A NAV tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg kizárólag a Szerencsejáték Zrt. az egyedüli olyan szerencsejáték-szervező, amely online sportfogadás vagy más játék szervezésére adóhatósági engedéllyel rendelkezik. Az így nyert pénzek nem adókötelesek, ugyanis nem számítanak jövedelemnek.
Ebből egyenesen következik, hogy más online szerencsejáték-szervezők lényegében illegális tevékenységet folytatnak és – bármennyire is paradox – az így szerzett vagyon után adózni kell, nem is keveset.
A pókerjátékból származó nyeremény önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, amelyet viszont csökkenteni lehet az elszámolható költségekkel. Erre kétféle módszer létezik: a 10 százalékos költséghányad és a tételes költségelszámolás. Az első esetben a bevétel 90 százaléka minősül jövedelemnek, tehát nincs szükség semmilyen igazolásra. Ha viszont a játékos 10 százaléknál nagyobb mértékben fizetett be korábban pénzeket (berakott tét, a nevezési díj, a szolgáltató felé befizetett díj) és ezt igazolni tudja, akkor érdemes a tételes elszámolást választania, hogy az adóalapot csökkentse.
A megállapított jövedelem után egyrészt ki kell fizetni a 16 százalékos személyi jövedelemadót és a 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást. Ez azt jelenti, hogy egy 1 millió forintos kifizetett nyeremény után – 10 százalékos költségátalánnyal számolva - a 900 ezer forint 43 százaléka, vagyis 387 ezer forint lesz az államé.
Kifizető hiányában a magánszemélynek az adóelőleget a „juttatás” negyedévét követő hó 12-éig kell megfizetni. A 2015-ben megszerzett bevétel esetében ezt a jövedelmet 2016. május 20-áig kell bevallani. A külföldi pénznemben keletkezett bevételt a Magyar Nemzeti Bank hivatalos – a bevételszerzés időpontjában érvényes – devizaárfolyamának alapulvételével kell forintra átszámolni.
mfor.hu