A csökkenő kamatkörnyezet megváltoztatta a befektetők hozzáállását, egyre többen fordulnak a kockázatosabb befektetések felé. Sokan választották a magyar lakossági befektetők közül a Budapesti Értéktőzsdét, és jelentős arányban vásároltak befektetési alapok jegyeit is.
A statisztikák szerint a megtakarítások növekednek, egyrészt készpénzben, de más formákban egyaránt. Az év elejei brókerbotrányok után például (kissé meglepő módon) nőttek a lakossági befektetések a BÉT-en, mondta el Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója.
Milyen várakozások várhatók a globális környezetben?
Amerikában nagyon érik a kamatemelés, ugyanakkor elképzelhető, hogy a szeptemberre tervezett lépéseket decemberre halasztják. Az EKB esetében inkább további lazítás elé nézünk, a japán jegybank várhatóan nem fog a közeljövőben lépni. Az angol jegybank lehet ugyanakkor a Fed után a következő, amely szigoríthat, taglalta a részleteket Kiss Mónika vezető elemző.
Ami az egyes piacokat illeti, az elemző szerint a kötvénypiacon a „tankönyvi” folyamatok várhatók, vagyis kamatemelés, hozamemelkedés, és csökkenő kötvényárfolyamok. A részvénypiac helyzete nem ennyire egyértelmű, mert a tankönyvi séma alapján a kamatemelésnek árfolyamesést kellene hoznia. A Fed lépését azonban érdemes abból a szempontból is vizsgálni, hogy ez jelezés a piac számára: a gazdaság rendben van, így egy megtorpanás után növekedés is jöhet. A korábbi tapasztalatok alapján a Fed alapkamat emelése az elmúlt 20 évben nem okozott azonnal árfolyamesést a piacokon. A kamatemelés dollárerősödést hozhat, de nem csak amiatt, mert nő a kamatkülönbözet, hanem a gazdaság erősödése miatt is.
Az utóbbi időben a média sokat foglalkozott Kínával, a növekedés lassulása azonban nem most kezdődött, hanem évek óta tart. A GDP növekedésének megtorpanása azonban nem feltétlen okoz problémát. A kínai áruk továbbra is jönni fognak, a vesztesek azok lehetnek, akiknek jelentős árbevételük származik onnan. Európai cégek közül pl. BMW vagy az Infenion, amely jelentős árbevételt realizál itt. Emellett a kisebb dél-kelet-ázsiai országok számára jelent a kínai gazdaság növekedésének lassulása problémát.
Az olajpiac Kiss Mónika szerint nem okoz meglepetést, folytatódhatnak az eddigi trendek. A kínai lassulás miatt kisebb kereslet lesz, emellett az amerikaiak jelentős készleteket halmoztak fel. Szaúd-Arábiának és Oroszországnak jelentős károkat okozhat ugyanakkor az alacsony olajár.
Milyen befektetési alternatívák lehetnek?
Az amerikai kötvényeknél az Equlior elemzője szerint short pozíció felvételét látják javasoltnak a kamatemelés megindulása előtt, és a dollár további erősödését valószínűsítik. Indexek esetén nem látnak általános erősödésre esélyt, viszont egyedi részvényekben lehetnek lehetőségek. A globális piacon ilyen lehet az Apple, amelynek az utolsó negyedéve tradicionálisan nagyon erős. Új részvény a Covestro, amely a világ legnagyobb műanyag gyártója.
A Budapesti Értéktőzsdén az év elején tapasztalt optimizmus eltűnt. Hektikus árfolyammozgások lehetnek, ez részben amiatt is van, hogy a forgalom visszaesett. A magyar piacon a Richter lehet a legjobban teljesítő papír, jelentős árfolyammozgást az hozhat, ha a vállalat megkapja a Cariprazinra az amerikai engedélyeket.
Szántó András az Equilor lakossági üzletágvezetője szerint az alacsony magyar kamatkörnyezet a 2016-os évben is fennmaradhat. A forint a mostani sávban mozoghat, így továbbra is a 305 és 320 közötti árfolyamokat láthatunk az euróval szemben.
A magyar gazdasági növekedéshez az uniós források, az NHP és a kedvező nemzetközi környezet is hozzájárult, a jövő évben ugyanakkor a növekedés üteme visszaeshet, az idei évre 3,1, míg jövőre 2,7 százalékos bővülést vár az Equilor. A jelenlegi nulla körüli infláció emelkedhet majd, de még mindig moderált marad, 2 százalék körüli 2016-ban. Az államháztartás egyenlege jövőre is stabil -2,4 százalékos lehet. Ezzel párhuzamosan az államadósság, ha minimálisan is, de tovább csökkenhet.
A deviza árfolyamok esetén stabilitást biztosít, hogy a devizahiteleket kivezették, így erre az amerikai kamatemelés jelenti a legnagyobb kockázatot majd. Első lépés már idén jöhet, majd ez folytatódhat jövőre. Idén 10 bázispontos emelést várnak, jövőre pedig további 50 bázispontot. Emiatt a dollár árfolyama 2016-ban átlépheti a 300-as szintet, de akár a 330-ig is elmehet, mondta Szántó András.
mfor.hu