4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kamatok emelése lehet a következő időszakban a legfontosabb hatással a piacokra - vélik az Equilor szakemberei.

A csökkenő kamatkörnyezet megváltoztatta a befektetők hozzáállását, egyre többen fordulnak a kockázatosabb befektetések felé. Sokan választották a magyar lakossági befektetők közül a Budapesti Értéktőzsdét, és jelentős arányban vásároltak befektetési alapok jegyeit is.
A statisztikák szerint a megtakarítások növekednek, egyrészt készpénzben, de más formákban egyaránt. Az év elejei brókerbotrányok után például (kissé meglepő módon) nőttek a lakossági befektetések a BÉT-en, mondta el Szécsényi Bálint, az Equilor vezérigazgatója.

Milyen várakozások várhatók a globális környezetben?

Amerikában nagyon érik a kamatemelés, ugyanakkor elképzelhető, hogy a szeptemberre tervezett lépéseket decemberre halasztják. Az EKB esetében inkább további lazítás elé nézünk, a japán jegybank várhatóan nem fog a közeljövőben lépni. Az angol jegybank lehet ugyanakkor a Fed után a következő, amely szigoríthat, taglalta a részleteket Kiss Mónika vezető elemző.

Ami az egyes piacokat illeti, az elemző szerint a kötvénypiacon a „tankönyvi” folyamatok várhatók, vagyis kamatemelés, hozamemelkedés, és csökkenő kötvényárfolyamok. A részvénypiac helyzete nem ennyire egyértelmű, mert a tankönyvi séma alapján a kamatemelésnek árfolyamesést kellene hoznia. A Fed lépését azonban érdemes abból a szempontból is vizsgálni, hogy ez jelezés a piac számára: a gazdaság rendben van, így egy megtorpanás után növekedés is jöhet. A korábbi tapasztalatok alapján a Fed alapkamat emelése az elmúlt 20 évben nem okozott azonnal árfolyamesést a piacokon. A kamatemelés dollárerősödést hozhat, de nem csak amiatt, mert nő a kamatkülönbözet, hanem a gazdaság erősödése miatt is.

Az utóbbi időben a média sokat foglalkozott Kínával, a növekedés lassulása azonban nem most kezdődött, hanem évek óta tart. A GDP növekedésének megtorpanása azonban nem feltétlen okoz problémát. A kínai áruk továbbra is jönni fognak, a vesztesek azok lehetnek, akiknek jelentős árbevételük származik onnan. Európai cégek közül pl. BMW vagy az Infenion, amely jelentős árbevételt realizál itt. Emellett a kisebb dél-kelet-ázsiai országok számára jelent a kínai gazdaság növekedésének lassulása problémát.

Az olajpiac Kiss Mónika szerint nem okoz meglepetést, folytatódhatnak az eddigi trendek. A kínai lassulás miatt kisebb kereslet lesz, emellett az amerikaiak jelentős készleteket halmoztak fel. Szaúd-Arábiának és Oroszországnak jelentős károkat okozhat ugyanakkor az alacsony olajár.

Milyen befektetési alternatívák lehetnek?

Az amerikai kötvényeknél az Equlior elemzője szerint short pozíció felvételét látják javasoltnak a kamatemelés megindulása előtt, és a dollár további erősödését valószínűsítik. Indexek esetén nem látnak általános erősödésre esélyt, viszont egyedi részvényekben lehetnek lehetőségek. A globális piacon ilyen lehet az Apple, amelynek az utolsó negyedéve tradicionálisan nagyon erős. Új részvény a Covestro, amely a világ legnagyobb műanyag gyártója.

A Budapesti Értéktőzsdén az év elején tapasztalt optimizmus eltűnt. Hektikus árfolyammozgások lehetnek, ez részben amiatt is van, hogy a forgalom visszaesett. A magyar piacon a Richter lehet a legjobban teljesítő papír, jelentős árfolyammozgást az hozhat, ha a vállalat megkapja a Cariprazinra az amerikai engedélyeket.

Szántó András az Equilor lakossági üzletágvezetője szerint az alacsony magyar kamatkörnyezet a 2016-os évben is fennmaradhat. A forint a mostani sávban mozoghat, így továbbra is a 305 és 320 közötti árfolyamokat láthatunk az euróval szemben.

A magyar gazdasági növekedéshez az uniós források, az NHP és a kedvező nemzetközi környezet is hozzájárult, a jövő évben ugyanakkor a növekedés üteme visszaeshet, az idei évre 3,1, míg jövőre 2,7 százalékos bővülést vár az Equilor. A jelenlegi nulla körüli infláció emelkedhet majd, de még mindig moderált marad, 2 százalék körüli 2016-ban. Az államháztartás egyenlege jövőre is stabil -2,4 százalékos lehet. Ezzel párhuzamosan az államadósság, ha minimálisan is, de tovább csökkenhet.

A deviza árfolyamok esetén stabilitást biztosít, hogy a devizahiteleket kivezették, így erre az amerikai kamatemelés jelenti a legnagyobb kockázatot majd. Első lépés már idén jöhet, majd ez folytatódhat jövőre. Idén 10 bázispontos emelést várnak, jövőre pedig további 50 bázispontot. Emiatt a dollár árfolyama 2016-ban átlépheti a 300-as szintet, de akár a 330-ig is elmehet, mondta Szántó András.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!