5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Semmiképpen nem elfogadható, hogy csalók és csempészek diktálják az EU fiskális politikáját, ezért proponáljuk és támogatjuk, hogy a környező országok közelítsék jövedéki adójuk szintjét az unióéhoz" - mondta Algirdas Semeta, az EU adó-és vámügyi biztosa csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.

Erről a biztos a magyar soros uniós elnökség keretében, "Vámegyüttműködés az EU Keleti Határszakaszánál" címmel rendezett, magas szintű vámvezetői szemináriumhoz kapcsolódó tájékoztatón beszélt. Az április 14-15. között megrendezett szemináriumon 38 ország - az uniós tagállamok, a tagjelölt országok valamint a Keleti Szomszédságpolitika égisze alá tartozó országok, továbbá Szerbia, az Európai Bizottság, az Európai Csalás Elleni Hivatal valamint a Vám Világszervezet - több mint 120 delegáltja vesz részt.

Semeta elmondta: a szeminárium célja, hogy keretet teremtsen egy eddiginél sokkal mélyebb vámügyi együttműködéshez. A megbeszélések egyik központi kérdése a jövedéki termékek - különösen a dohánytermékek - csempészése, a cigarettacsempészet által okozott kár ugyanis az unióban a 10 milliárd eurót is meghaladja. Az EU-ben 2009-ben a "cigarettafogások" értéke elérte az 5 milliárd eurót, ami a szakértők becslése szerint az összes csempészett mennyiség 5-10 százaléka.

Becsey Zsolt a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) külgazdaságért felelős államtitkára hozzátette: Magyarországon a nem zárjegyezett cigaretta aránya a dohánygyárak megbízásából készített, dobozgyűjtéseken alapuló felmérés szerint Nyugat-Magyarországon 10-15, Kelet-Magyarországon 30-35 százalék. A jövedéki adók közelítése kulcskérdés, mert ez adja a csempészet, az iparág kitelepítésének a magvát - hangsúlyozta ő is.

A csempészáru nagy része keletről érkezik. A problémát a jövedéki adó mértékének különbsége okozza az EU és a szomszédos országok között - mondta a biztos. Hozzátette: előadásában arra biztatta a jelenlévőket, próbálják közelíteni jövedéki adójukat az unió tagországaiéhoz. Vannak országok, amelyek már elindultak ezen az úton, a biztos reményei szerint a többiek is követik őket. A közelítési folyamat Algirdas Semeta szerint hosszú időt vesz igénybe, a bizottság ehhez cselekvési tervet készít.

Semeta hangsúlyozta: a csempészet nemcsak az EU, hanem a környező országok számára is probléma, hiszen az ott szerzett jövedelem a szervezett bűnözést, terrorizmust is finanszírozhatja, ami közös alapot ad ahhoz, hogy együtt lépjenek fel ellene.

Becsey Zsolt úgy vélekedett, örvendetes, hogy a Bizottság cselekvési tervet határoz meg a közelítésre, az is nagyon fontos azonban, hogy az unió részéről legyen mérsékelt a jövedéki adó szintjének emelése, mert egy nagyon magas jövedéki adó szintet képtelenség kívülről követni. A közelítésnek tehát két oldala van: az egyik, hogy a szomszédok - Ukrajna, Szerbia, Moldávia, Belorusszia - emeljék a jövedéki adó szintjét, az unióban pedig egy moderáltabb megközelítés - főleg az egészségügyi szempontú jövedéki adóemelésnél - jelenjen meg.

Az is nagyon fontos, hogy a termelés a nagy szakadék miatt ne költözzön ki Magyarországról a keleti szomszédokhoz, hogy utána a termék csempészáru formájában jöjjön vissza, ez a magyar dohánytermelőknek és dohánygyáraknak sem érdekük. Az EU-ban működő gyárak piaci alapon is érdekeltek abban, hogy együttműködjenek az unió és a szomszédos országok vámhatóságaival a csempészet elleni küzdelemben. Mivel a vámbevételek 25 százaléka abban az országban marad, ahol a áruk belépnek, az adott országok is érdekeltek az együttműködésben - mutatott rá az államtitkár.

Magyarország ezekben a kérdésekben mindig partnere lesz a Bizottságnak, ebben a magyar és a lengyel elnökség minden bizonnyal együttműködik - hangsúlyozta Becsey Zsolt.

Az uniós biztos ismertette: a jövedéki adók kérdését tárgyalások keretében, szabadkereskedelmi területek kialakításával szeretnék rendezni. Moldáviával és Ukrajnával már részletekbe menő, sikeres tárgyalásokat folytattak, és Oroszországgal is megkezdték a tárgyalásokat egy új megállapodás érdekében.

Becsey Zsolt elmondta: arra számít, hogy az együttműködés a szellemi termékvédelemben is sokat fog javulni, Magyarország számára nagyon fontos, hogy ez hatékony legyen. Nagyon fontosnak nevezte azt is, hogy ne csak uniós szintű, hanem kétoldalú együttműködés is legyen a szomszéd országokkal a vámvédelem területén.

Az államtitkár nagyon pozitív fejleménynek tartja, hogy Horvátország augusztus 1-jétől - a csatlakozási tárgyalások finisében - alkalmassá fog válni arra, hogy a közös vámunió külső határaira vonatkozó kötelezettségeinek eleget tegyen.

Az uniós biztos arra a kérdésre, hogy az unió által tervezett közös adó érintheti-e a pénzügyi tranzakciókat vagy áfa típusú lenne, azt válaszolta: az EU saját forrásainak megteremtésével kapcsolatos intézkedések hat területet határoztak most meg, amelyek felölelik a pénzügyi szektor megadóztatását, az áfát, az energiaadót és más területeket is. Elemezni kell az intézkedések hatásait, meghatározni a nagyságrendeket, s ezek nyomán június végéig kell megtennie javaslatát a Bizottságnak.

Ma még korai lenne találgatásokba bocsátkozni - válaszolta Semeta arra a kérdésre, hogy egy áfa típusú közös adó bevezetése jelenthetné-e a 25 százalékos kulcs megemelését. Hozzátette: korábban is a vám és az áfa adta az EU legfőbb saját forrását, éppen ezért került megvitatásra ez a kérdés a bizottságon belül is.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!