A kormány jegybanknál vezetett Kincstári Egységes Számláján lévő összeg augusztusban 1567,2 milliárd forint volt, ami 164,3 milliárddal alacsonyabb a július végi állapotnál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank előzetes statisztikai mérlegéből.
Az állomány csökkenésének mértéke február óta nem látott szintet jelent, akkor ugyanis 721 milliárddal apadt az állomány. A mostani mérséklődéssel egyébként féléves mélypontra is csökkent a kormányzati betétállomány, igaz, ez még így is igen jelentős összegnek tekinthető.
A csökkenés mértéke némiképp meglepő, hiszen a költségvetés augusztusi hiánya 20,8 milliárd forint volt, a nettó állampapír-kibocsátás pedig mínusz 24,3 milliárd forint volt (ennyivel több állampapír-lejárat volt esedékes augusztusban, mint kibocsátás), ami szintén a KESZ-állomány csökkenését eredményezte. Ez a két tétel a KESZ 164,3 milliárdos zsugorodásából 45,1 milliárd forintot magyaráz.
A jegybanki mérleg szerint augusztusban egyébként emelkedett a belföldiek által kibocsátott hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok államháztartás részéről kibocsátott deviza-állománya is. A júliusi 82,6 után 90,7 milliárd volt augusztusban. A növekedés mögött azonban a forint gyengülése és az ártértékelődés is szerepet játszhatott.
Mint, ahogy az mfor.hu elsőként számolt be róla, a jegybank a másodpiacon devizában kibocsátott magyar állampapírokat vásárolt legelőször júliusban, ám a tranzakciót annak sikeressége érdekében titokban tartották. Ilyen módon lehetősége lesz az Államadósság Kezelő Központnak, hogy ha tovább növelné az államadósság forint arányát, akkor az MNB-től piaci áron visszavásárolhassa a devizakötvényeket. Az adósságkezelő megkeresésünkre elárulta, már élt ezzel a lehetőséggel, ám azt, hogy milyen mértékű devizakötvényt vásároltak vissza az MNB, mint ügynök segítségével, nem közölték.
mfor.hu