A 46. helyre került Magyarország abban a hétfőn közzétett rangsorban, amelyben a Human Development Index (HDI) alapján állították sorrendbe a világ országait. Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja által 2007-es adatok felhasználásával készített elemzésben Magyarország 0,879-es mutatót könyvelhet el, ami 0,001 százalékos pluszt jelent 2006-hoz képest. Hazánkkal csaknem megegyező szintű életminőség tapasztalható Szlovákiában, Lengyelországban (0,880), illetve Chilében (0,878) is.
Ami az egyes mutatókat illeti, itthon a születéskor várható élettartam 73,3 év, amivel a 67. helyen állunk. Az írni tudók aránya a felnőtt lakosság körében 98,9, a kombinált beiskolázási arány pedig 90,2 százalék, ami a 21., illetve a 30. helyre elég. A vásárlóerő-paritáson számított GDP-nk pedig 18 755 dollárra rúg, amivel a 46. helyezettek vagyunk a 182 rangsorolt ország között.
Régió: élen az osztrákok, a végeken a moldávok
A HDI alapján térségünk államai közül leginkább Ausztriában (14. hely, 0,955) szép az élet, de a szlovénoknak (29. hely, 0,929), a cseheknek (36. hely, 0,903) és az észteknek (40. hely, 0,883) is sikerült megelőzniük hazánkat.
Nem sokkal mögöttünk következnek a horvátok, a litvánok és a lettek (45., 46. és 48. hely), míg a 61. bolgárok és a 63. románok már nagyobb leszakadást mutatnak hozzánk képest. Térségünkből egyébként a legrosszabbul a 117. helyezett, Mongóliával, Vietnámmal és Egyenlítői Guineával egy szintre sorolt Moldova szerepelt.
Lemaradtak az ipari hatalmak
A globális rangsort tavalyhoz hasonlóan, 0,971-es értékkel Norvégia vezeti, elsősorban hatalmas olajlelőhelyeinek és kitűnően kiépített jóléti rendszerének köszönhetően - a skandináv államot szintén két, nem a nagyhatalmak között számon tartott ország, Ausztrália és Izland követi. Érdekesség, hogy az ipari nagyhatalmak közül az Egyesült Államok a 13., Kína pedig mindössze a 92. helyet szerezte meg.
A lista végén - nem nagy meglepetésre - egy afrikai ország áll. Niger helyzetének súlyosságát mutatja például, hogy a várható élettartam mindössze ötven év, ami harminc évvel elmarad a norvég adattól.
Japánban a leghosszabb az élet
Igaz, ebben a tekintetben az összesítésben az utolsó előtti helyen álló, háború sújtotta Afganisztánban a legrosszabb helyzet, ahol átlagosan mindössze 43,6 évig él egy ember. A legjobb mutatóval Japán rendelkezik, ahol 82,7 év a várható élettartam.
A HDI egy olyan szám, amely a várható élettartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal alapján hasonlítja össze a világ országainak fejlettségét – kiszámítása során olyan mutatókat vesznek figyelembe, mint például a beiskolázási arány és a vásárlóerő-paritáson számított GDP. Összességében tehát egy adott államban uralkodó jólétet, illetve életminőséget lehet vele mérni.
A mutatót 1990-ben dolgozta ki Mahbub ul Haq pakisztáni közgazdász, és 1993 óta használja az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja.
W. B.
Menedzsment Fórum