3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország a 46. helyen áll életminőség tekintetében a világ országainak rangsorában – ezzel Lengyelországgal, Szlovákiával és Chilével van egy szinten, derül ki egy hétfőn nyilvánosságra hozott felmérésből. A legjobb élet a norvégokra, az ausztrálokra és az izlandiakra vár, a legnehezebb körülmények között pedig Niger, Afganisztán és Sierra Leone lakosainak kell élniük.

A 46. helyre került Magyarország abban a hétfőn közzétett rangsorban, amelyben a Human Development Index (HDI) alapján állították sorrendbe a világ országait. Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja által 2007-es adatok felhasználásával készített elemzésben Magyarország 0,879-es mutatót könyvelhet el, ami 0,001 százalékos pluszt jelent 2006-hoz képest. Hazánkkal csaknem megegyező szintű életminőség tapasztalható Szlovákiában, Lengyelországban (0,880), illetve Chilében (0,878) is.

Ami az egyes mutatókat illeti, itthon a születéskor várható élettartam 73,3 év, amivel a 67. helyen állunk. Az írni tudók aránya a felnőtt lakosság körében 98,9, a kombinált beiskolázási arány pedig 90,2 százalék, ami a 21., illetve a 30. helyre elég. A vásárlóerő-paritáson számított GDP-nk pedig 18 755 dollárra rúg, amivel a 46. helyezettek vagyunk a 182 rangsorolt ország között.

Régió: élen az osztrákok, a végeken a moldávok

A HDI alapján térségünk államai közül leginkább Ausztriában (14. hely, 0,955) szép az élet, de a szlovénoknak (29. hely, 0,929), a cseheknek (36. hely, 0,903) és  az észteknek (40. hely, 0,883) is sikerült megelőzniük hazánkat.

Nem sokkal mögöttünk következnek a horvátok, a litvánok és a lettek (45., 46. és 48. hely), míg a 61. bolgárok és a 63. románok már nagyobb leszakadást mutatnak hozzánk képest. Térségünkből egyébként a legrosszabbul a 117. helyezett, Mongóliával, Vietnámmal és Egyenlítői Guineával egy szintre sorolt Moldova szerepelt.

Lemaradtak az ipari hatalmak

A globális rangsort tavalyhoz hasonlóan, 0,971-es értékkel Norvégia vezeti, elsősorban hatalmas olajlelőhelyeinek és kitűnően kiépített jóléti rendszerének köszönhetően - a skandináv államot szintén két, nem a nagyhatalmak között számon tartott ország, Ausztrália és Izland követi. Érdekesség, hogy az ipari nagyhatalmak közül az Egyesült Államok a 13., Kína pedig mindössze a 92. helyet szerezte meg.     

A lista végén - nem nagy meglepetésre - egy afrikai ország áll. Niger helyzetének súlyosságát mutatja például, hogy a várható élettartam mindössze ötven év, ami harminc évvel elmarad a norvég adattól.

Japánban a leghosszabb az élet

Igaz, ebben a tekintetben az összesítésben az utolsó előtti helyen álló, háború sújtotta Afganisztánban a legrosszabb helyzet, ahol átlagosan mindössze 43,6 évig él egy ember. A legjobb mutatóval Japán rendelkezik, ahol 82,7 év a várható élettartam.

A HDI egy olyan szám, amely a várható élettartam, az írástudás, az oktatás és az életszínvonal alapján hasonlítja össze a világ országainak fejlettségét – kiszámítása során olyan mutatókat vesznek figyelembe, mint például a beiskolázási arány és a vásárlóerő-paritáson számított GDP. Összességében tehát egy adott államban uralkodó jólétet, illetve életminőséget lehet vele mérni.

A mutatót 1990-ben dolgozta ki Mahbub ul Haq pakisztáni közgazdász, és 1993 óta használja az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!