A kormány 2018-at a Családok Éveként hirdette meg, s valóban több olyan intézkedést is ezekre a hónapokra időzített, amelyek a gyermekvállalást, illetve az utódok felnevelését támogatják. Több fontos ügyben már meg is születtek a döntések, míg más esetekben az előttünk álló hetekben hozza meg határozatait a kormány.
Orbán Viktor családja körében
Az összességében több tízmilliárdos költségvetési forrást igénylő program részleteiről az Emberi Erőforrások Minisztériumát (EMMI) kérdeztük meg.
A szaktárca akár az Orbán-kabinet nemzetpolitikai krédójának is tekinthető módon foglalta össze a csomag lényegét portálunknak:
„A kormány célja, hogy a magyar családokban magyar gyermekek szülessenek, akik magyar kultúrában nőnek fel. Minden család és gyermek nemzetmegtartó érték és a magyar kormány az európai szinten is jelentkező demográfiai válságot nem betelepítéssel, hanem a családok megerősítésével és magyar gyermekekkel kívánja megoldani.”
E téren sok tennivalója lesz még az államnak, ha abból indulunk ki, hogy a családpolitika alapjának a férfi és nő házasságát tekinti. A KSH legfrissebb adatai szerint, míg 2001-ben még 4 459 438 magyar polgár élt házasságban, idén már csak 3 523 766 ember rendelkezett házasságát bizonyító papírral. Vagyis több mint 935 ezerrel csökkent a számuk a múlt évtized eleje óta.
A Fidesz-kormány alatt sem javult a helyzet: még 2010-ben, a második Orbán-kormány felállásának évében is 3 904 850 honfitársunk élt házasságban, vagyis tisztán a polgári kormányzás két ciklusa alatt is 381 ezerrel csökkent a házasságban élők száma.
A gyermekvállalás sem úgy alakult eddig, ahogy Orbán Viktor szeretné. Míg 2001-ben a társadalom 16,5 százalékát tették ki a 14 évnél fiatalabbak, mostanra 14,5 százalékára csökkent az arányuk. Itt azért nem drámai a visszaesés, ha csak a 2010 és 2017 közötti időszakot nézzük: hét éve 14,7 százalékon állt a mutató. A célt – a gyermekvállalás fellendítését - azonban egyelőre nem sikerült elérni.
Nézzük a részleteket, hogyan próbál ezen a helyzeten változtatni az EMMI a következő időszakban.
- Diákhitel mérséklése: A kormány nemrégiben döntött arról, hogy a Diákhitel2 kamata 0 százalékos lesz, tehát a teljes kamat fizetését átvállalja az állam, ráadásul többen lesznek jogosultak a diákhitelre. Szintén része az intézkedésnek, hogy a jövő évtől a gyermeket vállaló és diákhitel-tartozással rendelkező nők törlesztési terhei jelentős mértékben csökkennek: az első gyermek esetében három évre felfüggesztik a tartozás törlesztését, a második gyermeknél elengedik a tartozás felét, míg a harmadik gyermek esetén teljesen elengedik a tartozást. Az EMMI szerint ez a lehetőség mintegy 18 ezer kisgyermekes anyának szól. (A tárca egyébként mindehhez hozzáfűzte, hogy 2010 előtt a baloldal mindenkivel tandíjat akart fizettetni és a diákhitel kamatát 12 százalékra emelték.) Az erről szóló kormányrendelet kihirdetésre vár az EMMI tájékoztatása szerint.
- Diplomás GYED+: A diplomás gyed lényege, hogy az ellátását a hallgatói jogviszony mellett is kapja az anyuka, vagyis nem kell a gyermekvállalás és a tanulás között választani. Az ellátást 2018-tól további egy évvel hosszabb ideig, vagyis a gyermek második életévének betöltéséig, összesen tehát két évig lehet igénybe venni. 2018 január elsejétől ráadásul emelkedik a diplomás gyed összege. Mindez közel 1000 fiatal szülőt érint. Szeptember 22-én kihirdették a vonatkozó határozatot, a részletszabályok a következő időszakban jelennek meg.
- Jelzáloghitel tartozás csökkentése gyermekvállalás esetén: A tervek szerint szintén 2018 január elsejétől a harmadik és minden további gyermeket vállaló családok gyermekenként 1-1 millió forinttal csökkenthetik lakáshitel-tartozásukat. A hitel elengedését minden olyan család, illetve pár igényelheti, amelynek már van legalább két gyermeke. Ez a lehetőség a szaktárca szerint potenciálisan mintegy 214 ezer jelzáloghitel-tartozással rendelkező családot érint, és nem csak a fennálló, hanem a jövőben felveendő hitelekre is vonatkozik. A közeljövőben várható a rendelet megjelenése.
