2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hétfőn meghozta a piac, az érintettek és a kormány által is nagyon várt jogegységi határozatát a Kúria.

A Kúria mai ülésén a devizahiteleket érintően az egyoldalú szerződésmódosítások, az árfolyamrés esetleges tisztességtelenségével kapcsolatban hozott jogegységi határozatot, illetve döntöttek még arról is, hogy tisztességtelen-e, ha az ügyfél viseli az árfolyamkockázatot.

A jogegységi döntésében megállapította:

1) Az árfolyamkockázat tisztességtelensége csak abban az esetben vizsgálható és állapítható meg, ha a fogyasztó számára annak tartalma a szerződéskötéskor – figyelemmel a szerződés szövegére, valamint a pénzügyi intézménytől kapott tájékoztatásra is – nem volt világos, nem volt érthető. Amennyiben a tisztességtelenség megállapítható, a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen.

2) Az egyoldalú szerződésmódosítást lehetővé tevő szerződéses rendelkezés akkor tisztességtelen, ha az nem felel meg a fogyasztói kölcsönszerződésben pénzügyi intézmény által alkalmazott általános szerződési feltételekben szereplő egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességtelenségéről szóló elveknek (egyértelmű és érthető megfogalmazás elve; tételes meghatározás elve; objektivitás elve; ténylegesség és arányosság elve; átláthatóság elve; felmondhatóság elve; szimmetria elve).

3) A folyósításkor a pénzügyi intézmény által meghatározott vételi, a törlesztésekkor pedig az eladási árfolyamok (különnemű árfolyamok) alkalmazása tisztességtelen, mert ezekkel szemben nem áll a fogyasztónak közvetlenül nyújtott szolgáltatás, így az számára indokolatlan költséget jelent. A deviza alapú fogyasztói kölcsönszerződésekben szereplő vételi és eladási árfolyamok, mint átszámítási árfolyamok helyett az Magyar Nemzeti Bank hivatalos deviza árfolyama válik a szerződés részévé mindaddig, amíg kógens törvényi rendelkezés nem lépett azok helyébe.

Egyébként minekután múlt héten a Kásler Árpád kontra OTP perben a Kúria a devizaadósnak kedvező ítéletet hozott és kimondta az árfolyamrés tisztességtelenségét, ez a mostani döntés nem okozott meglepetést.

Jól reagált a forint és az OTP

A bejelentésre a forint és az OTP árfolyama is kedvezően reagált. A hazai fizetőeszköz az euróval szemben ugyanis a 308-as szintről 306,8-ig ugrott hirtelen, míg a legnagyobb magyar bank, az OTP árfolyama is közel 1 százalékos pluszba emelkedett. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!