5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Moody's kedden hét magyar bankot minősített le azzal indoklással, hogy túl nagy a deviza aránya a hiteleken belül, a másik ok a pénzintézetek profitjának csökkenése.

A nemzetközi hitelminősítő a keddi londoni bejelentés szerint a K&H Bank, a Budapest Bank, az FHB, az Erste Bank Hungary és az MKB Bank önálló pénzügyierő-osztályzatait, ebből következően pedig betéti és adósbesorolásaikat is visszaminősítette.

A Moody's az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank esetében a forintbetéti osztályzatokat, illetve külön az OTP Bank esetében a devizaadósi besorolást is rontotta.

A lépésekhez fűzött indoklásában a hitleminősítő elsődleges tényezőként a bankok magas devizaalapú kinnlevőség-állományát emelte ki, felidézve, hogy a kint lévő teljes hitelállomány 70 százaléka devizaalapú.

Sok hitelfelvevő, különösen a lakossági szektorban, fedezetlen e tartozások devizakockázataival szemben, és ennek következtében komoly mértékű a sebezhetőség akár egy jelentősebb forintleértékelődéstől, akár attól, hogy esetleg emelkedik azoknak a devizáknak kamata, amelyekben e hiteleket folyósították - áll a Moody's elemzésében.

A cég felidézi, hogy a magyar kormány tavaly megtiltotta a devizaalapú hitelezést. A hitelminősítő szerint azonban a rendszerbe beágyazott eseménykockázat, amely a devizahitel-kitettségből ered, így is évekig megmarad, tekintettel a bankok már meglévő jelzálog-kinnlevőségi portfolióinak hosszú lejáratára.

Ezt a véleményt más hitelminősítők is megfogalmazták már. A Fitch Ratings londoni elemzői tavaly, amikor a devizaalapú jelzáloghitelek korlátozásának tervei felmerültek, kiemelték, hogy a már folyósított devizaalapú lakáshitelek átlagos lejárata 13-14 év, vagyis az új devizahitelek folyósításának leállása után is "eltart egy ideig" a már létező portfolió kiigazítása.

A Moody's a keddi elemzésben annak a véleményének adott hangot, hogy a lakóingatlan-fedezetű hitelek esetében érvényesített kilakoltatási moratórium tovább gyengíti az adósok törlesztési fegyelmét. A hitelminősítő értékelése szerint a magyar lakóingatlan-piac továbbra is nyomás alatt van, tekintettel arra, hogy az árak 2008 óta csökkennek, és alacsony a másodpiaci likviditás.

A Moody's kiemeli ugyanakkor azt is, hogy a magyar háztartások jövedelemarányos bruttó adósságrátája még mindig az EU-átlag alatt van, ami enyhíti a hitelesekre nehezedő törlesztési nyomást.

Az elemzés szerint a magyar bankrendszer tavalyi eredményessége jóval elmaradt a 2009-estől, és a rendszerszintű belső tőkegeneráló képesség jelentős erózión ment át, a gyorsan növekedő kockázati költségek, a csökkenő üzleti forgalom, a mérsékeltebb hatékonyság, valamint a bankokra kirótt adók miatt.

Ebben a környezetben a bankok számára nehezebb feladat az eredményesség fenntartása és a gazdasági növekedés támogatása. A gazdasági kilátások 2011-re mindazonáltal ígéretesebbek; a Moody's 3 százalék körüli gazdasági növekedést vár és a munkanélküliség csökkenését jósolja. A cég fenntartja ugyanakkor azt a nézetét is, hogy középtávon fennmaradnak a makrogazdasági kihívások.

A Moody's szerint komoly stabilizáló tényező a magyar bankrendszerben a magas - 2010 végén 80 százalékos - külföldi tulajdonosi arány. A pénzügyileg erősebb külföldi anyavállalatok tőke- és likviditási támogatást nyújtottak a pénzügyi válság idején, és a hitelminősítő szerint e támogatás valószínűleg folytatódni fog.

A legnagyobb bank, az OTP esetében a Moody's megerősítette az önálló pénzügyierő-osztályzatot "D plusz" (hosszú távon "Baa3"-nak megfelelő) szinten, tekintettel a bank által a válság közepette mutatott ellenállóképességre, valamint "a sokszínűség nyújtotta előnyökre".

A Moody's ugyanakkor az eddigi  "Baa2/Prime-2"-ről egy fokozattal "Baa3/Prime-3"-ra rontotta az OTP Bank hosszú és rövid távú forintbetét-osztályzatát. Ez a lépés az elemzés szerint azt tükrözi, hogy az OTP fő tevékenységi területe és központi piaca Magyarország, és hitelminősítő úgy tartja, hogy a pénzintézet kockázati profilja és finanszírozási hozzáférése szorosan kötődik a magyar kormányéhoz.

Ezért a Moody's egy fokozattal, "Baa2"-ről "Baa3"-ra csökkentette az OTP előresorolt devizaadósi besorolását is, az alárendelt adósságok osztályzatát pedig "Baa3"-ről "Ba1"-re rontotta.

Az OTP-re fenntartott devizabetéti besorolást a hitelminősítő "Baa3/Prime-3" szinten megerősítette, azzal az indokkal, hogy ennek az osztályzatnak eddig is a Magyarországra érvényes devizabetéti besorolási országplafon szabott korlátot.

Az OTP-vel kapcsolatban a Moody's az elemzésben ugyanakkor kiemeli, hogy a bank likviditási és finanszírozási stratégiája óvatos, a bank fokozatosan csökkentette eladósodottságát és növelte tőkemegfelelési rátáit. A nem teljesítő kinnlevőségek tavaly jelentősen növekedtek ugyan, de nagyon magas a tartalékfedezettség is - állapítja meg keddi elemzésében a nemzetközi hitelminősítő.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!