícióit a régióban. Az Independent cikke szerint ez a bejelentés könnyen gazdasági kofliktusokhoz vezethet az Egyesült Államok és Kína között.
Az amerikaiak főleg azért lehetnek bajban, mert jelenleg Kína már több olajat használ, mint az Egyesült Államok, mert gazdasági növekedése jóval kevésbé hatékony. Korábban a kínai jegybank szakemberei már kijelentették, hogy számukra elfogadható lenne a dollár lecserélése más fizetőeszközre a nemzetközi olajpiacon.
Kína jelenleg az általa használt olaj 60 százalékát importból szerzi be, nagyrészt a Közel-Keletről és Oroszországból vesz nyersanyagot. Emellett Irakban és Iránban is rendelkeznek koncessziókkal, valamint már megállapodtak Szudánnal, Líbiával pedig jelenleg is folynak a tárgyalások.
Mindezek mellett az összes közel-keleti ország esetében 10 százalék felett van a Kínából érkező import aránya, autókat, fegyvereket, élelmiszert és ruhákat szállítanak az államoknak. Mindez Kína egyre nagyobb gazdasági térhódítását mutatja, a napokban már Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is arról beszélt Pekingben, hogy a gyengülő dollárt előbb-utóbb a jüan válthatja fel az elsőszámú deviza szerepében.
Régóta pletykálnak a dollár térvesztéséről
A nemzetközi gazdasági életben már régóta téma a dollár esetleges térvesztése, lecserélése más devizára. A jelenlegi rendszer ugyanis még a második világhábnorút követő Bretton Woods-i konferencián alakult ki, amikor lefektették a dollár szerepét. Sokak szerint azonban az elmúlt 60 évben sokat változott a szereposztás a gazdaságban, ezért lenne ideje felülvizsgálni az akkori döntéseket.
A kínaiak eddig rendre cáfolták, hogy a dollár uralmára törnének, azonban az amerikai államkötvények jelentős része van a kezükben, azaz lényegében ők hitelezik az Egyesült Államok gazdaságát. Éppen ezért sokan úgy vélik, hogy Kína bármikor dönthet úgy, hogy nem kér többet a dollárból.
Kína és Oroszország már júniusban megállapodtak arról, hogy a jövőben nagyobb mértékben fogják használni egymás devizáját a dollár rovására. A két ország emellett Brazíliával és Indiával megállapodott arról, hogy kölcsönösen vásárolni fogják egymás államkötvényeit és devizáit.
Szaúd-Arábia már cáfolta is a tárgyalások hírét
Szaúd-Arábia nem folytat tárgyalásokat Kínával és más országokkal arról, hogy lecseréljék a dollárt az olajpiacon - válaszolta kedden a Bloomberg kérdésére az ország jegybankjának vezetője. Szerinte az Independent cikke valótlant állít, hiszen nem voltak hasonló tárgyalások.
A tárgyalások cáfolása ellenére korábban arról lehetett hallani, hogy Szaúd-Arábia három további arab országgal együtt egy új arab deviza bevezetésén fáradozik, hogy kevésbé függjenek az amerikai monetáris politikától.
"Én nem hiszek ebben a sztoriban. Rövid távon elképzelhetetlen, hogy ne dollárban számoljuk el az olaj árát" - mondta a Bloombergnek Simon Williams, az HSBC dubai elemzője.
Az Independent cikkének megjelenése után a dollár 1,4749-ig gyengült az euróval szemben a devizapiacon, majd a szaúdi cáfolat hatására 1,4648-ig kapaszkodott vissza.