- Bölcsődefejlesztési program: A hazai forrásból megvalósuló program célja, hogy minden településen vagy annak közvetlen környezetében legyen valamilyen típusú bölcsőde. Az év elején átalakult a bölcsődei ellátások rendszere: bölcsőde, mini bölcsőde, családi bölcsőde és munkahelyi bölcsőde kialakítására egyaránt van lehetőség. Idén, az év elejétől ha egy adott településen negyvennél több három év alatti gyermek él, vagy legalább öt család igényli, akkor ott 2018 végéig kötelező lesz valamelyik bölcsődei ellátást működtetni – tájékoztatott az EMMI. A kistelepülési önkormányzatok is kötelesek erről gondoskodni, pénzügyi lehetőségeiktől függően önállóan, vagy társulásban, adott esetben ellátási szerződés útján. Idén a 10 ezer lakosnál kisebb, forráshiányos települések 1,1 milliárd forintból közel 400 új mini bölcsődei férőhelyet hozhatnak létre a tárca szerint. Jövőre ugyanerre a célra 5 milliárd forint áll rendelkezésre, így a két év alatt összesen mintegy 2000 férőhely jöhet létre. Szeptember 22-én kihirdették az idevágó határozatot.
- Köldökzsinór-program: A külhoni magyarokat célzó intézkedéssel az EMMI szerint azt szeretnék jelezni, hogy „a kormány számára minden megszületett magyar gyermek érték, szülessen bárhol a világban.” Az anyasági támogatás azon külföldön született magyar állampolgárságú gyermekek után jár, akiket a magyar jogszabályok szerint anyakönyveznek. A tervek szerint azon gyermekek után is jár, akiknek a szülője magyar igazolvánnyal rendelkezik. Itt is feltétel lesz, hogy a magyar jogszabályok szerint történjen az anyakönyvezés. A következő évtől pedig a Babakötvény is elérhető lesz a magyar állampolgárságú (illetve a tervek szerint a magyar igazolvánnyal rendelkező) szülők gyermekei számára is. Szeptember 22-én megjelent a rendelet, a szükséges részletszabályokat később hirdetik ki.
- Lombikbébi program bővítése: Kibővítik a társadalombiztosítás által finanszírozott lombikprogram-eljárások száma, valamint változik az ahhoz kapcsolódó gyógyszertámogatás is. Ha egy párnál az első öt lombikeljárás valamelyike sikerrel jár, akkor a következő gyermek, illetve gyermekek esetében is négy-négy alkalommal támogatja a beavatkozást az állam. A program kibővítésével 1,6 milliárd forint plusztámogatás kerül a rendszerbe, emellett az állami fenntartású kórházak kapacitásbővítésére 5 milliárd forintot különít el a kormány. Augusztus 31-én megjelentek a szükséges jogszabályok.
- Családkutató Intézet: Az intézet segítséget nyújt a kormány számára a demográfiai trendek és és elemzések értelmezésében, továbbá egy szakértői bázist biztosít, amely állami feladatként ellátandó alaptevékenysége során támogatja az EMMI népesedési, családpolitikai és szakmapolitikai feladatainak megvalósítását. Szeptember 22-én hirdették ki a határozatot, tehát erről is van már döntés.
- Családügyi Kabinet: A testület várhatóan októberben tartja első ülését. A kabinet a kormányzati döntéshozatal szakmai előkészítő, javaslattevő fóruma lesz. Feladata lesz a kormányzati előterjesztések, programok stratégiák véleményezése családpolitikai szempontok szerint, a családpolitikai intézkedések eredményességének vizsgálata, valamint a kormány felé család- és népesedéspolitikai szempontból fontos javaslatok megfogalmazása. A legalább havi gyakorisággal ülésező testület vezetője az emberi erőforrás miniszter lesz, tagjai szerint pedig a miniszterelnök helyettese, a Miniszterelnökséget vezető miniszter, a nemzetgazdasági miniszter, az igazságügyi miniszter és a miniszterelnök kabinetfőnöke. A család- és ifjúságügyekért felelős államtitkár látja el a titkári feladatokat. Az erről szóló határozatot augusztus 28-án hirdették ki.
Baka F. Zoltán
mfor.hu