Ivan Sramko ismét lehűtötte a kedélyeket az euró bevezetésével kapcsolatban: az EKB szakembere szerint a válság kitolhatja a kelet-európai tagállamok csatlakozását az eurózónához. Az európai jegybank tisztségviselője szerint még korai arról beszélni, hogy az érintett országok mikor teljesíthetik az euró feltételeit, most ugyanis az a legfontosabb kérdés, hogyan tudják majd stabilizálni gazdaságukat.
"A kritériumok teljesítésének esélyei ugyanolyan rosszak, mint korábban" - mondta el Sramko a Bloomberg kérdésére. Szerinte a válság le fogja lassítani a csatlakozási folyamatot, a legfontosabb kérdés az lesz, hogy a szóban forgó országok hogyan tudják majd talpra állítani gazdaságukat.
A 2004-ben csatlakozott tíz kelet-európai tagállam közül eddig Szlovénia és Szlovákia vezette be a közös európai valutát. A többi ország esetében az utóbbi hónapokban a válság növelte az euró szükségességét a nemzeti valuták leértékelődése miatt.
A válság növeli a költségvetési hiányokat, a nemzeti devizák a korábbinál sokkal volatilisebbek lettek, a nemzetközi hitelcsomagok miatt pedig az államadósságok is felfelé kúsztak. Ezek miatt a régió országainak a korábbinál is rosszabbak az esélyeik az euró bevezetésére.
Sramko szerint a legnehezebb a költségvetési hiánycél csökkentése lesz, mivel a válságban visszaestek az adóbevételek, a bankmentések miatt pedig jelentősen nőttek az állami kiadások. A szlovák jegybank elnöke úgy véli, hogy az euró bevezetésének időzítése a jövőben nem választás kérdése lesz.
Sramko szerint Szlovákiának is szerencséje volt annyiból, hogy még a válság előtt sikerült teljesítenie a maastrichti kritériumokat, ennek köszönhetően tudták januárban bevezetni az eurót. Azt elismerte ő is, hogy az euró bevezetésének voltak hátrányai, mint például az, hogy a szlovákok a szomszédos országokba jártak vásárolni, azonban Sramko szerint ez csak átmeneti volt.
Éppen a válság negatív hatásai miatt vetődött fel idén tavasszal a csatlakozás feltételeinek könnyítése, azonban azt végül az Unió pénzügyminiszterei elutasították.