Mindenhonnan az a jelzés érkezett az utóbbi hónapokban, hogy a nemzetközi piacok bizalma kezd helyreállni Magyarországgal kapcsolatban. "Kikerültünk azon országok köréből, melyeket pénzügyi összeomlás fenyeget, a kormány lépései találkoztak a piac pozitív ítéletével" - mondta Fellegi Tamás a Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) pénteki konferenciáján.
A nemzeti fejlesztési miniszter szerint a helyreálló bizalmat jelzik az elmúlt hónapokban bejelentett beruházások, melyek összértéke mintegy 2 milliárd euró. "A mobilszolgáltatók hazai beruházásai például egyértelműen arra utalnak, hogy hitet tettek amellett, hogy Magyarország hosszútávú befektetési terep számukra" - mondta Fellegi. Hozzátette: a tavaly bevezetett válságadó kivezetésével olyan szabályozói környezetet kell létrehozni, mely a vállalatok számára is kiszámítható.
"Számos olyan döntés történt és még fog is történni, melyek nem feltétlenül a hagyományos üzleti logikára épülnek. Az államnak a közérdeket is figyelembe kell vennie, érvényesítenie kell" - szögezte le Fellegi Tamás. Ezzel kapcsolatban a miniszter kiemelte, hogy hamarosan a parlament elé kerülhetnek a nemzeti vagyongazdálkodási irányelvek. "Ezek értelmében a privatizációt lezártnak tekintjük, további működő tőke bevonására a privatizáció keretében nincs lehetőség. Ugyanakkor törekedni kell az állami vagyon megtartására és gyarapítására" - emelte ki.
Fellegi szerint még az idén elkészülhet egy átfogó, naprakész nyilvántartás az állami vagyonról, emellett kidolgoznak vezetési irányelveket az állami vállalatokra vonatkozóan. A miniszter szerint a parlament júliusig elfogadhatja az új közbeszerzési törvényt, mely megteremti majd a közösség vagyonával kapcsolatos felelős gazdálkodás ellenőrzési rendszerét is.
"2011-től új időszámítás lesz a PPP-konstrukciókban, minden az állam számára előnytelen szerződést fel fogunk modnani. Elfogadhatatlan, hogy az állam vállal minden kockázatot, miközben a magánszféra többszörös profitra tesz szert" - szögezte le Fellegi. Hozzátette: jelenleg mintegy száz ilyen beruházás fut, melyek a lejáratig összesen 3000 milliárd forintos terhet rónak a költségvetésre. A jövőben ezeket állami beruházásként, uniós forrás igénybe vételével érdemes megvalósítani.
mfor.hu