3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai gazdaságnak újabb gazdaságélénkítő programra van szüksége - jelentette ki csütörtökön az ABC televízióban Warren Buffett üzletember, aki bírálta az első ösztönző csomagot.

Nagyon is szükség van az újabb csomagra, mert az első felemásra sikeredett - mondta a legendás befektető, aki a Forbes magazin idei listáján a világ második leggazdagabb embere. Amerikában egyre szélesebb körben bontakozik ki a vita arról, hogy szükség van-e újabb állami ösztönző keretre a februárban elfogadott első, 787 milliárd dolláros óriásprogram után. Barack Obama elnök gazdasági tanácsadója, Laura Tyson a napokban kijelentette: a szövetségi kormánynak el kell kezdenie összeállítani egy második kerettervet, minden eshetőségre számítva.

Buffett úgy fogalmazott: az első élénkítő intézkedések olyanok voltak, mintha a gazdaságnak fél tabletta Viagrát adtak volna be, amelyet cukorkával édesítettek: minden politikus hozzátette a magáét, hogy választói jól járjanak. Így a program nem járt átütő sikerrel. A befektetési guru ugyanakkor figyelmeztetett: egy második program sem lesz azonnali csodaszer, mivel az ösztönző állami kiadások hatása csak idővel érződik.

A tőzsdei éleslátásáról, pontos előrejelzéseiről híres, nebraskai illetőségű Buffett arról is beszélt, hogy az időnként elhangzó derűlátó véleményekkel szemben ő még nem látja az alagút végét. Azt mondta, nem tudja megjósolni, mikor fog magához térni a gazdaság.

Nincs szabadesés, de felépülést sem érzékelek - mondta. Emlékeztetett, hogy a gazdaság a tavalyi utolsó negyedévben zuhant szabadesésben, miután a pénzügyi piacok válsága az egész gazdaságra átterjedt. A piaci szereplők alapvetően megváltozott magatartása szerinte azóta nem módosult.

Az üzletember bírálta a kormánynak azt a tervét, hogy az állam és a magánbefektetők közösen vásárolják fel a bankok mérlegébe beragadt mérgező eszközöket. Kifejtette, hogy ellenzi az állam Wall Street-i szerepvállalását. Elmondta, hogy cége, az alapvetően a biztosítási üzletágban érdekelt Berkshire Hathaway 500 alkalmazottat volt kénytelen elbocsátani.

Nem akartuk ezt, és ha azt érzékeltük volna, hogy a gazdaság magához tér, nem is tettük volna meg - mondta. Buffett szerint a foglalkoztatási helyzet tovább fog romlani, a jelenleg 9,5 százalékos munkanélküliség növekedni fog. Egy második szövetségi ösztönző program támogatói közé tartozik a Nobel-díjas Paul Krugman közgazdász is. A republikánusok azonban kételkednek az újabb állami költekezés hatékonyságában, egyesek szerint csak rontanának a helyzeten, növelve az állami szerepvállalást és a költségvetési hiányt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!