3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A második negyedévben a magán-nyugdíjpénztári vagyon döntő része átkerült a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba, így az intézményi megtakarítások szerkezete átalakult: a pénztári vagyon jelentősen csökkent, és a biztosítói vagyon lépett elő a legnagyobb csoporttá.

A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (BAMOSZ) szerdán közölt negyedévi összesítése szerint az intézményes megtakarítás 30 százalékkal csökkent 2011 második negyedévében, 6.853 milliárd forintra zsugorodott az első negyedév végi 9.822 milliárd forintról. Ezen belül a befektetési alapok vagyona 0,7 százalékkal, míg a vagyonkezelt vagyon 49 százalékkal csökkent.

A második negyedév végén a vagyonkezelt vagyon 35 százaléka volt pénztári vagyon, 52 százaléka biztosítói vagyon, 13 százalék pedig az egyéb kategóriába sorolható. Az első negyedév végén még a pénztári vagyon volt a legnagyobb kategória, 66 százalékos aránnyal, a biztosítói vagyon 27 százalékot, az egyéb kategória 7 százalékot képviselt.

A pénztári vagyon június végére 1.081 milliárd forintra csökkent a március végi 3.969 milliárd forintról a magán-nyugdíjpénztári vagyonátadások hatására. A pénztárakon belül az önkéntes pénztárak részaránya most már megközelíti a háromnegyedet, míg a magánnyugdíjpénztárak csupán az egynegyedet közelítik.

A pénztárak portfólióin egyértelműen látszik a kevésbé kockázatosabb eszközök, azaz az állampapírok arányának növekedése, míg a kockázatosabb részvények arányának csökkent mind a hazai, mind a külföldi eszközöket tekintve. A BAMOSZ értékelése szerint ez egyrészt a vagyonátadással függ össze, másrészt viszont a bennünket körülvevő és nem szűnő globális piaci bizonytalansággal magyarázható.

A hazai állampapírok aránya 53 százalékról 62 százalékra ugrott a pénztári portfóliókban, a hazai részvények aránya viszont 9 százalékról 6-ra zsugorodott. A külföldi állampapírok aránya 1 százalékról 4-re nőtt, míg a külföldi részvények aránya 26 százalékról 16-ra esett.

Hasonló tendenciai látszik a biztosítói vagyonkezelésnél is: azaz csökkent a részvények aránya, míg a magyar és külföldi állampapírok súlya nőtt.

A kezelt vagyon most már legnagyobb hányadát képviselő biztosítói vagyon 1.577 milliárd forint volt a második negyedév végén. Ebből 647 milliárd forintot tettek ki a befektetéssel kombinált, úgynevezett unit-linked termékek, az egyéb biztosítói vagyonok értéke pedig 930 milliárd forint volt június végén.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!