3p

Végre egy adott év harmadik negyedévében is képesek voltunk arra, hogy a beruházási rátánk magasabb legyen a lengyel, a szlovák és a szlovén mutatónál is.

Hosszú negyedévek folyamatos csökkenése után kirobbanó mértékben járultak hozzá július és szeptember között a beruházások a magyar gazdaság növekedéséhez. Az éves szinten kimutatott 1,8 százalékos pluszból a bruttó állóeszköz-felhalmozás önmagában 1,5-ot tett ki, amire 2007 utolsó negyedévében láttunk legutóbb példát. Kíváncsiak voltunk, hogy a harmadik negyedévben a KSH által kimutatott 18,8 százalékos (folyóáras) beruházási ráta miként viszonyul régiós versenytársaink hasonló mutatójához. Ehhez az Eurostat múlt héten közölt részletes GDP-adatsorait vettük alapul.

Az európai statisztikai hivatal metódusa szerint 2013 harmadik negyedévében a magyar GDP 19,3 százaléka jutott állóeszköz beruházásra, miközben a lengyelek és a szlovákok hasonló mutatója is 18,1-18,1 százalék volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok szerint. Vagyis július és szeptember között a jövőbeli gazdasági növekedési potenciálunk szempontjából meghatározó beruházási ráta tekintetében jobban szerepeltünk náluk. Persze az is igaz, hogy a csehek 21,9, illetve a románok 22,9 százalékos mutatója még mindig jóval magasabb a miénknél.

Gyorsan diagramba rendeztük a számokat, amely alapján kirajzolódik, hogy a magyar adat a kiigazítások ellenére is meglehetősen szezonális jelleget ölt. Emiatt a negyedik negyedévben régiós összehasonlításban már többször értünk el jobb beruházási mutatót, de olyanra évek óta nem volt példa, hogy a harmadik negyedévben három régiós versenytársunknál is jobb számokat produkáljunk.

A magyar adatoknál látható szezonalitás miatt az Eurostat-adatokból egy négy negyedéves mozgó átlagot hoztunk létre. Ez alapján jól látható, hogy 2010-től GDP-arányosan a magyar gazdaság fordított a legkevesebbet a beruházásokra, habár Szlovénia lassan kezd minket is alulmúlni.

Mindenki csúszik lefele

A fentiek mellett kirajzolódik még egy nagyon érdekes folyamat, a régió valamennyi gazdaságában lejtőre került az állóeszközök GDP-arányos felhalmozása, egyedül Ausztria tudja tartani 21 százalék körüli értékét, pedig ők alapvetően "magasabb osztályban fociznak".

A beruházási ráta régióra jellemző csökkenő üteme a lenti ábrán talán még jobban szembeötlő. Románia és Ausztria kivételével valamennyi ország esetében alacsonyabb beruházási rátát (négy negyedéves átlagos) lehet kimutatni, mint amit 2010-ben láthattunk. Ráadásul a csökkenő trend egyedül hazánkban tudott megfordulni, igaz ehhez a nagyon alacsony bázisra, a beáramló Európai Uniós euró milliárdokra, illetve a jegybanki hitelprogramra is szükség volt. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!